Теми статей
Обрати теми

Відновлення реєстрації ПН/РК. Наслідки для продавця

Казанова Марина, податковий експерт
«Воєнні» норми ПКУ постійно змінюються. Ось, новим Законом № 2260 фактично платників податків перевели вже на довоєнні правила звітування і сплати податків. Відновилась вже і реєстрація податкових накладних. А з нею — і купа проблем. Платники ПДВ вже переймаються питанням звідки з’явився «мінусовий» ліміт реєстрації та що з ним тепер робити. Система блокування податкових накладних теж вже не забарилась працювати. А на додачу до цього на горизонті маячать строки протягом яких потрібно уточнити відображений на підставі бухпервинки податковий кредит, якщо постачальник не зареєструє ПН. Тому ми для вас підготували цей тематичний номер в якому розглянемо ці та інші питання, які стосуються ПДВ в умовах війни. А почнемо ми з відновлення реєстрації податкових накладних.

Законом № 2260 (набув чинності з 27.05.2022) відновлено перебіг строків для реєстрації податкових накладних (ПН) та розрахунків коригування (РК). Також цим же Законом встановили спеціальні строки для реєстрації ПН/РК, які неможливо було зареєструвати з початку воєнного стану. То в які ж строки мають бути зареєстровані ПН/РК? Що загрожує за несвоєчасну їх реєстрацію? З цими та іншим питання зараз і розберемо.

Отже, з 27.05.2022 відновив свою роботу Єдиний реєстр податкових накладних (ЄРПН), та було заявлено про можливість із цієї ж дати реєструвати ПН/РК.

При цьому за платниками ПДВ залишається обов’язок зареєструвати і всі ПН/РК за лютий, березень, квітень і травень 2022 року, які не були зареєстровані внаслідок того, що ЄРПН не працював.

До прийняття Закону № 2260 реєструвати ПН/РК без штрафів за ці та інші періоди воєнного стану платники ПДВ мали можливість ще впродовж 6 місяців після скасування воєнного стану (стара редакція п. 69.1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

Але Законом № 2260 цю норму вже переписали і фактично встановили нові строки, протягом яких можна без штрафів зареєструвати ПН/РК. Ці строки залежать від того (!) має платник ПДВ під час воєнного стану можливість реєструвати ПН/РК чи ні.

Як визначається, чи є така можливість у платника?

Вирішення цього питання покладено на Мінфін. Він має визначити порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків та перелік документів на підтвердження. Поки що відповідного документу (або хоча б його проекту) немає. Сподіваємось, тягнути з цим Мінфін не буде. Але що однозначно:

для того, щоб вважатися платником, який не має можливості виконувати свої податкові обов’язки, в т.ч. і не має можливості реєструвати ПН/РК, — це потрібно буде документально доводити.

Інакше, — ви будете вважатися платником, який має можливість своєчасно виконувати свої податкові обов’язки, в т.ч. і обов’язки щодо реєстрації ПН/РК.

Зверніть увагу! Для тих, хто був платником ПДВ і перейшов на час воєнного стану на «спецЄП» 2 % теж ніхто не знімає обов’язку зареєструвати ПН за податковими зобов’язаннями, які виникли до переходу на «спецЄП». Але для таких платників встановлені свої спеціальні строки реєстрації цих ПН/РК.

Про строки реєстрації ПН/РК і поговоримо далі.

В які строки мають бути зареєстровані ПН/РК?

Якщо платник має можливість реєструвати ПН/РК. Тобто не відноситься до платників, які мають документальне підтвердження неможливості реєструвати ПН/РК.

В такому разі:

— незареєстровані ПН/РК за лютий, березень, квітень 2022 року — такий платник має зареєструвати до 15 липня 2022 року (чи включно по це число, чи ні в ПКУ не сказано);

— незареєстровані ПН/РК за травень 2022 року — а от з ними не все так однозначно. Тому що фактично п. 69.1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ з урахуванням змін із Закону № 2260 говорить, що до 15 липня 2022 року мають бути зареєстровані ПН/РК, граничні строки реєстрації яких припадають на період з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Закону № 2260, тобто до 27.05.2022.

Дослівно мова йде про «виконання податкових обов’язків, граничний термін виконання яких» приходиться на період з 24.02.2022 до дня набрання чинності Закону № 2260. А граничні терміни виконання обов’язків щодо реєстрації ПН/РК — це не що інше як граничні строки їх реєстрації.

Граничні строки реєстрації ПН/РК за першу половину травня за загальними правилами з п. 201.10 ПКУ — 31 травня 2022 року. А це вже після набрання чинності Закону № 2260. Буквально це означає, що травневі ПН/РК мають реєструватися в «загальні» строки зі ст. 201.1 ПКУ (тобто за першу половину травня — до кінця травня).

Але! Судячи з того, що (1) податковий кредит за травень 2022 року Законом № 2260 покупцям дозволили відображати ще на підставі первинних документів і (2) тих роз’яснень, які дають податківці, ПН/РК за весь травень також можна реєструвати до 15 липня 2022 року. Що цілком виправдано, зважаючи на те, що ЄРПН запрацював лише з 27.05.2022 року і більшість платників ПДВ внаслідок того, що ПН/РК не реєструвались, мають проблеми з реглімітом;

— ПН/РК, датовані починаючі з 1 червня 2022 року, — потрібно реєструвати в «стандартні строки», визначені п. 201.10 ПКУ (залежно від того, в першій чи другі половині місяця вони складені). Нагадаємо, що граничний строк реєстрації для ПН/РК, складених з 1-го по 15 календарний день (включно) місяця — останній календарний день місяця. Тобто ПН/РК за першу половину червня потрібно зареєструвати до 30 червня включно. Для ПН/РК, складених з 16 по останній календарний день (включно) місяця, — до 15 числа (включно) наступного календарного місяця (наступного за місяцем в якому вони складені). Тобто ПН/РК за другу половину червня потрібно зареєструвати до 15 липня включно. Для зведених «компенсуючи» ПН (п. 198.5, п. 199.1 ПКУ) — протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені.

Якщо платник під час воєнного стану не має можливості реєструвати ПН/РК. Такі платники зобов’язані будуть зареєструвати ПН/РК вже після відновлення можливості реєстрації ПН.

Для платників у яких протягом воєнного стану відновилась можливість реєстрації ПН, встановлені наступні строки їх реєстрації:

1) ПН/РК, граничні строки реєстрації яких припадають на період з 24.02.2022 (тобто це ПН/РК з датою складання, починаючи з 1 лютого 2022 року) до відновлення можливості реєстрації — мають бути зареєстровані протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.

Наприклад, є незареєстровані ПН за лютий і березень 2022 року. Можливість реєстрації цих ПН у платника з’явилась припустимо, тільки 18 червня 2022 року.

60 календарних днів, відведених для реєстрації ПН почнуть «бігти» з 1 липня 2022 року (з 1-го числа, місяця наступного за місяцем відновлення можливості реєстрації). Отже, ці ПН мають бути зареєстровані до 29 серпня 2022 року включно.

2) ПН/РК, граничні строки реєстрації яких припадають на період після відновлення можливості реєстрації — мають бути зареєстровані в «стандартні» строки (залежно від того в першій чи другій половині місяця вони складені).

Наприклад, можливість реєстрації цих ПН/РК у платника з’явилась з 18 червня 2022 року. Після цієї дати наступають граничні строки реєстрації за червень 2022 року. Отже, якщо були операції в червні, то ПН/РК по податковим зобов’язанням червня (ПН/РК, датовані червнем) мають бути зареєстровані в «загальні» строки.

Якщо платник податків протягом воєнного стану так і не зміг відновити свою діяльність — то всі незареєстровані ПН/РК «воєнного» періоду він може без штрафів реєструвати протягом 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Якщо платник ПДВ перейшов на час воєнного стану на «спецЄП» ЄП 2 %. Такий платник має зареєструвати ПН/РК за податковими зобов’язаннями, які виникли до переходу на «спецЄП» протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання «спецЄП». Тобто протягом 60 календарних днів з дня повернення на свою попередню систему оподаткування (на якій він був до переходу на «спецЄП».

За якою формою реєструємо ПН/РК

Нагадаємо, з 1-го березня 2022 року набрала чинності нова форма ПН/РК (відповідно до змін згідно наказу Мінфіну від 17.01.2022 № 15).

Реєструвати всі ПН/РК, у тому числі і за лютий 2022 року, потрібно за новою формою, яка набула чинності з 01.03.2022. Оскільки всі ПН/РК реєструються за формою, чинною на день реєстрації (п. 3 Порядка № 1307).

Електронні формати нової форми:

— F/J 1201013 — Податкова накладна;

— F/J 1201113 — Додаток 1 до податкової накладної. Додаток до податкової накладної;

— F/J 1201213 — Додаток 2 до податкової накладної. Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної.

Головна проблема — регліміт

Оскільки фактично ЄРПН декілька місяців не працював (реєстрація ПН/РК по факту була неможливою), а формула СЕА ПДВ при цьому продовжувала рахувати суми, то якщо ви вже подали декларації з ПДВ за лютий, березень, квітень 2022 року,— то скоріш за все стикнулись з «мінусовим» лімітом реєстрації.

Здебільшого, він виник за рахунок ∑Перевищ. Нагадаємо,

∑Перевищ виникає, якщо податкові зобов’язання (ПЗ) за деклараціями (із ряд. 9 розділу I) більше, ніж ПЗ за даними ЄРПН.

А оскільки за даними ЄРПН зареєстрованих ПН/РК за березень, квітень і частково лютий не було, то звісно (якщо ви подали за ці періоди декларації), — вся сума перейшла в ∑Перевищ.

Якщо ви включали незареєстровані ПН/РК в таблицю 1.1 додатку Д1 (як незареєстровані) декларацій, то має бути можливість реєструвати ПН/РК за ці періоди за рахунок ∑Перевищ.

В принципі, якщо податкові зобов’язання за поданими деклараціями були сплачені — формула має спрацюватиЩо треба, щоб зареєструвати ПН/РК за рахунок ∑Перевищ? Просто направити їх на реєстрацію. Але, за наявною інформацією є проблеми з реєстрацію ПН за рахунок ∑Перевищ,.

Але! Навіть, якщо ПН/РК будуть реєструвати за рахунок ∑Перевищ фактично після того як ПН/РК зареєструються за рахунок ∑Перевищ проблема з реглімітом нікуди не зникає. Тому що, при реєстрації ПН/РК зменшиться показник ∑Перевищ, але одночасно на цю суму збільшиться показник ∑НаклВид, який теж зменшує реглміміт.

А це означає, що відємний регліміт не зникне доти поки ми не отримаємо «вхідний» регліміт від своїх покупців.

Тобто платник ПДВ може стикнутися з тим, що у нього буде великій мінус (внаслідок того, що немає зареєстрованих «вхідних» ПН від покупців за «воєнні» періоди (з лютого по травень). І внаслідок цього він не зможе зареєструвати ПН.

Якщо ви не подавали ще декларації за лютий-квітень 2022 року, то можливо краще спочатку зареєструвати «поточні» ПН і лише потім подавати декларації.

Що буде, якщо вчасно не зареєструємо?

Фактично «включаться» штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК зі ст. 1201 ПКУ.

Наразі до 31 серпня 2022 року продовжено дію карантину. І начебто поки діє карантин мало б діяти і звільнення від штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН. Адже норму п. 521 підрозд. 10 розд. XX ПКУ поки що ніхто не відміняв.

Але і тут Закон № 2260 вніс ложку дьогтю. З п. 69.2 підрозд. 10 розд. XX ПКУ слідує, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з ПКУ, законами. При цьому (!) мораторії на штрафи (як «карантинні», так і «воєнні») не застосовуються.

Тобто, якщо порушення виявлено під час дозволених на час воєнного стану перевірок, то карантинне звільнення від штрафі не діє.

Нагадаємо, своєчасність реєстрації ПН/РК є предметом камеральної перевірки (п. 75.1.1 ПКУ). А Законом № 2260 фактично з 27.05.2022 відновлено камеральні податкові перевірки:

— як декларацій з ПДВ. При цьому встановлено, що камеральні перевірки декларацій з ПДВ за лютий-травень — розпочинаються на наступний день після 20 липня 2022 року;

так і перевірки своєчасності реєстрації ПН/РК. Зазначимо, що перевірка своєчасності реєстрації ПН/РК є окремою (самостійною) підставою для проведення камеральної перевірки.

Отже, виходить, що якщо факт не реєстрації/несвоєчасної реєстрації ПН/РК податківці виявлять у ході перевірки, проведеної під час дії воєнного стану, «карантинний» штрафний мораторій» не спасе? Є питання із цього приводу. Але що однозначно

«карантинний» штрафний мораторій під час дії воєнного стану не є гарантією спасіння від штрафу!

Якщо на дату реєстрації ПН/РК змінилася особа, відповідальна за складання ПН/РК

Зупинимося на ще одній проблемі, з якою можна зіткнутися при реєстрації ПН/РК.

Припустимо, що на дату складання ПН/РК (а це дата, яка відповідає даті виникнення ПЗ) у вас була одна особа відповідальна за реєстрацію ПН/РК. А на дату реєстрації ПН/РК вона звільнилася, або змінилася.

В такому разі може бути проблема з реєстрацією ПН/РК, якщо ключ електронного підпису особи, що підписує НН/РК, не був чинним на дату складання ПН/РК. Тобто, якщо підписати ПН/РК новим ключем електронного підпису, згенерованим після дати складання ПН/РК (отриманим на «нового» працівника, якому делеговано право підпису ПН/РК), то через «невідповідність» ключів на дату складання ПН/РК і на дату реєстрації з реєстрацією ПН/РК можуть виникати проблеми.

В такому разі:

— або треба делегувати право підпису ПН/РК тій особі, яка працювала на підприємстві на дату складання ПН/РК і мала на цю дату електронний підпис, ключ якого не змінювався до дати реєстрації ПН/РК. Варто пам’ятати, що підписант, чиї ім’я і прізвище зазначаються в ПН/РК (у графі «Посадова (уповноважена) особа…»), і той, чий електронний підпис накладається на ПН/РК, повинні збігатися.

— або можна підписувати ПН/РК ключем головного бухглатера або директора. Ці особи мають право підпису ПН/РК без делегування їм типу підпису — «Підпис податкових накладних». Тільки у такому разі в самій ПН/РК у полі «Посадова (уповноважена) особа» треба зазначити дані головного бухгалтера/директора.

Подробиці щодо цього дивіться в статті «Підпис ПН/РК після звільнення підписанта», «Податки & бухоблік», 2021, № 57.

Висновки

 • З 27.05.2022 запрацював ЄРПН і відновилась можливість реєструвати ПН.
 • Строки протягом яких без штрафів можуть бути зареєстровані ПН/РК змінилися і залежать від того, має можливість платник під час воєнного стану реєструвати ПН/РК чи ні.
 • Порядок та документальне підтвердження неможливості платником виконувати свої податкові обов’язки, в т.ч. і обов’язки щодо реєстрації ПН/РК, визначить Мінфін.
 • Якщо платник має можливість реєструвати ПН/РК (не маєте документального підтвердження неможливості їх реєстрації), то:
 • ПН/РК за лютий, березень, квітень 2022 року — потрібно зареєструвати до 15 липня 2022 року;

  ПН за травень 2022 року — за роз’ясненнями податківців теж можна реєструвати до 15 липня 2022 року;

  ПН, датовані, починаючі з 1 червня 2022 року, — реєструємо в «стандартні» строки.

 • Платники, які не мають можливості реєструвати ПН/РК, зобов’язані будуть реєструвати ПН/РК вже після відновлення можливості реєстрації ПН/РК. А якщо така можливість не відновилась протягом дії воєнного стану — протягом 6 місяців за дати припинення (скасування) воєнного стану.
 • У податківців з’явилась можливість застосовувати штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК незважаючи на «карантинне» звільнення від штрафів.

Документи

Закон № 2260Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 № 2260-IX.

Порядок № 1307 — Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі