Правила обов’язкової реєстрації платником ПДВ установлені ст. 181 ПКУ. Зазначена стаття визначає, що зареєструватися платником ПДВ зобов’язана будь-яка особа, у якої обсяг ПДВ-оподатковуваних операцій протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 1 млн грн. (п. 181.1 ПКУ)*.
* Про те, як рахувати цей 1-мільйонний обсяг, читайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 65, с. 8.
Винятком із цього правила є лише особи, які є платниками єдиного податку першої — третьої груп. Для них усе залежить від обраної ставки. Якщо говорити про юросіб, то вони можуть обрати ПДВшну ставку 3 % (п.п. 1 п. 293.3 ПКУ) або безПДВшну ставку 5 % (п.п. 2 п. 293.3 ПКУ). Тобто їх ПДВшний статус прямо від 1-мільйонного обсягу не залежить**.
** Докладно про «взаємовідносини» єдиного податку і ПДВ-реєстрації читайте «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 65, с. 13.
Отже, ст. 181 ПКУ, яка визначає правила обов’язкової ПДВ-реєстрації, застерігає, що ці правила не поширюються тільки на платників єдиного податку першої — третьої груп. Тож «сільськогосподарську» (четверту) групу ст. 181 ПКУ із загального правила обов’язкової ПДВ-реєстрації не виключає.
Податківці також підтверджують цей висновок. Вони наголошують, що платниками ПДВ можуть бути дві категорії єдиноподатників: (1) платники третьої групи, які обрали ставку єдиного податку 3 %; (2) сільськогосподарські товаровиробники — платники єдиного податку четвертої групи (БЗ 101.01).
Це означає, що при переході єдиноподатника-безПДВшника на сільгоспЄП розпочнуть діяти стандартні правила ПДВ-реєстрації. Зокрема, єдиноподатник-безПДВшник, який починає сплачувати єдиний податок за ставкою, що передбачає сплату ПДВ (у тому числі й переходить на сільгоспЄП), негайно стає особою у розумінні п.п. 14.1.139 ПКУ.
Отже, коли такий єдиноподатник-безПДВшник переходить із третьої групи на четверту, на нього негайно починають поширюватися загальні правила обов’язкової ПДВ-реєстрації. І якщо обсяг його оподатковуваних операцій перевищує 1 млн грн., «закриватися» від обов’язкової ПДВ-реєстрації статусом єдиноподатника більше не вийде.
Згідно з п.п. 6 п. 3.6 Положення № 1130 платник сільгоспЄП реєструється платником ПДВ за загальними правилами і незалежно від дати переходу на четверту групу. Відтак реєстраційну заяву за ф. № 1-ПДВ при переході з третьої групи на четверту потрібно подати не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому на єдиноподатника почали поширюватися загальні правила обов’язкової ПДВ-реєстрації. Тобто Заява подається не пізніше 10 числа першого місяця роботи в сільгоспЄП. Оскільки аграрії зазвичай стають платниками сільгоспЄП з початку року, то таку заяву слід подати не пізніше 10 січня.
Водночас стати платником сільгоспЄП може і єдиноподатник, який був на спрощеній системі оподаткування платником ПДВ. Мова йде про платників третьої групи, які обрали ставку 3 % із сплатою ПДВ. Що для них, як платників ПДВ, означає перехід на сільгоспЄП?
Факт переходу платника єдиного податку третьої групи на сільгоспЄП на їх ПДВ-статус не впливає. Річ у тому, що сільгоспЄП жодним чином не впливає на реєстрацію чи відмову від реєстрації платником ПДВ. Тому жодних додаткових реєстраційних процедур у зв’язку з переходом на сільгоспЄП аграрій, який на єдиному податку третьої групи був платником ПДВ, щоб і на сільгоспЄП бути платником ПДВ, проходити не повинен.
Водночас якщо аграрій був платником ПДВ у третій групі тільки через те, що цього вимагала ставка ЄП і він за 12 останній місяців не перевищив межі в 1 млн грн., яка вимагає бути платником ПДВ, то на бажання аграрій може відмовитися від ПДВ-реєстрації на підставі п.п. «а» п. 184.1 ПКУ.