Теми статей
Обрати теми

Відміна спецЄП і касовий метод ПДВ-обліку

Войтенко Тетяна, податковий експерт
Податки & бухоблік Липень, 2023/№ 58
Друк
Обговоримо ПДВ-наслідки перехідних операцій у платників, які застосовують касовий метод обліку ПДВ, при їх переході на особливу спрощенку за ставкою 2 % та поверненні зі спецЄП внаслідок його відміни з 01.08.2023. Також окремо зупинимося на ситуації, коли спецЄПешник уклав тендерний договір із бюджетником на постачання товарів, де нічого не сказано про ПДВ, оплата за яким надійде вже після скасування спецЄП.

Касовий метод і постачання за бюджетні кошти: спільне і відмінне

Насамперед уточнимо — касовий метод передбачає, що не лише податкові зобов’язання (ПЗ) з ПДВ визнають за одержаними грошима або отриманням інших видів компенсацій, але й податковий кредит (ПК) відображають за датою списання коштів або наданням інших видів компенсацій (п.п. 14.1.266 ПКУ). Тобто і для ПЗ, і для ПК у такому разі загальне правило першої події не працює. Тут все — за грошима. Докладно про касовий метод читайте у статтях «Касовий метод: заповнюємо ПДВ-декларацію» // «Податки & бухоблік», 2021, № 65 і «Касовий метод обліку ПДВ: найважливіше» // «Податки & бухоблік», 2020, № 28.

А от при постачаннях товарів з оплатою за рахунок бюджетних коштів ПЗ також нараховують за датою зарахування грошових коштів на рахунок платника або отримання компенсації у будь-якій іншій формі (п. 187.7 ПКУ). Однак для таких операцій п. 187.7 ПКУ встановлена тільки особлива дата нарахування ПЗ. Тоді як ПК виникає за загальними правилами. Тому вхідний ПК для постачань з оплатою за рахунок бюджетних коштів формують за загальним правилом першої події, а не за грошима (п. 198.2 ПКУ, див. БЗ 101.13, діяла до 01.04.2023). Отже,

при касовому методі і ПЗ, і ПК виникають за оплатою чи іншою компенсацією товарів (п.п. 14.1.266 ПКУ). А при бюджетній оплаті за грошима виникають суто ПЗ, а ПК — за першою подією (п. 187.7 ПКУ)

З огляду на це та на роз’яснення ДПСУ від 18.04.2022, давайте й розглянемо особливості визначення ПЗ з ПДВ такими платниками при їх переході на спецЄП та поверненні зі спецЄП. При цьому відразу зауважимо, що як у ПДВ-касовиків, так і у постачальників за бюджетні кошти, ПДВ-наслідки за перехідними операціями будуть ті самі. Тому надалі будемо називати всіх — ПДВ-касовики.

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі