Теми статей
Обрати теми

Мінбаза для сільгосппродукції за ПДВ-ставкою 14 %

Децюра Сергій, податковий експерт
За матеріалами категорії 101.16 Бази знань

Висновок документа

При постачанні після 01.03.2021 р. за ціною, нижчою ніж ціна придбання, cільгосппродукції, яка оподатковується за ставкою 14 %, у ПН на дотягування до мінбази (тип причини «15») ставиться код ставки «14»

Податківці поступово проливають світло на правила застосування ставки ПДВ 14 % при постачанні певних видів сільгосппродукції. Нещодавно вони розповіли, яке молоко є незбираним для цілей застосування ставки 14 % та які особливості заповнення ПН при постачанні сільгосппродукції за ПДВ-ставкою 14 % (див. «Податки & бухоблік», 2021, № 39, с. 24 та № 25, с. 27).

Цього разу їх руки дійшли до операцій із дешевого постачання сільгосппродукції, що оподатковується за ставкою 14 %.

Нагадаємо, що аграрії, як і інші платники ПДВ, мають продавати товари (роботи і послуги) за договірною вартістю. Але у випадку, коли договірна вартість є нижчою за мінімальну базу оподаткування, визначену абзацом другим п. 188.1 ПКУ, платнику ПДВ слід також донарахувати зобов’язання з ПДВ виходячи із суми перевищення мінбази над договірною вартістю.

Тобто, по суті, при дешевому продажу сільгосппродукції, що оподатковується за ставкою 14 %, або при безоплатному постачанні такої продукції аграрій має скласти дві ПН:

— першу — виходячи з договірної вартості, згідно з абзацом першим п. 188.1 ПКУ;

— другу — виходячи із суми перевищення мінбази над договірною вартістю (абзац другий п. 188.1 ПКУ). Йдеться про складання ПН на себе на суму перевищення з типом причини «15».

Із складанням першої ПН зазвичай проблем немає. Цю ПН складають на постачання сільгосппродукції, тому якщо це постачання потрапляє під дію ставки 14 %, то саме за цією ставкою і нараховують в ній ПДВ.

А от що стосується другої ПН на дотягування договірної вартості до мінбази, то тут виникло запитання: яку саме ставку ПДВ використовувати — зменшену 14 % чи звичайну 20 %?

Таке питання виникло через давнішні вимоги фіскалів щодо нарахування податкових зобов’язань на операції з дотягування договірної вартості до мінбази при дешевому експорті, тобто коли операція з дешевого постачання потрапляє під дію не загальної, а зменшеної ставки ПДВ.

Фіскали спочатку наполягали на застосуванні до різниці 20 % ПДВ-ставки. Але згодом погодилися з тим, що нульова ставка ПДВ застосовується до усієї бази оподаткування, і навіть виписування мінбазної ПН вже не вимагають (див. «Податки & бухоблік», 2020, № 84, с. 6 та 2018, № 35-36, с. 25).

Тому усі аграрії боялися, що тут почнеться щось подібне. Але ні. Податківці не почали вигадувати схеми. Вони прямо заявили, що при дешевому постачанні з 01.03.2021 р. сільгосптоварів, які оподатковуються за ставкою 14 %, проводити дотягування договірної вартості до мінбази слід за тією ж ставкою, тобто за 14 % ПДВ-ставкою. Воно й не дивно, адже йдеться про одну операцію постачання. Отже, її оподаткування має відбуватися за однією ставкою.

При цьому податківці наголошують, що при складанні мінбазної ПН на постачання 14 %-ї сільгосппродукції зменшена 14 % ставка застосовується до операцій із дешевого продажу, що відбулися саме починаючи з 01.03.2021 р.

Тобто навіть якщо ви придбали сільгосппродукцію до 01.03.2021 р. за ставкою ПДВ 20 %, а потім її продали дешевше, то й операція постачання такої продукції, і операція з дотягування договірної вартості до мінбази має оподатковуватися за ставкою 14 %. Цей же висновок стосується і випадку, коли аграрій сам виробив сільгосппродукцію і з 01.03.2021 р. продає її дешевше за звичайну ціну.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі