Ви — комунальне підприємство. І отримали цільове фінансування, скоріш за все, або з місцевого, або з державного бюджету.
Отримання фінансування: чи буде тут ПДВ? Чому ми акцентуємо увагу на цьому моменті? Тому що, судячи з роз’яснень податківців, вони звертають увагу на те: (1) за яким кодом бюджетної класифікації отримано фінансування; (2) на які цілі воно отримано та (3) чи не можна його вважати компенсацією вартості послуг, що надаються комунальним підприємством за програмою, в рамках якої надавалось цільове фінансування (дивіться, наприклад, лист ДПСУ від 05.05.2021 № 1842/ІПК/99-00-21-03-02-06).
В нашому випадку, цільове фінансування, отримане на придбання техніки, скоріш за все, є капітальними трансфертами — тобто безповоротними платежами, які мають одноразовий і нерегулярний характер і які не є компенсацією вартості товарів/послуг. Простіше кажучи, ви не повинні під отримане фінансування надавати додатково ще якісь послуги. Тобто податкових зобов’язань з ПДВ при отриманні такого цільового фінансування не буде.
Податковий кредит з вартості придбаного об’єкта основних засобів (ОЗ). За придбаними за рахунок цільових коштів товарами/послугами/необоротними активами отримувач цільового фінансування має повне право на податковий кредит з ПДВ. Адже жодних обмежень ПКУ із цього приводу не містить. Податківці теж з цим погоджуються. Товари/послуги/необоротні активи, придбані за рахунок бюджетних коштів, що надійшли у вигляді субсидій, поточних і капітальних трансфертів, вважаються придбаними безпосередньо платником. Тому суми ПДВ, сплачені при їх придбанні, відносять до складу податкового кредиту (див. листи ДПСУ від 14.07.2020 № 2834/6/99-00-05-06-02-06/ІПК; від 05.05.2021 № 1842/ІПК/99-00-21-03-02-06, 101.13 БЗ: zir.tax.gov.ua/main/bz/search/?src=ques, zir.tax.gov.ua/main/bz/search/?src=ques). Звісно, податковий кредит має бути підтверджено зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними.
Зверніть увагу, що цільове фінансування, яке припадає на суму податкового кредиту з ПДВ у складі вартості придбаних ОЗ, повинно потрапити до складу доходів (Дт 482 — Кт 745). Це пов’язано з особливостями визнання доходів від цільового фінансування (див. статтю «Отримали грант: приклади з життя» // «Податки & бухоблік», 2021, № 11).
Чи потрібно нараховувати компенсуючі податкові зобов’язання? Тут жодних особливостей немає. Необхідність нарахування компенсуючих податкових зобов’язань виникає, якщо придбані за рахунок цільового фінансування товари/послуги/необоротні активи призначаються для використання або починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях (пільгових та/або необ’єктних) та/або в негосподарській діяльності. В такому випадку згідно з п. 198.5 ПКУ нараховують ПДВ-зобов’язання, а також складають і реєструють в ЄРПН податкову накладну.
Якщо ви надаєте послуги, які оподатковуються ПДВ за ставкою 20 % (тобто придбана техніка буде використовуватися в оподатковуваній діяльності), то нараховувати компенсуючи податкові зобов’язання не потрібно.