Теми статей
Обрати теми

Інвентаризація «незавершенки»

Вороная Наталія, експерт з кадрових і податкових питань, Свіриденко Алла, податковий експерт, Чернишова Наталія, експерт з кадрових і податкових питань
Ще одна зупинка «інвентаризаційного потяга» — це «незавершенка». Тобто на підприємстві потрібно проінвентаризувати не закінчені обробкою і складанням вироби, недобудовані об’єкти та незавершені ремонти, якщо такі є в наявності. Як це зробити — читайте далі.

5.1. Інвентаризуємо незавершене виробництво

Загальні питання

Традиційно розпочнемо з визначення. Так, незавершене виробництво (далі — НЗВ) — це не закінчені обробкою і складанням деталі, вузли, вироби та незакінчені технологічні процеси. На підприємствах, які виконують роботи і надають послуги, НЗВ складається з витрат на виконання незавершених робіт (послуг), щодо яких підприємством ще не визнано доходу (п. 6 НП(С)БО 9).

Деталізацію НЗВ виробничих підприємств знаходимо в п. 573 Методрекомендацій № 373. Згідно із цим пунктом до НЗВ належить продукція, що не пройшла всіх стадій (фаз, переділів) обробки, передбачених технологічним процесом виробництва, а також вироби, що не укомплектовані, не пройшли випробувань і технічного приймання. Детальніше склад НЗВ наведено у спецвипуску «Податки & бухоблік», 2019, № 49, с. 92.

До складу НЗВ не включають:

— матеріали, отримані структурними підрозділами (цехами, дільницями), але не початі обробкою (розкроєм), а також покупні напівфабрикати і комплектуючі вироби, що не пройшли першої операції їх складання у вузли, агрегати та вироби (незалежно від того, перебувають вони біля робочого місця чи в коморі);

— остаточно забраковані деталі, вузли, напівфабрикати та вироби.

Зауважте: закінчені обробкою цінності інвентаризують у складі ТМЦ (див. розділ 4).

Процедурні особливості

Що стосується самого процесу інвентаризації НЗВ, то Положення № 879 говорить нам про нього мало. Тому вважаємо допустимим підглянути окремі нюанси проведення інвентаризації НЗВ у розд. IV «приватизаційного» Положення № 158 і в Методрекомендаціях № 373.

При цьому через особливості виробничого циклу кожного конкретного підприємства немає єдиного алгоритму проведення інвентаризації НЗВ будь-якого виду. Але можна виокремити загальні правила, які потрібно враховувати.

Спочатку зупинимося на цілях і строках проведення інвентаризації НЗВ. Так, інвентаризацію НЗВ проводять, щоб:

— визначити фактичну наявність не закінчених обробкою виробів, що перебувають у виробництві;

— виявити фактичну комплектність НЗВ (заділів);

— визначити залишки НЗВ за анульованими замовленнями, а також за тими, виконання яких призупинене;

— виявити необлікований брак;

— перевірити правильність розподілу витрат за видами продукції та уточнити собівартість випущеної продукції;

— перевірити дані оперативного обліку руху напівфабрикатів та деталей, а також загальної суми витрат у НЗВ.

Проводити обов’язкову інвентаризацію НЗВ потрібно щорічно перед складанням річної фінансової звітності в період 2 місяців до дати балансу

Водночас зазвичай виробничі підприємства вимушені інвентаризувати залишки НЗВ щомісячно, оскільки без цього показника неможливо визначити собівартість готової продукції.

А тепер декілька основних нюансів, які потрібно враховувати при проведенні інвентаризації НЗВ.

1. Залишки НЗВ перевіряють шляхом фактичного підрахунку, зважування, вимірювання.

Щоб визначити кількість сировини, матеріалів та напівфабрикатів у НЗВ на підприємствах з безперервним технологічним процесом, проводять виміри та лабораторні аналізи. Таку кількість зазначають у перерахунку на вміст корисної речовини.

У виробництвах з безперервними і закритими технологічними процесами залишки НЗВ визначають виходячи з кількості апаратів, які були завантажені на дату інвентаризації, та маси сировини і матеріалів, що знаходилися в кожному з них. При цьому за фактичні можна прийняти й теоретичні залишки, розраховані на основі техніко-економічних характе- ристик.

На підприємствах масового або великосерійного виробництва інвентаризацію доцільно проводити не поопераційно, а за деталями та вузлами, шляхом фактичного підрахунку, зважування, перемірювання.

На підприємствах дрібносерійного й індивідуального виробництв, які застосовують маршрутну систему обліку, при інвентаризації НЗВ можна використовувати маршрутні листи для перевірки наявності оформлених партій і кількості деталей у кожній з них.

2. Якщо у НЗВ перебувають не закінчені складанням вузли, під час інвентаризації визначають кількість витрачених на їх складання деталей. Для цього не закінчені складанням вузли, що перебувають у НЗВ, розукомплектовують у спеціальних відомостях.

3. Кількість сировини та матеріалів, що входять до складу неоднорідної маси або суміші в НЗВ, визначають технічними розрахунками в порядку, встановленому на підприємстві, якщо інше не передбачено законодавством (абзац третій п.п. 4.6 розд. ІІІ Положення № 879).

4. Підраховану при проведенні інвентаризації фактичну кількість деталей і напівфабрикатів фіксують в інвентаризаційних описах за кожним цехом (дільницею, відділенням). В описах зазначають найменування заділу, стадію і ступінь готовності, кількість або обсяг виконаних робіт (абзац перший п.п. 4.6 розд. ІІІ Положення № 879).

Після цього фактичну кількість НЗВ зіставляють з даними кількісного (оперативного) обліку деталей. Шляхом такого порівняння виявляють нестачі та лишки деталей, а також прихований брак.

5. Виявлений під час інвентаризації брак оформляють працівники відділу технічного контролю. Остаточно забраковані деталі до складу НЗВ не включають (абзац третій п. 31 Положення № 158, п. 575 Методрекомендацій № 373).

6. Сировина, матеріали та покупні напівфабрикати, що перебувають біля робочих місць і не початі обробкою, до описів НЗВ не включають (абзац другий п.п. 4.6 розд. ІІІ Положення № 879). Ці цінності фіксують в окремих інвентаризаційних описах. На вартість таких сировини, матеріалів та напівфабрикатів методом «червоне сторно» зменшують витрати звітного місяця. Першим числом наступного місяця цю ж суму в розрізі найменувань матеріальних цінностей відносять до приходу цеху.

7. Інвентаризацію незавершених науково-дослідних робіт здійснюють за темами (договорами). При цьому встановлюють (п.п. 4.7 розд. ІІІ Положення № 879):

— наявність договору із замовником;

— правильність відображення фактичних витрат за темою та наявність невикористаних матеріальних цінностей;

— причини значного або необґрунтованого відхилення фактичних витрат від кошторисної вартості;

— облік витрат за закінченими та оплаченим замовником роботами.

Документування результатів

У ситуації з документуванням результатів інвентаризації незавершеного виробництва в підприємства немає варіанта використовувати офіційно затверджені форми інвентаризаційних документів з унесенням до них необхідних поправок, оскільки типової форми інвентаризаційного опису НЗВ наразі не існує. Тому підприємствам залишається розробити індивідуальний інвентаризаційний опис.

Щоправда, підприємства з нескладним виробничим процесом при інвентаризації НЗВ можуть застосовувати Інвентаризаційний опис запасів, форму якого затверджено наказом № 572, або Інвентаризаційний опис товарно-матеріальних цінностей № инв-3. Але здебільшого такі форми доведеться коригувати, щоб привести у відповідність до потреб конкретного виробництва (наприклад, змінювати склад і найменування граф, рядків, позицій).

Орієнтиром для розробки власної форми опису може слугувати перевірений роками, але «відправлений у відставку» Інвентаризаційний опис незавершеного виробництва типової форми № инв-7, затвердженої наказом ЦСУ СРСР від 10.06.76 р. № 453.

Також при проведенні інвентаризації НЗВ і встановленні її результатів можна використовувати такі документи:

— Інвентаризаційний ярлик (форма № инв 2, затверджена постановою № 241);

— Акт інвентаризації залишків НЗВ;

— Акт залишків матеріалів і напівфабрикатів, що не піддавалися обробці;

— Звіряльну відомість результатів інвентаризації товарно-матеріальних цінностей (форма № инв-19, затверджена постановою № 241);

— Звіряльну відомість результатів інвентаризації запасів (форму затверджено наказом № 572).

Ну і куди ж без зразка заповнення інвентаризаційного опису НЗВ! Наведемо його для вас, узявши за основу типову форму № инв-7.

img 1

img 2

5.2. Інвентаризуємо незавершені капітальні інвестиції та ремонти

Незавершеними капітальними інвестиціями (незавершеним будівництвом) визнають затрати з будівництва (виготовлення), придбання і поліпшення об’єктів ОЗ з початку і до закінчення зазначених робіт та введення об’єктів в експлуатацію (п. 48 Методрекомендацій № 561).

Капітальні інвестиції обліковують у складі незавершеного будівництва до введення об’єктів ОЗ в експлуатацію. А ось витрати на придбання (створення, модернізацію) НМА визнають незавершеними капітальними інвестиціями до закінчення відповідних робіт і початку використання об’єкта НМА із запланованою метою.

А як же такі активи інвентаризують? Шукаємо відповіді в п. 3 розд. ІІІ Положення № 879.

Наявність і обсяг незавершених капітальних інвестицій встановлюють при інвентаризації шляхом їх перевірки в натурі

Причому інвентаризацію таких активів проводять за кожним окремим об’єктом і за кожною матеріально відповідальною особою.

Під час інвентаризації незавершених капітальних інвестицій інвентаризаційна комісія, серед іншого (п.п. 3.5 розд. ІІІ Положення № 879):

— перевіряє наявність у складі незавершених капітальних інвестицій обладнання, переданого для монтажу, який фактично не розпочато;

— встановлює стан законсервованих і тимчасово зупинених будівельних об’єктів, розробок, НМА.

Окремої затвердженої форми інвентаризаційного опису для фіксації результатів інвентаризації незавершених капітальних інвестицій немає. Тому підприємству слід розробити її самостійно (не забуваючи про норми, встановлені ст. 9 Закону № 996 і п. 2.4 Положення № 88).

У таких описах зазначають найменування об’єкта, обсяг виконаних і оплачених робіт за видами, конструктивними елементами, устаткуванням (п.п. 3.2 розд. ІІІ Положення № 879).

При цьому окремі інвентаризаційні описи доведеться скласти на:

1) збудовані об’єкти, які фактично введені в дію повністю або частково, але їх прийняття і введення не оформлено належними документами, а також на завершені об’єкти, які з якихось причин не введено в експлуатацію. У цих випадках в описі потрібно додатково зазначити причини затримки оформлення здачі в експлуатацію зазначених об’єктів (п.п. 3.3 розд. ІІІ Положення № 879);

2) об’єкти, будівництво яких припинене, а також проєктно-вишукувальні роботи щодо нездійсненого будівництва. При цьому в інвентаризаційних описах наводять дані про характер виконаних робіт та їх вартість згідно з кошторисом із зазначенням причин припинення (нездійснення) будівництва. Списання таких витрат здійснюють відповідно до чинного законодавства (п.п. 3.4 розд. ІІІ Положення № 879);

3) законсервовані та тимчасово зупинені будівельні об’єкти, розробки, НМА (п.п. 3.5 розд. ІІІ Положення № 879).

Під час інвентаризації незавершених ремонтів ОЗ (будівель, споруд, машин, обладнання, енергетичних установок тощо) інвентаризаційна комісія:

— вивчає первинні документи, на підставі яких здійснюється ремонт ОЗ;

— визначає ступінь готовності об’єкта, що ремонтується;

— перевіряє відповідність фактичних витрат на ремонт об’єкта ОЗ кошторисній вартості ремонту, розрахованій до передачі такого об’єкта на ремонт, підраховує економію або перевитрату коштів;

— аналізує причини призупинення ремонту окремих об’єктів ОЗ, ремонтні роботи щодо яких припинено;

— доходить висновків про доцільність продовження затяжних та/або дороговартісних ремонтів.

На незакінчений ремонт складають окремий інвентаризаційний опис. Про це говорить абзац четвертий п.п. 4.6 розд. ІІІ Положення № 879.

У такому описі зазначають:

— найменування об’єкта, що ремонтується;

— опис виконаних робіт;

— відсоток виконаних робіт.

Звісно, ви можете розробити такий опис самостійно. Але є й альтернативний варіант. Так, для фіксації результатів інвентаризації незавершених ремонтів можна використовувати вже готовий Акт інвентаризації незавершених ремонтів основних засобів за формою № инв-10, затвердженою постановою № 241. Цей документ об’єднує в собі показники інвентаризаційного опису та звіряльної відомості. Тобто результат інвентаризації (економію або перевитрату) фіксують безпосередньо в ньому.

Не залишимо вас без зразка заповнення такого Акта.

img 3

висновки

  • Залишки НЗВ перевіряють шляхом фактичного підрахунку, зважування, вимірювання.
  • Наявність і обсяг незавершених капітальних інвестицій установлюють під час інвентаризації шляхом їх перевірки в натурі.
  • В інвентаризаційних описах незавершених капітальних інвестицій зазначають найменування об’єкта, обсяг виконаних і оплачених робіт за видами, конструктивними елементами, устаткуванням.
  • На незавершений ремонт складають окремий інвентаризаційний опис. Для цього можна використовувати форму № инв-10.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі