Загальне правило
Найгарячіше запитання: де платники спецЄП опиняться після скасування спецЄП? Базове правило таке: їх буде автоматично повернуто на ту систему оподаткування, на якій вони працювали на момент переходу на спецЄП. Це якщо читати абз. 1 п.п. 9.9 п. 9 підрозд. 8 розд. XX ПКУ в редакції, яку пропонує законопроєкт № 8401* (яким і передбачено скасування спецЄП).
Тобто
з дня скасування спецЄП податківці повернуть платників спецЄП на ту систему оподаткування, з якої вони перейшли на спецЄП. Це відбудеться автоматично. Для цього не треба подавати жодних заяв
Отже, за замовчуванням (якщо платник нічого не буде робити, про що ми детальніше будемо говорити далі):
— ФОП, який працював у групі 1, а потім перейшов на спецЄП, після скасування спецЄП буде вважатися спрощенцем групи 1. Так само ФОП, який до переходу на спецЄП працював у групі 2, стане спрощенцем групи 2;
— ФОП або юрособа, які до переходу на спецЄП працювали у групі 3, після скасування спецЄП вважатимуться єдиноподатниками групи 3 зі ставкою 3 або 5 %, залежно від того, яку ставку ЄП вони сплачували до переходу на спецЄП. Так само ФОП або юрособа, які до переходу на спецЄП працювали у групі 4, стануть спрощенцями групи 4;
— ФОП або юрособа, які до переходу на спецЄП працювали на загальній системі, вважатимуться платниками на загальній системі;
— «новенькі» ФОП або юрособи, які зареєструвалися під час війни і одразу обрали спецЄП, потраплять на загальну систему. Детальніше про них ми сьогодні ще поговоримо.
Спрощенка → спецЄП → спрощенка
Якщо ви зайшли на спецЄП саме зі спрощенки (не важливо, з якої групи), то без жодних заяв після скасування спецЄП вас повернуть у стару групу та на стару ставку ЄП, на яких ви були до переходу на спецЄП.
Це, звісно, добре. Але багато хто тут переймається через ліміт доходу для відповідної групи ЄП. Як із ним бути? Нагадаємо, що у 2023 році дохід не повинен перевищувати: у групі 1 — 1118900 грн, у групі 2 — 5587800 грн, у групі 3 — 7818900 грн.
СпецЄП-дохід не шкодить ліміту. Податківці у своїх роз’ясненнях (категорія 107.01.01 БЗ, категорія 107.01.05 БЗ, категорія 108.01.02 БЗ, категорія 108.01.01 БЗ) запевняють, що
і для ФОП, і для юросіб дохід, отриманий на спецЄП, не враховується для порівняння з лімітом груп 1 — 3 спрощенки!
То, виходить, можна просто забути про дохід, зароблений на спецЄП і показаний у спецЄП-декларації? Саме так! Раз він не враховується для порівняння з лімітом, то ніякого перевищення не може й бути. А значить, не треба переходити на загальну систему чи в «старшу» групу спрощенки і не треба сплачувати ЄП за підвищеною ставкою з перевищення*. Просто продовжуємо працювати у своїй старій групі і рахуємо дохід окремо від доходу, заробленого на спецЄП. Це питання ми вже свого часу обговорювали у статті «Рахуємо граничний ЄП-дохід після повернення зі спец-ЄП» // «Податки & бухоблік», 2022, № 59.
Тут є деякі ризики, пов’язані з тим, що цей ліберальний висновок податківців, на жаль, не підкріплено прямою нормою ПКУ. Тож, в ідеалі, краще отримати письмову ІПК на своє ім’я. Це дасть захист від штрафів на випадок, якщо ДПСУ передумає. Втім все ж таки сподіватимемося, що податківці не передумають. Бо «перестраховочний» варіант — вкрай невигідний: перейти в «старшу» групу спрощенки або на загальну систему, не перевищувати ліміт у 2024 році і повернутися у свою групу аж з 01.01.2025.
Перевищили ліміт до переходу на спецЄП. А якщо єдиноподатник групи 3 перевищив ліміт ще до переходу на спецЄП (і як порятунок — перейшов на спецЄП), що йому робити? Дивіться:
— якщо ви перевищили ліміт доходу у 2023 році і перейшли на спецЄП, то не варто чекати, поки спецЄП скасують, а вас автоматично повернуть у групу 3 спрощенки. Ліпше самостійно відмовитися від спецЄП і перейти на загальну систему (про те, як це зробити — читайте трішки далі у розділі «Спрощенка → спецЄП → загальна система»). Бо вам все одно доведеться:
1) перейти на загальну систему (п.п. 2 п.п. 298.2.3 ПКУ), а це можна буде зробити не раніше наступного кварталу;
2) за час роботи у групі 3 (поки чекатимете переведення на загальну систему) — сплачувати ЄП за підвищеною ставкою: ФОП — 15 % від доходу, а юрособи — 6 % або 10 % доходу (пп. 293.4, 293.5 ПКУ). Чому? Бо у вас відбулося перевищення ліміту;
— якщо ж ви перевищили ліміт доходу ще у 2022 році, то ситуація складається спірна. Формально, вас не повинні запускати на спрощенку раніше 01.01.2024 (за умови, що у 2023 році ви не допустите перевищення). Але скасування спецЄП — справа неординарна, і у податківців просто не буде іншого вибору, як повернути вас на спрощенку. Тож вони, скоріш за все, просто не враховуватимуть минулорічне перевищення. А вам те й на руку: як запустили на спрощенку, на ній і залишайтеся. Бо в 2023 році перевищення немає, а отже — немає приводу ні сплачувати ЄП за підвищеною ставкою, ні переходити на загальну систему. Хоча тут краще підстрахуватися через отримання ІПК.
Цікава ситуація також із спрощенцями групи 2, які у 2023 році до переходу на спецЄП перевищили ліміт. Після скасування спецЄП і повернення у групу 2 їм, судячи з усього, пряма дорога тільки на загальну систему. Бо перейти у групу 3 можна було б з наступного кварталу після перевищення, а цей строк уже сплив. Тож якщо ФОП відразу після перевищення не перейшов у групу 3, а натомість обрав спецЄП, то після скасування спецЄП його повернуть у групу 2. У групі 2 доведеться пропрацювати один квартал (сплачуючи ЄП за ставкою 15 %), а потім обов’язково — перейти на загальну систему (п.п. 1 п.п. 298.2.3 ПКУ).
Загальна система → спецЄП → спрощенка?
Така схема, на жаль, неможлива. Справа ось у чому. За замовчуванням після скасування спецЄП такі платники (які перейшли на спецЄП із загальної системи) автоматично опиняться на загальній системі.
І тут нічого не можна вдіяти. Бо навіть якщо відмовитися від спецЄП самостійно (до його скасування), то є тільки два шляхи (абз. 2 п.п. 9.9 п. 9 підрозд. 8 розд. XX ПКУ):
— або на ту систему оподаткування, з якої платник прийшов на спецЄП;
— або на «на сплату інших податків і зборів», що завжди вживається у ПКУ як синонім загальної системи оподаткування (наприклад: пп. 298.2.2, 298.2.3 ПКУ).
По суті, два шляхи тут тільки для ексєдиноподатників: вони можуть або повернутися у свою стару групу спрощенки, або перейти на загальну систему.
А от для загальносистемника є тільки один шлях зі спецЄП — на загальну систему. На жаль
Тому заява про відмову від спецЄП вам не допоможе. А якщо спробуєте подати заяву про зміну ставки ЄП з 2%, наприклад, на 3 або 5%, то ваш інспектор, за логікою, її має відхилити. Бо податківці у своїх роз’ясненнях зараз цього не дозволяють. Виняток роблять лише для тих, хто одразу після держреєстрації обрав спецЄП (про це ми ще будемо казати далі). Тож доброта інспектора (якщо він задовольнить вашу заяву) потім може обернутися дуже поганими наслідками при перевірці.
Ну добре, припустимо, з 01.07.2023 платника повернуть на загальну систему. То чом би не перейти на спрощенку хоча б з 01.10.2023, запитаєте ви? А зась — тут вступає в гру інша заборона: обрати спрощенку можна тільки один раз протягом календарного року (п.п. 298.1.4 ПКУ). Податківці трактують це так:
якщо ФОП/юрособа у 2023 році уже був спрощенцем (у тому числі спец-єдиноподатником), а потім перейшов на загальну систему, то він не може повернутися на спрощенку до кінця 2023 року,
оскільки вже скористався своїм правом на застосування спрощенки у 2023 році (категорія 107.01.01 БЗ (останній абзац)). Тому найближча дата, з якої вас можуть запустити на спрощенку, — 01.01.2024 (заяву про обрання спрощенки треба буде подати не пізніше 15.12.2023).
І тут вам може спасти на думку зняти ФОП з держреєстрації, а трішки згодом знову зареєструвати спрощенцем. Навряд чи допоможе! Податківці категоричні: до кінця року вони не пустять на спрощенку ФОП, який цього року уже був єдиноподатником, навіть якщо він знявся з держреєстрації і знову зареєструвався. У ПКУ можна знайти аргументи проти такого висновку. Втім доводити свою правоту доведеться у суді (більше деталей щодо цього знайдете у статті «Двічі на ЄП не зайдеш… А він зайшов» // «Податки & бухоблік», 2023, № 28).
Тож, виходить, ексзагальносистемник не зможе зістрибнути зі спецЄП прямо на спрощенку. Доведеться побути загальносистемником хоча б до кінця року.
При цьому якщо до спецЄП ви були платником ПДВ і не подали якісь декларації чи не зареєстрували ПН/РК, саме час це зробити. На все про все у вас 60 календарних днів після повернення на загальну систему (п. 69.1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ) (про це детальніше в окремому матеріалі номера).
Спрощенка → спецЄП → загальна система
Зазвичай спрощенці обходять загальну систему десятою дорогою. Та інколи не залишається вибору. Візьмемо, до прикладу, ФОП, який був спрощенцем групи 3, перейшов на спецЄП і почав продавати цигарки. І так йому це сподобалося, що він не хоче припиняти цю діяльність. Але ж із скасуванням спецЄП його повернуть у групу 3 спрощенки, а там торгівля цигарками — заборонений вид діяльності, тому доведеться:
— по-перше, з найближчого кварталу — перейти на загальну систему;
— по-друге, поки ФОП буде спрощенцем групи 3 — сплачувати ЄП з доходу, отриманого від продажу цигарок, за ставкою аж 15 %. Зверніть увагу: 15 % не від прибутку, а від усього доходу!
Тож таким ФОП взагалі не має сенсу повертатися на спрощенку. І ПКУ дає їм шанс відразу «сплигнути» на загальну систему (абз. 2 п.п. 9.9 п. 9 підрозд. 8 розд. XX ПКУ). Але це відбувається не автоматично. Вам доведеться (якщо виходити з того, що спецЄП скасують з 01.07.2023)
до кінця червня подати заяву про обрання спрощенки з типом «Відмова» (ідентифікатор заяви для ФОП — F0102003, для юросіб — J0102003), і тоді з 01.07.2023 ви опинитеся на загальній системі
У цій заяві ставимо «√» навпроти типу «Відмова», заповнюємо поля 1 — 4 та 5.5. При цьому у полі 5.5 «Відмова від спрощеної системи оподаткування» вказуємо дату («перше липня дві тисячі двадцять третього») та ставимо «√» навпроти причини: «самостійна відмова у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів». Саме так радять заповнювати заяву самі податківці (категорія 107.01.08 БЗ).
Але ми радимо не поспішати із заявою до тих пір, поки не стане відома точна дата скасування спецЄП!
Бо якщо спецЄП скасують не з 01.07.2023, а пізніше, назад на спрощенку вже дороги не буде, як мінімум, до 01.01.2024 (бо податківці не дозволяють повертатися на спрощенку тим, хто протягом року від неї відмовився).
А от відмовитися від спецЄП можна дуже швидко, навіть у кінці місяця. Наприклад, подаєте заяву в червні (скажімо, 30.06.2023) — і з 01.07.2023 ви вже загальносистемник (абз. 2 п.п. 9.9 п. 9 підрозд. 8 розд. XX ПКУ).
Тож щоб не втратити місяць-другий «пільгового» оподаткування, краще дочекатися, коли законопроєкт № 8401 буде прийнято в другому читанні і підписано Президентом. Знатимемо точну дату скасування спецЄП — і тоді вже можна сміливо подавати заяву про відмову від спецЄП. Якщо спецЄП скасують:
— з 01.07.2023 — заяву можна подати не пізніше 30.06.2023;
— з 01.08.2023 — заяву можна подати не пізніше 31.07.2023 тощо.
Спрощенка → спецЄП → спрощенка іншої групи/іншої ставки
Справа тут така: податківці вважають, що ексспрощенець, який відмовляється від спецЄП, на іншу ставку/групу може перейти лише у два етапи:
1) спочатку повернутися у свою стару групу/ставку спрощенки;
2) а вже потім може змінити її на будь-яку іншу групу/ставку (якщо відповідає умовам цієї групи).
Наприклад, з їх точки зору, якщо ФОП працював у групі 2 спрощенки, потім перейшов на спецЄП, а тепер хоче відмовитися від спецЄП, то він не може подати заяву на перехід, скажімо, в групу 3 (категорія 107.01.01 БЗ). Такий же підхід вони озвучують і для юросіб (категорія 108.01.01 БЗ).
Тому хочеш-не-хочеш, а доведеться повертатися у свою стару групу/ставку спрощенки, як мінімум, на один квартал. Чому?
Тому що відмовитися від спецЄП можна дуже швидко, а от щоб змінити групу/ставку спрощенки, доведеться чекати цілий квартал.
Наприклад, до переходу на спецЄП ФОП працював у групі 2. Тоді він може подати заяву про відмову від спецЄП у червні і опинитися у групі 2 з 01.07.2023. Хоча
ексспрощенцям заяву про відмову від спецЄП, як ми казали, взагалі можна не подавати. Бо після скасування спецЄП їх і так автоматично переведуть у стару групу спрощенки,
то навіщо бігти поперед батька в пекло?
А от заява на зміну групи 2 на групу 3 подається за 15 календарних днів до початку того кварталу, з якого ФОП бажає стати спрощенцем групи 3. Тому щоб стати спрощенцем групи 3, наприклад, з 01.07.2023, заяву треба подати не пізніше 15.06.2023. Але ж на цю дату наш ФОП все ще є платником спецЄП…
Тож ми запитали податківців: а чи можна подати заяву про відмову від спецЄП, наприклад, 14.06.2023, а слідом 15.06.2023 — заяву про зміну групи з 2 на 3? На жаль, відповідь була «ні», бо на 15.06.2023 ФОП все ще є платником спецЄП. Отже,
найближча дата, з якої ви можете змінити групу спрощенки, — 01.10.2023
Тож чекаємо, поки вас скинуть зі спецЄП у стару групу, і потім уже подаємо заяву про обрання спрощенки з типом «Внесення змін» і вказуємо ту групу чи ставку ЄП, на яку ви хочете перейти з 01.10.2023. Заяву слід подати не пізніше:
— 20.09.2023, якщо ви хочете змінити ставку ЄП з 5 % на 3 % (п.п. «б» п.п. 4 п. 293.8 ПКУ);
— 15.09.2023 у всіх інших випадках (п.п. 298.1.5 ПКУ).
Майте на увазі, що змінювати групу чи ставку ЄП можна з 1-го числа кожного кварталу, тут чекати кінця року не потрібно
Одразу після держреєстрації → спецЄП: що після скасування спецЄП?
Ніяких спецправил для таких платників (новостворених, які протягом 10 днів з дня держреєстрації подали заяву про перехід на спецЄП і стали платниками спецЄП з дня їх держреєстрації) в ПКУ не прописали. Де вони опиняться після скасування спецЄП, якщо жодного дня не були ні загальносистемниками, ні класичними спрощенцями?
На спрощенку їх скинути просто неможливо, бо незрозуміло, на яку групу/ставку? А от на загальну систему — чому б ні, бо за загальним правилом новостворений суб’єкт є загальносистемником за замовчуванням, допоки не обере класичну спрощенку.
Та і податківці у своїх роз’ясненнях говорять, що
після скасування спецЄП «новачків»-спецєдиноподатників автоматом скидатимуть на загальну систему
Але цікавий факт! Нещодавно регіональні ГУ ДПС, як під копірку, почали публікувати інформаційні повідомлення про те, що платники, які перейшли на спецЄП з дати держреєстрації, можуть з III кварталу перейти на ЄП групи 3 ставка 5 %. Для цього слід подати заяву про зміну ставки ЄП (з 2 % на 5 %) не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу, тобто не пізніше 15 червня 2023 року.
Ця позиція досить суперечлива, втім вочевидь є узгодженою з ДПСУ, і податківці будуть послідовними (не передумають «заднім числом»).
Тож якщо платник після скасування спецЄП бажає потрапити на ставку 5 % ЄП (класична група 3 без ПДВ), то вочевидь є рація скористатися цією можливістю. Інакше після скасування спецЄП буде одна дорога — на загальну систему оподаткування. І наступне повернення на класичний ЄП можливе тільки з початку наступного календарного року (з 01.01.2024). Більше нюансів щодо цього знайдете у статті «Новостворений платник спецЄП: як зберегти ЄП-статус після 01.07.2023» // «Податки & бухоблік», 2023, № 46.
Тут, до речі, ще є такий цікавий нюанс. Щоб не потрапити у таку ситуацію, ми свого часу радили новоствореним платникам одразу після держреєстрації ФОП «заходити» на «класичний» ЄП групи 3 ставка 5 %. І лише потім вже переходити на спецЄП (див. статтю «Новостворений ФОП одразу перейшов на спецЄП: що після скасування спецЄП?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 12).
Так ось, податківці нещодавно виклали таку консультацію (категорія 107.05 БЗ):
«За якою ставкою ЄП платника третьої групи буде зареєстрована новостворена ФОП, яка протягом 10 календарних днів з дня її державної реєстрації подала дві заяви про застосування спрощеної системи оподаткування щодо застосування ставки 5 відс. доходу, а потім 2 відс. доходу (або навпаки)?
За ставкою, зазначеною в заяві про застосування спрощеної системи оподаткування, яка подана останньою.».
Що тут важливо розуміти. Принципове значення має техніка подання заяви. І податківці мають рацію, лише якщо поведінка суб’єкта була, скажімо так, нераціональною. Коли протягом 10 календарних днів з дня держреєстрації суб’єкт подав дві заяви про обрання спрощеної системи із позначкою в полі «Реєстрація (перехід)», де просив перевести його одного разу на ЄП, другого — на спецЄП, причому обидва рази з дати держреєстрації.
А якщо суб’єкт діяв раціонально? У такому разі спочатку було подано заяву із позначкою в полі «Реєстрація (перехід)» про перехід на ЄП 5 %. Далі суб’єкт впевнився (наприклад, побачив за своїми обліковими даними), що його переведено на ЄП 5 % з дня держреєстрації. Далі подав заяву із позначкою в полі «Внесення змін» — на зміну ставки ЄП 5 % на ставку 2 % з наступного робочого дня після подання заяви. У такому разі податківці не мали права робити його платником спецЄП з дати держреєстрації. Бо мова вже не йде про обрання спецЄП. Мова про перехід на спецЄП (цікаві деталі з цього приводу знайдете у статті «Двічі на ЄП не зайдеш… А він зайшов» // «Податки & бухоблік», 2023, № 28).
Втім, якщо ви обидві заяви подали протягом 10 календарних днів з дня держреєстрації, то в будь-якому випадку уточніть за своїми обліковими даними, з якої дати податківці перевели вас на спецЄП. Якщо з дати держреєстрації, то краще перестрахуватися і перейти з 01.07.2023 на 5 % (див. вище).
Висновки
- Після скасування спецЄП усі автоматично повернуться на ту систему оподаткування, з якої вони переходили на спецЄП.
- Повернутися зі спецЄП у іншу групу ЄП / на іншу ставку ЄП (ніж були до переходу на спецЄП) відразу не вийде: спершу повернення у стару групу/ставку, а з наступного кварталу — можна змінити їх на нові.
- Дохід, зароблений на спецЄП, не буде враховуватися для порівняння з лімітом спрощенця.
- ФОП та юрособам, які зареєструвалися і відразу обрали спецЄП, податківці дозволяють з 01.07.2023 перейти на ставку ЄП 5 % (класична група 3 без ПДВ). Для цього слід подати заяву не пізніше 15 червня 2023 року.
- Ті, хто після спецЄП опиняться на загальній системі, перейти на ЄП зможуть не раніше 01.01.2024.