Який період вважається останнім звітним періодом?
Відповідно до п. 294.6 ПКУ у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП-ЄП, останнім податковим (звітним) періодом вважається період, у якому відповідним контролюючим органом отримано від держреєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення.
Зазначимо, що технічний адміністратор ЄДР передає такі відомості податківцям у день проведення реєстраційної дії (внесення відповідного запису в ЄДР), що передбачено ч. 2 ст. 13 Закону № 755*. Тобто дані податківці мають отримувати автоматично в той же день, в який внесено відомості в ЄДР про припинення підприємницької діяльності.
Втім на практиці анулювання податківцями ЄП-реєстрації може відбутися і на наступний день.
Отже, фактично останнім звітним періодом буде період, на який припадає дата реєстрації припинення ФОП. При цьому якщо реєстрація припинення відбувається на межі (в останній календарний день) місяців/кварталів, ексФОП не зайвим буде з’ясувати дату анулювання податківцями його ЄП-реєстрації, бо для податківців саме вона буде вирішальною*.
* Наприклад, дата держреєстрації припинення — 30.06, а в податковій ЄП-реєстрацію анульовано 01.07. У цьому випадку ЄП-декларація подається за період «три квартали».
Зверніть увагу:
у разі припинення підприємницької діяльності подавати податківцям заяву про відмову від спрощенки не потрібно
На це звертають увагу і податківці (категорія 107.01.09 БЗ).
В який строк потрібно подавати останню декларацію?
Спеціального строку не визначено.
ФОП на ЄП групи 3 (ставка 3 % або 5 %). Для таких ФОП звітним періодом є квартал (абз. 2 п. 294.1 ПКУ). При цьому декларація подається наростаючим підсумком (за I квартал, півріччя, три квартали, рік). Тож останню/«ліквідаційну» ЄП-декларацію вони подають за той квартал (з урахуванням наростаючого підсумку), в якому податківці отримали від держреєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення та анулювали його ЄП-реєстрацію. Строк — протягом 40 календарних днів після закінчення такого кварталу.
Наприклад, ФОП на ЄП групи 3 зареєстрував припинення 22.08.2023. В такому разі він має відзвітувати за підсумками III кварталу (звітний період з урахуванням наростаючого підсумку «три квартали») в строк 40 календарних днів після закінчення III кварталу (не пізніше 09.11.2023).
ФОП на ЄП груп 1 та 2. Для них звітний період — рік (абз. 1 п. 294.1 ПКУ)! Але податківці (і Мінфін їх у цьому питанні підтримує — лист Мінфіну від 19.07.2021 № 11220-05/О-351/8/1547) говорять про те, що
останню/«ліквідаційну» декларацію ФОП на ЄП груп 1 та 2 мають подати квартальну (з урахуванням наростаючого підсумку) — протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу, в якому податківці отримали від держреєстратора повідомлення про припинення та анулювали його ЄП-реєстрацію
При цьому ФОП звільняються від подання річної декларації.
Хоча варто зазначити, що п.п. 296.5.1 ПКУ, який визначає, в саме яких випадках ФОП на ЄП груп 1 та 2 мають подавати квартальну декларацію, випадок реєстрації припинення не називає. Тим не менш, податківці і Мінфін дотримуються позиції, що «ліквідаційна» декларація має бути подана саме у квартальні строки.
Наприклад, ФОП-ЄП групи 1 зареєстрував припинення 22.08.2023. В такому разі він має відзвітувати за підсумками III кварталу (звітний період з урахуванням наростаючого підсумку «три квартали») в строк 40 календарних днів після закінчення III кварталу (не пізніше 09.11.2023).
Причому:
— і в самій декларації в такому разі потрібно обрати період «три квартали», а не «рік»;
— електронний ідентифікатор форми буде F0103308 як для платника ЄП-«квартальника» (це якщо вдасться подати декларацію в електронному вигляді, про що див. далі).
Врахуйте і наступний момент.
Податківці у своїх роз’ясненнях говорять про те, що оскільки після реєстрації припинення договір про електронний документообіг між платником податків та податківцями припиняє свою дію, то «ліквідаційну» декларацію треба подавати ФОП особисто (в паперовій формі) або поштою. Втім на практиці декому вдається подати декларацію і в електронному вигляді.
Сплата зобов’язань за останньою декларацією
ФОП на ЄП груп 1 та 2. Такі ФОП сплачують щомісячні авансові внески.
Останній місяць сплати авансових внесків — це місяць, в якому податківцями отримано від держреєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення
Тобто якщо щодо ФОП запис про припинення внесено в ЄДР, наприклад, 08.09.2023, то авансові внески сплачуються по вересень 2023 року включно.
Строк їх сплати стандартний — не пізніше 20-го числа (включно) поточного місяця (п. 295.1 ПКУ). Тобто в нашому прикладі авансові внески за вересень 2023 року мають бути сплачені не пізніше 20 вересня 2023 року.
Знову ж таки будьте уважними із припиненням в останній день місяця. Якщо станеться так, що податківці анулюють ЄП-реєстрацію у перший день наступного місяця, то вимагатимуть сплатити авансовий внесок з ЄП у повній сумі, у т. ч. за цей місяць.
Нагадаємо, що в період з квітня 2022 року по липень 2023 року включно всі ФОП-ЄП груп 1 та 2 мали право не сплачувати авансові внески з ЄП. При цьому якщо ФОП прийняв рішення не сплачувати авансові внески, то він мав їх не сплачувати фактично та не мав показувати їх у рядку «Щомісячні авансові внески…» ЄП-декларації.
Починаючи з 01.08.2023 (тобто зі сплати за серпень 2023) право не сплачувати щомісячні авансові внески з ЄП мають лише ФОП на ЄП груп 1 та 2, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій (у тому числі можливих бойових дій) або на тимчасово окупованих територіях України, станом на дату початку бойових дій, або тимчасової окупації (п. 11 підрозд. 8 розд. XX ПКУ; категорія 107.01.05 БЗ; стаття «Сплата ЄП та ЄСВ «за себе» ФОП груп 1 та 2: як з 01.08.2023?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 61). Всі інші ФОП на ЄП груп 1 та 2 мають сплачувати авансові внески починаючи з авансових внесків за серпень 2023 року і показувати їх у декларації.
ФОП на ЄП групи 3. ЄП вони сплачують з підприємницького доходу, отриманого до дати реєстрації припинення (включно).
Нагадаємо, що тут працює «касовий» метод визначення дати отримання доходу (див. пп. 292.6 — 292.8 ПКУ).
Самі ці доходи і потраплять до останньої/«ліквідаційної» ЄП-декларації.
Строк сплати ЄП за останньою/«ліквідаційною» декларацією — 10 календарних днів, що настають за граничним строком подання декларації.
Особливість заповнення «ліквідаційної» ЄП-декларації
У «ліквідаційній» декларації обов’язково має бути проставлена позначка (хрестик) в полі 8.1 («платника податку, що подає декларацію за останній податковий (звітний) період, на який припадає дата державної реєстрації припинення»), яка буде свідчити, що це остання («ліквідаційна») декларація).
Також у складі останньої/«ліквідаційної» декларації обов’язково (якщо ФОП не потрапляє в низку винятків) подається ЄСВ-додаток (подробиці щодо його заповнення в останній декларації див. в статті «Ліквідаційний звіт з підприємницького ЄСВ» // «Податки & бухоблік», 2023, № 69) та, за необхідності, додаток щодо МПЗ (детальніше щодо цього див., зокрема, у статті «Як вигідніше рахувати МПЗ: від імені ФОП чи фізособи?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 27).
Тепер розглянемо на прикладах особливості заповнення останньої/«ліквідаційної» декларації ФОП-ЄП.
Приклади
ФОП на ЄП групи 2. Працював у 2023 році тільки в групі 2. Приклад. ФОП працював увесь 2023 рік у групі 2 ЄП. 22.08.2023 в ЄДР внесено запис про припинення ним підприємницької діяльності. Цього ж дня податківці отримали від держреєстратора відповідне повідомлення та анулювали ЄП-реєстрацію.
У такому разі:
1) остання/«ліквідаційна» декларація має бути подана ФОП як квартальна декларація. Звітний період — «три квартали». Строк подання — протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу (не пізніше 09.11.2023). Разом з декларацією подається ЄСВ-додаток (якщо ФОП не потрапляє у винятки) та, за необхідності, додаток щодо МПЗ;
2) останній авансовий внесок — це авансовий внесок за серпень 2023 року. Строк сплати — не пізніше 20 серпня*. Як ми казали вище, з 01.08.2023 право не сплачувати авансові внески мають лише ФОП, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації.
* Оскільки це вихідний день, то має діяти правило «святково-вихідного» перенесення з п. 57.1 ПКУ. Втім податківці завжди вимагають у такому разі сплатити авансовий внесок напередодні. Тобто у цьому випадку не пізніше 18.08.2023.
Особливості заповнення декларації:
1. У полі «Податковий (звітний) період» зазначаємо «три квартали» «2023 року»;
2. Ставимо позначку в полі «8.1» «платника податку, що подає декларацію за останній податковий (звітний) період, на який припадає дата державної реєстрації припинення».
3. У розділі III у рядку «Щомісячні авансові внески…», якщо ФОП користувався наданим правом не сплачувати ЄП (і не сплачував ЄП) за періоди з квітня 2022 по липень 2023 року — комірки «I квартал» та «II квартал» будуть порожніми (якщо сплачував, то показуємо суми авансових внесків за періоди сплати). В комірці «III квартал» буде зазначена сума авансових внесків за серпень 2023 року (за повний місяць). Якщо за ФОП з 01.08.2023 збереглося право не сплачувати ЄП і він цим правом вирішив скористатися, то комірка «III квартал» також буде порожньою;
4. У розділах III та V зазначається обсяг доходу, отриманого за період з 01.01.2023 по 22.08.2023.
ФОП на ЄП групи 2. Частину 2023 року працював на спецЄП. Приклад. ФОП на ЄП групи 2 працював з 01.01.2023 по 31.07.2023 на спецЄП. Потім з 01.08.2023 повернувся на «класичний ЄП» (у свою групу 2). 23.08.2023 зареєстровано припинення діяльності.
Декларацію ЄП («класичну» ЄП-декларацію, за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 578 у редакції наказу Мінфіну від 24.11.2022 № 394) за період перебування у групі 2 такому ФОП потрібно подати протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу, в якому податківці отримали від держреєстратора повідомлення про припинення та анулювали його ЄП-реєстрацію. Тобто не пізніше 09.11.2023.
Разом з декларацією подається ЄСВ-додаток (якщо ФОП) та, за необхідності, додаток щодо МПЗ. не потрапляє у винятки
Особливості заповнення декларації:
1. У полі «Податковий (звітний) період» зазначається «три квартали» «2023 року».
2. Проставляється позначка в полі «8.1» (про подання останньої декларації).
3. У розділі I «Види підприємницької діяльності у звітному періоді3» вказуються лише ті види діяльності, якими ФОП займався з 01.08.2023.
4. У розділі III в рядку «Щомісячні авансові внески…» в комірці «III квартал» слід показати суму авансових внесків за серпень 2023 року (якщо у ФОП немає можливості їх не сплачувати, див. вище).
5. У розділах III та V показуємо лише дохід, отриманий у періоді з 01.08.2023 по 23.08.2023. Дохід, отриманий на спецЄП, не показуємо (на це звертали увагу і податківці в листі ДПСУ від 07.07.2023 № 1755/ІПК/99-00-24-03-03-06).
ФОП на ЄП групи 3 на ставці 3 % (5 %). Працював у 2023 році тільки в групі 3 на ставці 3 % (5 %). Приклад. ФОП на ЄП групи 3 % (5 % ) працював у 2023 році тільки на «класичному» ЄП. 10.09.2023 зареєстровано припинення діяльності.
У такому разі останню/«ліквідаційну» декларацію ФОП подає за звітний період «три квартали» 2023 року. Строк — не пізніше 09.11.2023.
Разом з декларацією подається ЄСВ-додаток (якщо ФОП не потрапляє у винятки) та, за необхідності, додаток щодо МПЗ.
Особливості заповнення декларації:
1. У полі «Податковий (звітний) період» зазначається «три квартали» «2023 року».
2. Проставляється позначка в полі «8.1» (про подання останньої декларації).
3. У розділах IV та V зазначається дохід, отриманий у період з 01.01.2023 по 10.09.2023.
ФОП на ЄП групи 3 на ставці 3 % (5 %). Частину 2023 року працював на спецЄП. Приклад. ФОП-ЄП групи 3 ставка 5 % перейшов у 2022 році на спецЄП і працював по 31.07.2023 на спецЄП. Потім з 01.08.2023 повернувся зі спецЄП на «класичний» ЄП (у свою групу 3 ставка 5 %). 10.09.2023 зареєстровано припинення діяльності.
За період з 01.01.2023 по 31.07.2023 ФОП звітував як платник спецЄП (подавав декларації щомісячно; останній раз декларацію платника спецЄП ФОП мав подати за липень 2023 року).
А за період з 01.08.2023 йому потрібно відзвітувати як за період роботи на «класичному» ЄП (за формою ЄП декларації, затвердженою наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 578 у редакції наказу Мінфіну від 24.11.2022 № 394). Декларація подається за звітний період «три квартали». Строк подання — не пізніше 09.11.2023.
Разом з декларацією подається ЄСВ-додаток (якщо ФОП не потрапляє у винятки) та, за необхідності, додаток щодо МПЗ.
Особливості заповнення декларації:
1. У полі «Податковий (звітний) період» зазначається «три квартали» «2023 року».
2. Проставляється позначка в полі «8.1» (про подання останньої декларації).
3. У розділі I «Види підприємницької діяльності у звітному періоді3» вказуємо лише ті види діяльності, якими ФОП займався з 01.08.2023.
4. У розділах IV та V показуємо лише дохід, отриманий у періоді з 01.08.2023 по 10.09.2023. Дохід, отриманий на спецЄП, не показуємо (лист ДПСУ від 07.07.2023 № 1755/ІПК/99-00-24-03-03-06).
Висновки
- Останню/«ліквідаційну» декларацію ФОП на ЄП подають у квартальні строки — протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу, в якому було проведено держреєстрацію припинення та податківці отримали від держреєстратора відповідне повідомлення. Це ж стосується і ФОП на ЄП груп 1 та 2.
- ФОП на ЄП груп 1 та 2 заповнюють останню/«ліквідаційну» декларацію як квартальну декларацію (тобто за період обирають відповідний квартал припинення підприємницької діяльності з урахуванням наростаючого підсумку).
- В останній декларації обов’язково треба поставити позначку у полі «8.1» (про подання останньої декларації). Разом з декларацією подається ЄСВ-додаток (якщо ФОП не потрапляє у винятки) та, за необхідності, додаток щодо МПЗ.
- Для ФОП на ЄП груп 1 та 2 останній період сплати авансових внесків — це місяць, в якому підприємцю анульовано ЄП-реєстрацію.
- Якщо частину року ФОП на ЄП працював на спецЄП, то в графах для відображення доходу (обсяг отриманого доходу) не відображається дохід, отриманий на спецЄП.