Одразу попереджаємо: про застосування власне генераторної пільги тут не говоритимемо (про це читайте в статті «Метаморфози генераторної пільги» // «Податки & бухоблік», 2023, № 39). Вважаємо, що у платника вже є товари, що підпадають або підпадали під генераторну пільгу (у тому числі й придбані з ПДВ до її запровадження), і зараз він вирішив безоплатно передати їх на потреби армії або будь-яким іншим неприбутковим організаціям (НПО).
Хто б не був отримувачем благодійної допомоги у майновій формі, в бухобліку її надавача — платника податку на прибуток
будь-яку безоплатну передачу відображають як витрати
Вартість майна, яке підприємство дарує, показують за кредитом відповідного рахунка активів у кореспонденції з рахунком витрат. При цьому конкретні бухпроводки залежать від того, що саме передається:
— якщо безоплатно передають запаси, це відображається проводкою Дт 949 — Кт 20, 26, 28;
— якщо підприємство безоплатно передає основні засоби (ОЗ) чи інші необоротні активи, що експлуатувалися ним до цього, спочатку списують нарахований знос (Дт 13 — Кт 10, 11), а вже потім списують на витрати залишкову вартість (Дт 976 — Кт 10, 11). При цьому переводити ОЗ на субрахунок 286 перед безоплатною передачею не потрібно.
Передача армії. Протягом дії воєнного стану (ВС) для цілей оподаткування не вважаються операціями з реалізації добровільна безоплатна передача (відчуження, вилучення) товарів, у тому числі підакцизних, або надання послуг армії (ЗСУ), Нацгвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Державній прикордонній службі, МВС, ДСНС та іншим силовим структурам, а також військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, добровольчим формуванням територіальних громад для потреб забезпечення оборони держави (п.п. 69.5 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
При цьому
будь-яких обмежень щодо номенклатури товарів і послуг, на які поширюється це спецправило, законодавець не встановлює