Мова йде про ситуацію, коли:
— або у звітному періоді не було постачань пільгового товару, а було лише повернення пільгових товарів;
— або повернення пільгових товарів перевищило у звітному періоді пільгові постачання.
Тобто коли значення пільгового рядка 5.1 ПДВ-декларації є від’ємним. А отже, і сума ПДВ-пільги в таблиці 2 додатка Д5 теж виходить від’ємною.
Дійсно, раніше і при від’ємному рядку 5.1 (при виникненні від’ємної пільги) платнику потрібно було заповнювати додаток Д5. Відповідні роз’яснення надавали і податківці (консультація в 101.24 БЗ, яка діяла до 25.09.2023).
Але тепер ситуація дійсно змінилася. Справа у тому, що останніми змінами в формі ПДВ-декларації (внесені наказом Мінфіну від 17.05.2023 № 256*) прямо встановлено, що
* Детальніше див. у статті «Податкова накладна і декларація з ПДВ: зміни» // «Податки & бухоблік», 2023, № 56.
якщо сума пільги має від’ємне значення, то графа 4 таблиці 2 додатка Д5 не заповнюється
Про це говорить нова виноска ** до графи 4 таблиці 2 додатка Д5.
Зазначимо, що ці зміни почали працювати починаючи з декларацій за серпень 2023 року.
А отже, якщо у звітному періоді було лише повернення пільгових товарів (пільгових постачань не було або пільгові повернення перевищили пільгові постачання), тобто пільга виходить від’ємною, то в такому разі:
—додаток Д5 заповнювати не потрібно;
— коригування пільгових обсягів треба показати в рядку 5.1.1 (який є складовою рядка 5.1).
Вочевидь у зв’язку з цими змінами і пов’язана відміна попередньої консультації податківців у БЗ та вимога подати УР до декларації, в якій показали «від’ємну» пільгу в додатку Д5.
Тож якщо пільга виходить від’ємна, то додаток Д5 не заповнюємо.
Кілька слів скажемо про ситуацію, якщо ми все ж заповнили Д5 з від’ємною пільгою (в деклараціях починаючи з періоду серпня 2023 року) і податківці просять надати УР. У принципі, нічого страшного (якихось наслідків) у цьому немає. На податкові зобов’язання за декларацією цей додаток ніяк не впливає. Якщо будемо подавати УР, то:
1) незважаючи на те, що помилка не зачіпає дані самої декларації, все одно заповнюємо УР: (1) у гр. 4 переносимо всі показники з декларації; (2) у гр. 5 переносимо правильні дані (оскільки помилка не зачіпає числових показників, то значення цієї графи дублюватимуть значення гр. 4); (3) графа 6 буде порожньою.
Помилка зачіпає тільки додаток Д5, тому-то ставимо відмітку в кінці УР, що разом з УР подається уточнюючий додаток Д5;
2) заповнюємо уточнюючий додаток Д5. Узагалі, помилки в додатку Д5 виправляються шляхом коригування. Тобто зазначається тільки помилковий запис (зі знаком «мінус») і, за потреби, правильний запис зі знаком «плюс». Але зважаючи на те, що в нашому випадку потрібно зняти «мінусову» пільгу («мінусові» показники), то доцільніше заповнити уточнюючий додаток Д5 так, як треба було його заповнити від початку. Тобто якщо в ньому не було інших показників, то подати просто порожній (без заповненої табличної частини) уточнюючий додаток Д5.