Теми статей
Обрати теми

Пеня за підсумками старих податкових перевірок — ВС фіскалить!

Павленко Олексій, податковий експерт
Податки & бухоблік Березень, 2023/№ 24
Друк
Зазвичай податківці після перевірок, окрім донарахування податків-зборів, нараховують пеню за усі минулі періоди, у яких висіла недоїмка. Але оскільки норми «пеневої» статті 129 ПКУ у певні періоди відрізнялись, то у низці випадків (якщо перевірка була завершена у 2017 — 2020 рр.) нарахування пені за минулі періоди вважалось незаконним. Але все тече, все змінюється. У цьому матеріалі — про те, як Верховний Суд (ВС) хитнуло щодо пені за минулі періоди у фіскальний бік.

Історія проблеми

Пеня 2017 — 2020. Нагадаємо читачам коротенько суть проблеми. Редакція ст. 129 ПКУ («Пеня»), яка діяла до 01.01.2017, передбачала нарахування фіскалами пені за підсумками перевірки за весь період заниження податкового зобов’язання на суму такого заниження. Але з 01.01.2017 норми ст. 129 ПКУ були Законом від 21.12.2016 № 1797-VIII викладені в новій редакції. І за тією редакцією п.п. 129.1.1 ПКУ передбачав, що при донарахуванні фіскалами за результатами податкової перевірки суми грошового зобов’язання, нарахування пені мало розпочинатись з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податкового зобов’язання, визначеного ПКУ (у т. ч. за період адміністративного та/або судового оскарження).

Тому цю норму (оскільки з неї прибрали слова «за весь період прострочення») і ми, і судді (у тому числі ВС) розуміли так, що у випадках донарахувань за результатами перевірки нарахування пені мало розпочинатись з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податкового зобов’язання саме за податковим повідомленням-рішенням (ППР), складеним за результатом перевірки. Тобто

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі