Теми статей
Обрати теми

Постачальник несвоєчасно зареєстрував ПН лютого — травня 2022: наслідки для спецЄПешника

Костюк Дмитро, заступник головного редактора
Покупець — платник ПДВ ставив у лютому — травні 2022 податковий кредит за первинкою. Постачальник зареєстрував ПН на ці постачання із запізненням — після 15.07.2022. З 01.07.2022 покупець перейшов на спецЄП. Чи можна подати УР на коригування цього ПК після виходу або скасування спецЄП? Чи потрібно взагалі коригувати цей ПК?

Нагадаємо, що за періоди лютий — травень 2022 року платники ПДВ спочатку мали право відобразити податковий кредит ПН/РК на підставі лише первинки (п. 322 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ). Пізніше законодавець установив граничний строк реєстрації ПН/РК цих періодів — до 15.07.2022. При цьому податківці заявляли, що граничним строком реєстрації було 14.07.2022. Хоча, на наш погляд, таким граничним строком було саме 15.07.2022 (див. «Крайній строк реєстрації ПН/РК лютого — травня — 15 липня?» // «Податки & бухоблік», 2022, № 75). Причому дуже багато платників зареєстрували ПН/РК саме 15.07.2022.

З часом законодавці зрозуміли проблему і Законом № 2836* підкоригували п.п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. З 03.01.2023 (дата набрання чинності Законом № 2836) у цьому пункті сказано, що зареєструвати ПН/РК лютого — травня 2022 слід було не пізніше 15.07.2022. Тобто реєстрація ПН/РК 15.07.2022 не вважається порушенням.

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України» від 13.12.2022 № 2836-ІХ.

Для чого ми заглибилися в цю тему? Є дві причини.

1. Спочатку податківці вважали, що ПН/РК, зареєстровані 15.07.2022, є несвоєчасно зареєстрованими. Тому, на їхню думку, покупець не мав права на ПК у періоді складання первинки. Він повинен був перенести ПК у період реєстрації ПН, тобто витягнути його з декларацій лютого — травня і відобразити в декларації за липень 2022. Але після набрання чинності Законом № 2836 такі претензії стали абсолютно безпідставними.

Тому якщо у вас саме така ситуація, то, в принципі, далі цю статтю можете не читати. У ваших діях немає жодного порушення, ПК залишається в періоді його відображення (лютий — травень 2022), жодні УР подавати не потрібно.

2. Якщо ваш контрагент справді порушив строк реєстрації, то в загальному випадку ПК дійсно потрібно перенести з лютого — травня в той місяць, у якому пройшла реєстрація (або пізніший, з урахуванням правила «365 днів»*).

* На період воєнного стану строк включення зареєстрованих ПН у ПК продовжується (п. 198.6 ПКУ і п.п. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Для звичайного платника ПДВ зробити це не важко: помилка* виправляється поданням УР зі зменшенням ПК у лютому — травні, а включити ПН у ПК наступних періодів можна двома способами: або іншим УР до місяця реєстрації, або в ПК поточного періоду. Причому спочатку ПКУ дозволяв виправити цю помилку без самоштрафу, подавши УР до 25.07.2022. На сьогодні ж будь-які помилки воєнного періоду можна виправляти без самоштрафу.

* Суворо кажучи, ця ситуація не є класичною помилкою. Платник, збільшуючи ПК на підставі первинки, діяв цілком законно. Але оскільки УР тісно асоціюється з терміном «помилка», ми надалі використовуємо цей термін.

Але наш випадок посилюється тим, що покупець з 01.07.2022 перейшов на спецЄП. І в результаті опинився в патовій ситуації. До 01.07.2022 у нього не було підстав для виправлення помилки, адже граничний строк реєстрації цих ПН не настав (будь то хоч 14.07, хоч 15.07). А після цієї дати, навіть знаючи, що постачальник порушив строк реєстрації, наш покупець уже не може виправити помилку. Адже спецЄПешник не може подавати декларацію з ПДВ. А УР, згідно з визначенням, є податковою декларацією (п. 46.1 ПКУ).

Свого часу були нападки податківців, які намагалися штрафувати таких спецЄПешників. Аргументи фіскалів були такі: будучи на спецЄП, подати УР дійсно неможливо, але ви можете повернутися зі спецЄП на попередню систему, подати УР, а потім знову перейти на спецЄП. Ви цього не зробили. А без виправлення помилки ПК періоду лютий — травень завищений, сума податку занижена, а отже, на думку податківців, є привід для штрафу. Заради справедливості слід сказати, що з такими нападками платники стикалися не часто, та й самі податківці викладали свою доктрину невпевнено.

Для будь-якого бухгалтера ці міркування фіскалів виглядають фантастично, а їх нападки не витримують жодної критики. Адже навіть якщо б платник хотів виправити цю помилку, він не може цього зробити. Обов’язку ж повертатися на попередню систему в ПКУ немає. Та й узагалі для накладення штрафу потрібна наявність вини (пп. 112.1, 112.2 ПКУ)*, а її в цьому випадку немає.

* Для доведення того, що ви вжили всіх від себе залежних заходів з метою дотримання правил та норм податкового законодавства, можна спробувати, будучи на спецЄП, відправити УР і отримати відмову. Це буде доказом того, що ви хотіли виправити помилку, але не змогли.

Нагадаємо: на нашу думку, відсутність вини означає і неможливість застосування штрафів, передбачених, зокрема, в ПКУ. Навіть якщо платникові загрожуватиме штраф, що не потрапляє в перелік тих, які зазначені в п. 109.3 ПКУ (детальніше див. «Як працює вина та умисел у податкових штрафах» // «Податки & бухоблік», 2022, № 82).

Насправді ж ніщо не заважає виправляти цю помилку вже після повернення на попередню систему оподаткування, коли відновиться реєстрація платника ПДВ. Тоді можна буде подати УР до періоду лютий — березень 2022, зменшити ПК і в разі появи недоплати заплатити її. А ось платити самоштраф не треба. Певних строків подання УР немає, але логічно зробити це в першому після повернення періоді (щоб не нарватися на перевірку, адже тоді вже штрафи будуть цілком законні).

Що стосується включення несвоєчасно зареєстрованих ПН у ПК, то УР подавати не можна. Цей ПК слід збільшити в одному з поточних періодів після повернення на попередню систему оподаткування (з урахуванням правила «365 днів»).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі