Теми статей
Обрати теми

На 14 % сільгоспставку ПН не скласти! Поки що...

Войтенко Тетяна, податковий експерт
Лист ДПСУ від 01.03.2021 р. № 5257/7/99-00-21-03-02-07

Висновок документа

До затвердження форм з відповідними рядками і графами скласти та зареєструвати податкові накладні (ПН) і розрахунки коригування (РК) на сільськогосподарську продукцію, яка підлягає оподаткуванню з 01.03.2021 р. за ПДВ-ставкою у розмірі 14 %, не можна

З 1 березня діють нові форми ПН (J/F1201011) і РК (J/F1201211). Про те, що в них змінилося, ви знаєте з «Податки & бухоблік», 2021, № 13, с. 5. З цієї ж дати для операцій з внутрішнього постачання і ввезення на митну територію України окремих видів сільгосппродукції* запрацювала 14 % ставка ПДВ. Її не застосовують при імпорті товарів, визначених у п. 197.18 ПКУ, що звільняє від ПДВ. Експорт же таких сільгосптоварів оподатковується за ставкою 0 %.

* Згідно з товарними позиціями з УКТ ЗЕД, визначеними Законом України від 17.12.2020 р. № 1115-ІХ.

Але в діючих формах ПН/РК не врахована поява 14 % ПДВ. Звичайно, у постачальників сільгосппродукції, оподатковуваної за ставкою 14 %, виникло запитання: як складати ПН?

У листі, що коментується, податківці відверто відповіли: доки у формі ПН/РК не з’являться спеціальні рядки і графи для відображення ПДВ за ставкою 14 %, скласти і відповідно зареєструвати ПН платники не можуть. Тобто постачальникам сільгосппродукції за ставкою 14 % треба чекати чергового оновлення форми ПН/РК. Про це ми попереджали в «Податки & бухоблік», 2021, № 17, с. 20. А ось коли Мінфін затвердить нові форми ПН/РК, тоді, за запевненням фіскалів, платники зможуть їх зареєструвати за всіма операціями постачання, здійсненими починаючи з 1 березня 2021 року до дати впровадження таких нових форм.

До речі, ДПСУ тільки 23 лютого оприлюднила проєкт чергової порції змін до форм ПН/РК і декларації з ПДВ (див. tax.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2021-rik/75156.html). А він за регламентом повинен ще пройти місячне обговорення. Але чи швидко потім затвердять цей проєкт наказу? Сподіваємося, хоча б із 1 квітня 2021 року таки запрацюють нові форми ПН/РК.

Отже, через нерозторопність фіскалів напевно частина ПН (принаймні за першу половину березня) зі ставкою ПДВ 14 % будуть зареєстровані з простроченням. Адже своєчасно направити їх на реєстрацію просто неможливо.

Але в листі, що коментується, податківці утішають платників карантинним періодом: мовляв, штрафи за нереєстрацію/несвоєчасну реєстрацію ПН/РК згідно з п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ не застосовуються. З огляду на те, що карантин продовжений до 30.04.2021 р., усе начебто складається чудово.

Ну а як же покупці такої 14 % сільгосппродукції? Адже вони залишаться без податкового кредиту до моменту реєстрації ПН і регліміту! Фіскали про це взагалі навіть не згадують. Воно і зрозуміло — бюджет-то тільки виграє. Щодо договірних сплат сум ПДВ, прив’язаних до реєстрації ПН, вважаємо, покупці поставляться з розумінням до постачальника.

Неможливість скласти і зареєструвати ПН/РК — одна сторона медалі. Постачальники сільгосппродукції, оподатковуваної за ставкою 14 %, можуть зіткнутися з проблемою декларування таких операцій. Адже хоч ПДВ-декларація на сьогодні оновлена, вона теж не містить рядків для відображення постачань і придбань за ставкою 14 %. Уперше її оновлений формат подаватимемо за березень: граничний строк подання — 20 квітня. А уточнюючий розрахунок за новою формою — починаючи з 1 квітня (див. БЗ 101.24). Але вже за березень треба декларувати 14 % ПДВ-зобов’язання. Тож чекаємо швидких оновлень! Ігнорування вимог п. 46.6 ПКУ тут буде дуже доречним!

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі