Тара: якою вона буває? Тара — незмінний атрибут будь-якого торговельного або виробничого підприємства, що реалізує товари (продукцію) в упаковці. А тому на практиці виникає безліч бухоблікових запитань щодо операцій із тарою. Про правила тарного обліку ми і поговоримо сьогодні. А розпочнемо нашу розмову з класифікації тари і насамперед з’ясуємо, чим тара відрізняється від упаковки.
Облік придбання тари Відображення тари в обліку безпосередньо залежить від її виду та мети використання. Тому після того, як з усіма можливими її різновидами ви ознайомилися, можна приступати до розгляду обліку придбання тари.
Відображаємо в обліку використання тари Щодо тари, як і щодо будь-якого іншого активу, який перебуває у користуванні підприємства, повинен вестися певний облік. Зазвичай під час нормального робочого процесу з тарою можуть відбуватися різні дії. Вона може зношуватися, ламатися, передаватися покупцю на поворотній/безповоротній основі тощо. Загалом тут поговоримо про основні облікові моменти експлуатації тари.
Ліквідація тари Як мовиться, усе має свій початок і свій кінець. Так і тара згодом зношується (застаріває) настільки, що не може використовуватися за своїм первісним призначенням, а її ремонт не може вважатися обґрунтованим (рентабельним). Залишається один вихід — прощатися з нею. Як це зробити та відобразити всі ці операції в обліку правильно, і йтиметься в цій статті.
Заплатили за товар! А тару хто оплатить? Ситуація, з якою зіткнувся наш читач, може статися з кожним. Є договір поставки. Товар оплачений, а постачальник відвантажив його у встановлені договором строки. І усе б було добре... Але постачальник надіслав накладну і рахунок-фактуру на тару. Рахунок не маленький, а тара при перевезенні просто розвалилася. У договорі немає застережень щодо вартості останньої. Виникає резонне запитання: що робити, і чи можна не платити за тару? Розбираємося в проблемі.
Неповернення зворотної тари Із ПДВ-наслідками несвоєчасного повернення зворотної тари ви можете ознайомитися на с. 23 сьогоднішнього номера. А якщо тара не буде повернена у строки, встановлені в договорі, або взагалі після закінчення строку позовної давності? Які бухгалтерські та прибуткові наслідки виникнуть у сторін договору? Давайте з цим розберемося.
Тара і ПДВ Говорячи про тару, не можливо пройти повз такий податок, як ПДВ. Річ у тому, що ПКУ містить спеціальну норму, яка обумовлює порядок оподаткування тари. І хоча ця норма існує дуже давно, з її застосуванням раз у раз виникають питання. Давайте подивимося, які нюанси нам підносить ця норма.
Заставна тара у платника єдиного податку Щоб бути впевненим у тому, що покупець поверне постачальнику зворотну тару, яка була відвантажена разом із товаром, останній вживає різних заходів. Найпоширенішим є отримання від покупця застави. Про те, як отримання такої суми впливає на постачальника — платника ЄП, поговоримо далі.
Договірні штрафи за неповернення тари Підприємство відвантажило покупцю товар у зворотній тарі. Але через різні причини тару так і не було повернуто. За умовами договору у випадку неповернення тари на покупця накладаються штрафні санкції. Як відобразити в обліку накладення штрафу на покупця за неповернення тари? (м. Харків)
Переходимо на використання зворотної тари Підприємство займається виробництвом продукції. Свою продукцію воно продає у тарі і вартість тари включає до вартості товару. Тара, в яку упаковується продукція, багаторазового використання. Чи можна підприємству назвати тару, в яку упаковано товар, зворотною тарою та обліковувати її окремо від продукції?