Якщо до переходу на спецЄП суб’єкт господарювання був платником ПДВ, то після скасування спецЄП з 01.08.2023 його ПДВ-реєстрація розморожується. При цьому неважливо, чи суб’єкт автоматично повертається до свого статусу, що передував переходу на спецЄП. Чи він відмовляється від спецЄП на користь звичайної системи (а до переходу на спецЄП був платником класичного ЄП з ПДВ).
Одразу відновлюються всі права та обов’язки платника ПДВ, зокрема з нарахування податкових зобов’язань з ПДВ і формування податкового кредиту (ПК).
Незважаючи на те, що скасування спецЄП з 01.08.2023 відбудеться для всіх платників,
варто попередити своїх контрагентів про те, що з 01.08.2023 ви вже повертаєтесь у статус повноцінного платника ПДВ
Це потрібно зробити хоча б для того, щоб постачальники не забували реєструвати податкові накладні (ПН) за операціями, перша подія за якими відбудеться вже починаючи з 01.08.2023.
Для ПДВ-обліку важливо, коли відбувається перша подія (у переважної більшості платників податкові зобов’язання (ПЗ) нараховуються за правилом першої події). Отже,
за операціями, перша подія за якими відбудеться після скасування спецЄП (з 01.08.2023), — потрібно буде нараховувати ПДВ на загальних підставах
Причому навіть якщо товар, що поставляється, був придбаний під час перебування на спецЄП, а отже, без ПДВ і без права на ПК. При продажу цього товару вже після скасування спецЄП ПДВ нараховуємо на загальних підставах.