Висновок документа
При постачанні після 01.03.2021 р. за ціною, нижчою ніж ціна придбання, cільгосппродукції, яка оподатковується за ставкою 14 %, у ПН на дотягування до мінбази (тип причини «15») ставиться код ставки «14»
Податківці поступово проливають світло на правила застосування ставки ПДВ 14 % при постачанні певних видів сільгосппродукції. Нещодавно вони розповіли, яке молоко є незбираним для цілей застосування ставки 14 % та які особливості заповнення ПН при постачанні сільгосппродукції за ПДВ-ставкою 14 % (див. «Податки & бухоблік», 2021, № 39, с. 24 та № 25, с. 27).
Цього разу їх руки дійшли до операцій із дешевого постачання сільгосппродукції, що оподатковується за ставкою 14 %.
Нагадаємо, що аграрії, як і інші платники ПДВ, мають продавати товари (роботи і послуги) за договірною вартістю. Але у випадку, коли договірна вартість є нижчою за мінімальну базу оподаткування, визначену абзацом другим п. 188.1 ПКУ, платнику ПДВ слід також донарахувати зобов’язання з ПДВ виходячи із суми перевищення мінбази над договірною вартістю.
Тобто, по суті, при дешевому продажу сільгосппродукції, що оподатковується за ставкою 14 %, або при безоплатному постачанні такої продукції аграрій має скласти дві ПН:
— першу — виходячи з договірної вартості, згідно з абзацом першим п. 188.1 ПКУ;
— другу — виходячи із суми перевищення мінбази над договірною вартістю (абзац другий п. 188.1 ПКУ). Йдеться про складання ПН на себе на суму перевищення з типом причини «15».
Із складанням першої ПН зазвичай проблем немає. Цю ПН складають на постачання сільгосппродукції, тому якщо це постачання потрапляє під дію ставки 14 %, то саме за цією ставкою і нараховують в ній ПДВ.
А от що стосується другої ПН на дотягування договірної вартості до мінбази, то тут виникло запитання: яку саме ставку ПДВ використовувати — зменшену 14 % чи звичайну 20 %?
Таке питання виникло через давнішні вимоги фіскалів щодо нарахування податкових зобов’язань на операції з дотягування договірної вартості до мінбази при дешевому експорті, тобто коли операція з дешевого постачання потрапляє під дію не загальної, а зменшеної ставки ПДВ.
Фіскали спочатку наполягали на застосуванні до різниці 20 % ПДВ-ставки. Але згодом погодилися з тим, що нульова ставка ПДВ застосовується до усієї бази оподаткування, і навіть виписування мінбазної ПН вже не вимагають (див. «Податки & бухоблік», 2020, № 84, с. 6 та 2018, № 35-36, с. 25).
Тому усі аграрії боялися, що тут почнеться щось подібне. Але ні. Податківці не почали вигадувати схеми. Вони прямо заявили, що при дешевому постачанні з 01.03.2021 р. сільгосптоварів, які оподатковуються за ставкою 14 %, проводити дотягування договірної вартості до мінбази слід за тією ж ставкою, тобто за 14 % ПДВ-ставкою. Воно й не дивно, адже йдеться про одну операцію постачання. Отже, її оподаткування має відбуватися за однією ставкою.
При цьому податківці наголошують, що при складанні мінбазної ПН на постачання 14 %-ї сільгосппродукції зменшена 14 % ставка застосовується до операцій із дешевого продажу, що відбулися саме починаючи з 01.03.2021 р.
Тобто навіть якщо ви придбали сільгосппродукцію до 01.03.2021 р. за ставкою ПДВ 20 %, а потім її продали дешевше, то й операція постачання такої продукції, і операція з дотягування договірної вартості до мінбази має оподатковуватися за ставкою 14 %. Цей же висновок стосується і випадку, коли аграрій сам виробив сільгосппродукцію і з 01.03.2021 р. продає її дешевше за звичайну ціну.