Теми статей
Обрати теми

Працюємо з незалежними професіоналами

Вороная Наталія, експерт з кадрових і податкових питань, Марченко Олена, експерт з кадрових і податкових питань, Чернишова Наталія, експерт з кадрових і податкових питань
Ще одна категорія фізосіб, з якими може працювати суб’єкт господарювання, — це особи, що займаються незалежною професійною діяльністю (адвокати, нотаріуси, судові експерти тощо), яких ми далі іменуватимемо незалежними професіоналами. Вони не є ані підприємцями, ані звичайними громадянами. Поговоримо про них далі.

12.1. Хто такі незалежні професіонали

Щоб краще зрозуміти, хто належить до зазначеної категорії осіб, з’ясуємо, що таке незалежна професійна діяльність. Згідно з п.п. 14.1.226 ПКУ такою діяльністю є участь фізичної особи в науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінювачів, інженерів або архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або ФОП і використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Водночас зауважте: якщо фізособа зареєстрована як ФОП, але при цьому вона провадить незалежну професійну діяльність, така фізособа обліковується в органах ДПСУ як ФОП з ознакою провадження незалежної професійної діяльності (п. 65.9 ПКУ).

Визначення незалежної професійної діяльності дуже широке, проте за практикою, що склалася в Україні, як осіб, які провадять таку діяльність, органи ДПСУ беруть на облік тільки нотаріусів, адвокатів, судових експертів, приватних виконавців і арбітражних керуючих (розпорядників майна, ліквідаторів, керуючих реалізацією, реструктуризацією, сана- цією).

Нещодавно до такої категорії осіб почали зараховувати ще й відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних зі створенням об’єктів архітектури (див. п.п. 1 п. 6.7 Порядку № 1588). Це — архітектори, інженери технічного нагляду, інженери-проєктувальники, експерти, що провадять професійну діяльність, визначену отриманим кваліфікаційним сертифікатом*.

* Крім експертів, які відповідно до кваліфікаційного сертифіката мають право здійснювати експертизу проєктної (містобудівної) документації, і відповідальних виконавців, які є найманими працівниками.

Узяття на облік інших категорій незалежних професіоналів здійснюють у разі їх реєстрації як ФОП (див. лист ДПАУ від 14.02.2011 р. № 1956/5/29-2016).

Про роботу з ФОП ми вже говорили (див. розділ 11). Тут же зосередимо увагу на операціях з незалежними професіоналами, які не зареєстровані як підприємці.

І далі коротко розглянемо, що являє собою діяльність вищеназваних осіб.

Нотаріуси. Про те, які послуги можуть надавати нотаріуси, зазначено в ст. 4 Закону про нотаріат. Із неї випливає, що нотаріус може отримувати плату за:

— вчинення нотаріальних дій;

— надання додаткових послуг правового і технічного характеру, не пов’язаних із вчинюваними нотаріальними діями;

— вчинення інших дій, покладених на нього відповідно до закону.

Адвокати. У п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону про адвокатську діяльність сказано, що адвокатська діяльність — це незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Судові експерти. У ст. 1 Закону про судекспертизу знаходимо, що судова експертиза — це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об’єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, які є або будуть предметом судового розгляду. Основні види експертиз названі в Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Мін’юсту від 08.10.98 р. № 53/5.

Приватні виконавці. Це громадяни України, уповноважені державою здійснювати діяльність з примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) у порядку, встановленому законом. Їх діяльність регулюється Законом № 1403. Виплата таким особам винагороди за вчинення виконавчих дій здійснюється на підставі ст. 31 цього Закону.

Арбітражні керуючі (розпорядники майна, ліквідатори, керуючі реалізацією, реструктуризацією, санацією). Їх діяльність регулює Кодекс з процедур банкрутства. При цьому в ст. 30 зазначеного Кодексу чітко сказано, що арбітражний керуючий виконує свої повноваження за грошову винагороду.

Відповідальні виконавці окремих видів робіт (послуг), пов’язаних зі створенням об’єктів архітектури. До них належать архітектори, інженери-проєктувальники, інженери технічного нагляду й експерти, які здобули вищу освіту відповідно до кваліфікаційних вимог і мають стаж роботи за фахом не менше 3 років (абзац другий п. 2 Порядку № 554). Для провадження окремих видів робіт (послуг), пов’язаних зі створенням об’єктів архітектури, зазначені особи повинні пройти професійну атестацію. Сам же перелік таких робіт (послуг) затверджено постановою КМУ від 23.05.2011 р. № 554.

Найчастіше підприємства стикаються у своїй діяльності з нотаріусами й адвокатами. Про них і поговоримо детальніше.

12.2. Виплата доходу

Підтвердження витрат

Як ви знаєте, для обліку підприємств украй важливо правильне документальне оформлення здійснюваних операцій. На підставі яких документів можуть бути підтверджені витрати за операціями з адвокатами і нотаріусами, ви дізнаєтеся саме зараз.

Партнер-адвокат. На чолі відносин суб’єкта господарювання з партнером-адвокатом стоїть договір про надання правової допомоги (ч. 1 ст. 26 Закону про адвокатську діяльність). За загальним правилом, такий договір укладають у письмовій формі.

При укладенні договору з незалежним професіоналом потрібно чітко зазначити його статус (саме адвокат, а не юрист або юрисконсульт).

Факт надання адвокатом послуг підтвердять договір і складений до нього акт.

Проте укладати письмовий договір вимагається не завжди. Так, згідно з ч. 2 ст. 27 Закону про адвокатську діяльність договір про надання правової допомоги може вчинятися в усній формі у випадках:

1) надання усних і письмових консультацій, роз’яснень з правових питань з подальшим записом про це в журналі та врученням клієнту документа, що підтверджує виплату гонорару (винагороди);

2) якщо клієнт невідкладно потребує надання правової допомоги, а укладення письмового договору за конкретних обставин є неможливим — з наступним укладенням договору в письмовій формі протягом 3 днів, а якщо для цього існують об’єктивні перешкоди — у найближчий можливий строк.

Таким чином, якщо договір укладено усно, клієнт отримає тільки документ, що підтверджує оплату гонорару.

Радимо попросити адвоката зробити в такому документі відмітку про те, що договір укладався в усній формі, і перелічити, які саме послуги були оплачені.

Якщо розрахунки здійснюють у безготівковій формі, питань з підтвердженням оплати немає — адвокат виставляє рахунок, який підприємство оплачує зі свого поточного рахунку.

А якщо послуги оплачують готівкою? Жодних вимог до оформлення розрахункового документа адвокатами законодавство не містить. Ускладнює ситуацію й те, що «профільний» Закон про РРО також не визначає порядку проведення розрахунків особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, і, відповідно, не поширюється на цих осіб. На практиці для таких цілей використовують квитанції про сплату грошових коштів, що підтверджують проведення готівкових розрахунків. Зауважимо, що такий документ повинен містити всі реквізити первинного документа, названі в ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік і п. 2.4 Положення № 88.

Партнер-нотаріус. Нотаріус зобов’язаний видати сторонам правочину письмову довідку про розмір плати за вчинення відповідної нотаріальної дії (п.п. 1.19 п. 1 гл. 2 розд. ІІ Порядку № 296/5). Зазначену довідку він підписує та скріплює печаткою. Цей документ і підтвердить факт надання послуг нотаріусом.

Якщо ви оплатили послуги готівкою через підзвітну особу, це можна підтвердити квитанцією про сплату грошових коштів. Вона повинна містити всі реквізити первинного документа, названі в ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік і п. 2.4 Положення № 88. Водночас не виключений і інший варіант: навести інформацію про готівкову оплату в довідці, що видається нотаріусом.

Обмеження готівкових розрахунків

Як ми вже згадували раніше, при розрахунках готівкою суб’єктам господарювання необхідно дотримуватися «готівкових» обмежень, установлених п. 6 Положення № 148. Їх існує 2 види:

— підприємств (підприємців) між собою — 10 тис. грн протягом дня за одним або кількома платіжними документами;

— підприємств (підприємців) з фізособами — 50 тис. грн протягом дня за одним або кількома платіжними документами.

Оскільки незалежні професіонали не підпадають під категорію підприємців, 10-тисячне обмеження до готівкових розрахунків з ними не застосовують

При готівкових розрахунках з такими особами потрібно орієнтуватися на 50-тисячне обмеження.

Зауважте: деякі особи, що займаються незалежною професійною діяльністю, можуть бути зареєстровані підприємцями. Якщо така самозайнята особа надає підприємству послуги як ФОП (що підтверджується договором та іншими документами), орієнтуватися потрібно на 10-тисячне обмеження.

Водночас зауважимо, що, на думку фіскалів, застосовувати 50-тисячне (а не 10-тисячне) обмеження можна, тільки якщо незалежний професіонал узагалі не зареєстрований підприємцем (див. роз’яснення з підкатегорії 109.13 БЗ). Але ми з таким висновком не згодні.

12.3. Оподаткування доходів адвокатів і нотаріусів

Оподатковуваним доходом незалежного професіонала є сукупний чистий дохід, який він розраховує самостійно (п. 178.3 ПКУ). Підприємство, яке виплачує такій особі дохід, утримувати ПДФО і ВЗ у джерела виплати, а також нараховувати на таку виплату ЄСВ не повинно. Водночас суб’єкт господарювання повинен обґрунтувати своє право не платити ПДФО, ВЗ і ЄСВ. Далі поговоримо про це детальніше.

ПДФО і ВЗ. Для того щоб «увімкнулася» можливість не утримувати з доходу нотаріуса або адвоката ПДФО і ВЗ, потрібно попросити в нього копію довідки про взяття його на податковий облік як фізособи, що провадить незалежну професійну діяльність* (п. 178.5 ПКУ, роз’яснення з підкатегорії 126.02 БЗ**). Форма такої довідки (№ 34-ОПП) наведена в додатку 2 до Порядку № 1588.

* За умови, що дохід нараховано (виплачено) за ЦПД, відносини за яким не визначені як трудові, а сторони договору не можуть бути прирівняні до працівника або роботодавця відповідно до пп. 14.1.195 і 14.1.222 ПКУ.

** Хоча це роз’яснення зараз переведене до складу нечинних, вважаємо, що воно застосовне й до сьогоднішніх реалій.

І обов’язково перевірте, щоб у довідці був зазначений вид професійної діяльності фізособи (наприклад, «Адвокат», «Приватний нотаріус»). Про це попереджають податківці в листі ДПСУ від 17.01.2013 р. № 1004/7/18-3117.

У додатку 4ДФ дохід, виплачений нотаріусам і адвокатам, зазначають з ознакою «157»

Якщо ж нотаріус (адвокат) не надав довідку за формою № 34-ОПП, доведеться утримати ПДФО і ВЗ як з доходу звичайної фізособи (див. підрозділ 10.2).

ЄСВ. Розпочнемо з того, що відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 усі незалежні професіонали є платниками ЄСВ. Водночас у цьому Законі немає норми, яка б прямо дозволяла не нараховувати ЄСВ при виплаті доходу незалежному професіоналу. Хоча щодо підприємців така норма існує — п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464.

Проте оскільки адвокати і нотаріуси самостійно сплачують ЄСВ зі своїх доходів (так само, як і підприємці), на виплачені їм за ЦПД суми нараховувати ЄСВ нелогічно, оскільки це призведе до подвійного нарахування цього внеску.

На щастя, усвідомлюють це й податківці. Так, у роз’ясненні з підкатегорії 201.10 БЗ вони зазначають, що ЄСВ можна не нараховувати, якщо незалежний професіонал надав копію повідомлення про взяття його на облік як платника ЄСВ за формою № 2-ЄСВ (додаток 3 до Порядку № 1162).

Таким чином, отримавши від адвоката або нотаріуса копію повідомлення за формою № 2-ЄСВ, нараховувати ЄСВ на виплачувану йому суму винагороди за ЦПД не потрібно. Інакше на суму такої винагороди доведеться нарахувати ЄСВ у загальному порядку (див. підрозділ 10.2).

висновки

  • Факт надання послуг адвокатом підтвердять договір і складений до нього акт, а надання послуг нотаріусом засвідчить довідка про розмір плати за вчинення відповідної нотаріальної дії.
  • Підприємству, щоб обґрунтувати своє право не утримувати ПДФО і ВЗ при виплаті доходу незалежному професіоналу, потрібно вимагати від нього копію довідки про взяття на облік за формою № 34-ОПП.
  • У додатку 4ДФ до Об’єднаної звітності дохід, виплачений нотаріусам і адвокатам, зазначають з ознакою «157».
  • Підприємство може не нараховувати ЄСВ на дохід незалежного професіонала, якщо той надав копію повідомлення про взяття його на облік як платника ЄСВ за формою № 2-ЄСВ.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі