Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

(Не) важливі реквізити ПН: коли помилки (не) небезпечні?

Солошенко Людмила, податковий експерт
Податки & бухоблік Серпень, 2022/№ 56
Друк
Помилки можуть проскочити в будь-який реквізит податкової накладної (ПН): обов’язковий/необов’язковий. І відсунути податковий кредит (ПК) у покупця аж до періоду їх виправлення. Проте чи всі помилки такі небезпечні? Чи завжди їх доведеться усувати? Давайте пробіжимося по реквізитах ПН і з’ясуємо, які помилки важливо виправляти, а на які можна не звертати уваги.

Пунктом 201.10 ПКУ визначено, що помилки в реквізитах, перелічених у п. 201.1 ПКУ (окрім помилок у коді УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що поставляються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, не можуть бути причиною неприйняття ПН в електронному вигляді (нереєстрації ПН). Тому

за ПН з помилками податківці насамперед ставлять основним завданням можливість ідентифікації операції

і роз’яснюють, що:

— покупець не має права на ПК за зареєстрованою ПН, якщо помилки в її реквізитах заважають ідентифікувати здійснену операцію та її зміст (і право на ПК у покупця з’явиться тільки після виправлення ПН). Проте

— покупець має право віднести суму ПДВ у ПК, якщо помилки, допущені в ПН, не заважають ідентифікувати операцію і дозволяють підтвердити зміст операції, період, сторони та суму ПДВ у зв’язку з придбанням товарів/послуг (БЗ 101.13; листи ДПСУ від 16.08.2021 № 3029/ІПК/99-00-21-03-02-06, від 07.04.2020 № 1399/6/99-00-07-03-02-06/ІПК).

Таким чином, значення має, наскільки помилка, допущена в ПН, суттєва (критична): наскільки операція постачання розпізнавана (відповідає первинним документам), сторони операції — ідентифіковані, а сума ПДВ зазначена правильно.

Щоправда, на запитання про те, які саме помилки заважають / не заважають ідентифікувати операцію, податківці радять звертатися за персональною ІПК (БЗ 101.16). Тому давайте разом проаналізуємо критичність і важливість помилок у реквізитах ПН.

Помилки в необов’язкових реквізитах ПН

Передусім некритичними помилками, на які можна закрити очі і продавцеві, і покупцеві, є помилки в необов’язкових реквізитах ПН. Це такі реквізити:

— верхня ліва частина ПН;

— «№ з/п» (гр. 1);

— імпортна відмітка (гр. 3.2);

— одиниця виміру (гр. 4, 5);

— код пільги (гр. 9);

— код діяльності сільгоспвиробника (гр. 12).

По суті, йдеться про несумові помилки, що не вплинули на суму ПДВ. Щоправда, податківці до таких помилок ставляться по-різному. Так, наприклад, за відсутності імпортної відмітки контролери визнають, що це не створює перешкод для ідентифікації операції і за такою ПН у покупця зберігається право на ПК (листи ДФСУ від 30.01.2018 № 345/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 30.01.2019 № 319/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). Хоча, якщо сильно просить покупець, відмітка може бути виправлена (через РК з рядками -/+ з причиною 104 «Зміна номенклатури»; БЗ 101.15, детальніше див. «ПН без ознаки імпортованого товару» // «Податки & бухоблік», 2021, № 81).

У той час як помилки в коді зведеності в полі «Зведена податкова накладна» (що свідчить про особливий характер операції), на думку фіскалів, не дають можливості ідентифікувати операцію. Тому мають бути виправлені через зменшуючий РК і перевиписування ПН (листи ДПСУ від 18.03.2020 № 1138/6/99-00-07-03-02-06/ІПК, від 23.04.2021 № 1711/ІПК/99-00-21-03-02-06, ДФСУ від 18.04.2019 № 1671/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 01.06.2018 № 2418/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, БЗ 101.15).

Також нагадаємо, що одиницю виміру податківці люблять звіряти з даними первинки і вимагають заповнення граф 4, 5 ПН з урахуванням цих первинних документів (листи ДПСУ від 15.07.2021 № 2788/ІПК/99-00-21-03-02-06, ГУ ДПС в Черкаській обл. від 07.07.2021 № 2675/ІПК/23-00-18-0221).

Хоча, на наш погляд, похибки в усіх перелічених вище необов’язкових реквізитах ПН не критичні і, за великим рахунком, не заважають ідентифікації операції. Тому на них можна не звертати уваги і не виправляти. Особливо якщо ПН складалися на себе та не підлягали видачі покупцеві (підсумкові, зведені, компенсуючі й на постачання з іншими типами причин).

Утім, якщо ПН була складена на покупця, якому такі незначні похибки не дають спокою і який сильно переживає про ПК, то краще піти назустріч покупцеві і ПН виправити.

Помилки в обов’язкових реквізитах ПН

Небезпечнішими є помилки, допущені в обов’язкових реквізитах ПН. Проте і в цьому випадку виправлення потрібні не завжди (див. таблицю) :

Помилки в обов’язкових реквізитах ПН

з/п

Реквізит ПН

Чи допускається помилка

1

2

3

1

Дата виписування ПН (п.п. «б» п. 201.1 ПКУ)

не допускається

Важливий реквізит ПН, помилки в ньому небезпечні. Як пояснюють податківці, ПН з помилкою в даті не дає можливості ідентифікувати дату та період здійснення операції (листи ДПСУ від 04.08.2021 № 2942/ІПК/99-00-21-03-02-06, від 07.09.2020 № 3754/ІПК/99-00-05-06-02-06). Причому податківці звіряють дату ПЗ з даними первинки і не визнають ПК у покупця на неправильну дату, навіть якщо помилка в даті допущена в межах одного періоду (лист ДПСУ від 29.09.2021 № 3618/ІПК/99-00-21-03-02-06, ДФСУ від 17.08.2018 № 3577/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)

2

Порядковий номер ПН (п.п. «а» п. 201.1 ПКУ)

допускається

Помилки в порядковому номері ПН не критичні. Щоправда, питання може виникнути із цифрою після дробу в другій частині порядкового номера, але й така похибка, на наш погляд, для ідентифікації госпоперації не принципова і не може ставити під сумнів дійсність ПН. Пам’ятайте: не допускається складання декількох ПН на одну й ту саму дату з однаковим номером (п. 6 Порядку заповнення ПН, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307, далі — Порядок № 1307)

3

Назва продавця (покупця) (п.п. «в», «д» п. 201.1 ПКУ)

допускається

Основним ідентифікатором платника ПДВ слугує ІПН. А тому, якщо ІПН зазначений правильно, то незначні помилки в найменуванні платника, на наш погляд, не критичні. Неточності в зазначенні організаційно-правової форми, незазначення філії (якій делеговано повноваження на складання ПН) та інші дрібні похибки також не роблять ПН недійсною. Податківці останнім часом також погоджуються, що помилки в назві платника не заважають ідентифікувати операцію (листи ДПСУ від 07.04.2020 № 1399/6/99-00-07-03-02-06/ІПК, від 03.09.2021 № 3290/ІПК/99-00-21-03-02-06) при правильному ІПН (листи ДПСУ від 16.08.2021 № 3029/ІПК/99-00-21-03-02-06, ДФСУ від 05.06.2018 № 2451/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). Хоча раніше тавилися до них фіскально (листи ГУ ДПС від 23.01.2020 № 276/ІПК/04-36-04-01-16, ДФСУ від 29.05.2019 № 2453/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)

4

ІПН і податковий номер продавця (покупця) (пп. «г», «й» п. 201.1 ПКУ)

не допускається

Важливі реквізити ПН, помилки в них не допускаються (інакше неможливо ідентифікувати платника). А ось при неточностях або незазначенні числового номера філії або коду джерела податкового номера, вважаємо, можна не хвилюватися. Це не критичні реквізити, які не заважають ідентифікувати операцію. Тож неточності в них не повинні призводити до втрати ПК у покупця

5

Опис (номенклатура) товарів/послуг (гр. 2) (п.п. «е» п. 201.1 ПКУ)

не допускається

Номенклатура в ПН повинна відповідати формулюванням в первинних документах, якими супроводжується постачання товарів/послуг (листи ДПСУ від 26.01.2022 № 174/ІПК/99-00-21-03-02-06, від 20.08.2021 № 3113/ІПК/99-00-21-03-02-06). Помилки в номенклатурі товарів/послуг небезпечні, оскільки така інформація однозначно слугує для ідентифікації операції постачання

6

Код товару за УКТЗЕД (гр. 3.1) (п.п. «і» п. 201.1 ПКУ)

не допускається

7

Код послуги з ДКПП (гр. 3.3) (п.п. «і» п. 201.1 ПКУ)

не допускається

Важливі реквізити ПН. Зазначення неправильного коду УКТЗЕД/ДКПП не дає можливості ідентифікувати операцію (лист ДПСУ від 04.10.2021№ 3675/ІПК/99-00-21-03-02-06). Навіть, як пояснюють податківці, якщо помилка допущена хоча б в одній цифрі коду, наприклад, у сьомій цифрі коду (лист ДПСУ від 10.12.2020 № 5118/ІПК/99-00-05-06-02-06)

8

Кількість, обсяг (гр. 6) (п.п. «е» п. 201.1 ПКУ)

допускається

Неточності в кількості (обсязі) ідентифікувати операцію не перешкодять — головне, щоб сума ПДВ була порахована правильно. Тим паче, що для показників графи 6 ПН Порядком № 1307 не встановлені обмеження щодо кількості знаків після коми (тому після коми в ній може бути і більше двох знаків). До того ж щоб розрахунково вийти на потрібні обсяги в графі 10, зазвичай «шаманять» зі знаками після коми в графі 6 (а іноді з графами 6 і 7 розділу Б ПН). Тому в такому разі з приводу дробової кількості переживати не варто

9

Ціна постачання без ПДВ (гр. 7) (п.п. «є» п. 201.1 ПКУ)

допускається

Хоча цей показник відіграє важливу роль у формуванні суми ПЗ, вважаємо, що неточності в ціні (припустимо, за рахунок округлень або зазначення великої кількості знаків після коми) при правильному визначенні суми ПДВ не заважають ідентифікувати операцію постачання і не можуть бути підставою для невизнання ПН. Нагадаємо: ціну в графі 7 можна зазначати з будь-якою кількістю знаків після коми, зокрема, більше двох знаків (БЗ 101.16; лист ДПСУ від 01.12.2021 № 4558/ІПК/99-00-21-03-02-06). При цьому покупець має право на ПК за такою ПН, навіть якщо в первинці ціна зазначена з двома знаками (101.13 БЗ, листи ДПСУ від 02.07.2021 № 2626/ІПК/99-00-21-03-02-06, від 16.01.2020 № 130/6/99-00-07-03-02-06/ІПК). При цьому зареєстрована ПН, у якій ціна містить після коми більше двох знаків, виправлення не потребує (лист ДПСУ від 14.01.2021 № 149/ІПК/99-00-21-03-02-06)

10

Ставка податку (гр. 8) і сума ПДВ (гр. 11) (п.п. «ж» п. 201.1 ПКУ)

не допускається

Це взаємопов’язані реквізити ПН. Помилки в них критичні. Помилка в ставці спричинить помилку в сумі ПДВза операцією. Наслідки — викривлення суми ПЗ у продавця і суми ПК у покупця (що неприпустимо). Адже помилитися в ставці й не помилитися в сумі ПДВ — зі сфери фантастики. І зареєструвати ПН з неправильним кодом ставки і правильною сумою ПДВ навряд чи вийде. А допустимі (через округлення) лише копійчані розбіжності між сумою ПДВ у первинці та сумою ПДВ у ПН. Адже в обсягах (гр. 10) і сумі ПДВ (гр. 11) після коми може бути більше двох знаків (БЗ 101.16, п.п. 9 п. 16 Порядку № 1307). Тоді як у розділ А ПН переходить сума ПДВ уже округлена до двох знаків після коми

11

Загальна сума грошових коштів, що підлягають сплаті з урахуванням ПДВ

(рядок I розділу А) (п.п. «з» п. 201.1 ПКУ)

допускається

При дотриманні інших умов заповнення ПН незначні розбіжності (за рахунок округлень) не будуть грубим порушенням, не заважають ідентифікувати операцію і не позбавляють покупця права на ПК. Податківці в такому разі також визнають: копійчані розбіжності через округлення (якщо на декілька копійок загальна сума з урахуванням ПДВ у ПН розходиться з первинкою або не збігається сума ПДВ в первинці та сума ПДВ у ПН) не можуть бути причиною для невизнання в покупця ПК (листи ДПСУ від 25.01.2022 № 140/ІПК/99-00-21-03-02-06, від 26.11.2021 № 4528/ІПК/99-00-21-03-02-06, від 20.10.2021 № 3925/ІПК/99-00-21-02-02-06 від 29.09.2021 № 3611/ІПК/99-00-21-03-02-06, від 24.06.2021 № 2520/ІПК/99-00-21-03-02-06). Тому через копійки виправляти ПН не треба. Детальніше див. статтю «Первинка і ПН розходяться на копійки» // «Податки & бухоблік», 2021, № 51

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі