Висновок документа
Роботодавці за порушення законодавства з ЄСВ, здійснені під час дії карантину, від адмінвідповідальності не звільняються
Нещодавно податківці розмістили в категорії 201.09 БЗ дуже сумнівне для роботодавців роз’яснення про звільнення посадових осіб підприємств і ФОП-роботодавців від адміністративної відповідальності за порушення ЄСВ-законодавства, здійснені в період карантину (див. «Податки & бухоблік», 2020, № 60, с. 26).
Враховуючи відсутність у податківців аргументів на користь звільнення від адмінштрафів за ЄСВ-порушення, допущені в період карантину, ми радили роботодавцям все ж не ризикувати. І особливо не сподіватися на те, що фіскали при перевірці візьмуть висновки цього роз’яснення до уваги.
Але чого на світі не буває? Для повноти картинки залишалося тільки чекати аналогічних пояснень і по адмінштрафах за порушення податкового законодавства ☺.
Та де там! Як і можна було припускати, вони так і не з’явилися. Навпаки, податківці вже встигли передумати: вони перевели своє сумнівне роз’яснення в розряд недіючих (обмеживши його терміном дії до 28.07.2020 р.), а замість нього поспішили видати нове.
Так от, вже в новому роз’ясненні, що коментується сьогодні, вони все-таки погодилися з тим, що норми, яка б звільняла від адміністративної відповідальності за порушення законодавства з ЄСВ, не існує. А отже висновок напрошується сам по собі — роботодавці за порушення законодавства з ЄСВ, здійснені під час дії карантину, від адмінвідповідальності не звільнені.
І це насправді так.
Положення пп. 911.1 і 911.2 розд. VIII Закону № 2464* чітко звільняють платників лише від штрафів, передбачених в ч. 11 ст. 25 цього Закону, за «карантинні» ЄСВ-порушення і пені (див. «Податки & бухоблік», 2020, № 37, с. 16).
Водночас жоден нормативно-правовий акт прямо не звільняє посадовців підприємств і ФОП-роботодавців на час карантину від адмінвідповідальності. Зокрема, за ст. 1651 КУпАП. Тож адмінштрафи поза карантинним мораторієм.
Тому будьте пильні і не забувайте, що за ЄСВ-порушення світить адмінштраф за ст. 1651 КУпАП. Так, наприклад, порушення порядку нарахування ЄСВ, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності або подання недостовірних відомостей коштуватиме від 510 грн до 680 грн.
Звільнити від адмінштрафу може тільки відсутність у особи вини у здійсненні порушення (у формі наміру або необережності). Або сплив терміну давності — 2 місяці з дня виявлення (ст. 38 КУпАП).
А враховуючи те, що карантинні закони дію ст. 38 КУпАП не призупинили, за порушення, здійснені на початку карантину і вже виправлені, після його закінчення (коли податківці зможуть проводити перевірки) роботодавців покарати вже не вийде.