Теми статей
Обрати теми

Доплата компенсації за комуналку: РК чи ПН?

Солошенко Людмила, податковий експерт
Орендодавець виставив орендареві компенсацію комунальних за грудень. Орендар вніс платіж. Проте пізніше прийшов рахунок від комунальників із підвищеним тарифом (на електроенергію). Як у ПДВ-обліку донарахувати орендареві суму комунальної компенсації: через розрахунок коригування (РК) чи шляхом складання на різницю окремої податкової накладної (ПН)?

Комунальна ПН

Нагадаємо, що ПН на компенсацію комуналки зазвичай складають з оглядкою на первинку — акт погодження суми компенсації комунальних послуг. У ньому сума комунальної компенсації може бути розписана детально (за видами комунальних послуг, спожитих орендарем) або наводитися загальною сумою.

Тому дивлячись на те, як комуналку показали в акті, її так само відображають і в ПН:

розгорнуто (декількома рядками) — якщо в акті погодження номенклатура послуг, які компенсуються орендарем, розписана по повній (і позначена компенсація кожної з послуг: електроенергії, газу, водопостачання, водовідведення, опалювання — зі своїм обсягом споживання, одиницею виміру і вартістю) або

загальною сумою (одним рядком) — якщо в акті вказана тільки загальна сума компенсації.

Щоправда, врахуйте: неважливо, згорнуто або розгорнуто складена ПН на комуналку, кодують таку компенсацію (у тому числі і при розгорнутому варіанті — кожну з її складових) орендно-послуговим кодом «68.20». Детальніше про складання ПН на компенсацію комуналки при оренді див. «Податки & бухоблік», 2020, № 102, с. 18.

Комуналка в ПН розгорнута

Припустимо, що ПН на компенсацію комунальних послуг складена розгорнуто (за видами комунальних послуг). Тоді при зростанні цін (тарифів) на якийсь вид послуг (за умови, що їх кількість (обсяг) при цьому не змінюється) маємо справу зі зміною (збільшенням) ціни. А це означає, що до ПН потрібно буде скласти РК з причиною 101 «Зміна ціни».

У зв’язку з цим зауважимо:

— по-перше, хоча є всі дані для того, щоб скласти РК уже на дату акта погодження (коригування) суми компенсації комунальних послуг (який підкріплює збільшення ціни), податківці прив’язуються до реальної події, що відбулася після перегляду ціни за поставленими товарами/послугами, — розрахунків із покупцем. І рекомендують складати РК на дату доплати коштів (листи ДПСУ від 17.06.2021 № 2476/ІПК/99-00-21-03-02-06, ГУ ДПС у Полтавській обл. від 10.02.2021 № 464/ІПК/16-31-18-03-25). Тому безпечніше акт погодження (коригування) суми компенсації комунальних послуг скласти тією ж датою, що й податкова подія (тобто датою отримання від орендаря доплати за комуналку), а

— по-друге, як пояснюють контролери, коригування при збільшенні ціни проводять за допомогою РК. Тобто достатньо на дату отримання доплати скласти один збільшуючий РК, а ось ПН (на суму збільшення компенсації) складати не треба (лист ГУ ДФС у Запорізькій обл. від 26.07.2018 № 3293/ІПК/08-01-12-01-10).

Приклад. Орендареві виставлена компенсація комуналки за грудень, у тому числі за електроенергію в сумі 3840 грн (у тому числі ПДВ — 640 грн), спожито 800 кВт.

Фрагмент ПН на компенсацію комуналки наведено на рис. 1:

img 1

Рис. 1. ПН на комунальну компенсацію

Після збільшення ціни (тарифу) на електроенергію (з 4,00 до 4,20 грн за кВт·год) до комунальної ПН треба скласти РК на зміну ціни (на дату отримання від орендаря доплати) (див. рис. 2).

img 2

Рис. 2. РК на зміну ціни

Комуналка в ПН загальною сумою

А що коли ПН оформлена на загальну суму комуналки (одним рядком)? Припустимо, у гр. 6 стоїть «1», а в гр. 4 ПН вказано «грн» або «послуга» (нагадаємо, що не проти використання такої одиниці виміру, як «послуга», і податківці; БЗ 101.16, листи ДПСУ від 17.12.2019 № 1931/6/99-00-07-03-02-15/ІПК, ГУ ДПС у Дніпропетровській обл. від 15.04.2021 № 1562/ІПК/04-36-18-03-15, детальніше див. «Податки & бухоблік», 2020, № 88, с. 4).

Оскільки довиставляємо орендареві суму все тієї ж компенсації за грудень (у результаті її сума збільшується), то в складанні окремої ПН немає необхідності.

Тому і в цьому випадку треба піти тим же шляхом і скласти збільшуючий РК з причиною 101 «Зміна ціни» (на дату отримання від орендаря доплати). Тобто скласти РК аналогічно наведеному вище, в якому першим рядком відмінусувати суму попередньої компенсації і другим рядком показати суму збільшеної компенсації (див. рис. 3).

img 3

Рис. 3. РК на зміну ціни

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі