Теми статей
Обрати теми

Роз’їзний характер робіт проти відрядження

Марченко Олена, експерт з кадрових і податкових питань
Податки & бухоблік Травень, 2023/№ 40
Друк
З 1 квітня 2023 року змінилися підзвітні правила. У багатьох намальовується проблема з документами, які б підтвердили факт перебування працівника у відрядженні. Підприємства шукають варіанти її вирішення й поглядають у бік роз’їзного характеру робіт. Розглянемо, що це таке, чим відрізняється від відрядження і чи справді це хороший варіант.

Протягом нашої сьогоднішньої розмови будемо порівнювати відрядження з роз’їзним характером робіт. Це допоможе визначитися з тим, що дійсно підходить до вашої ситуації.

Розбираємося з поняттями

Відрядження. Ані ПКУ, ані КЗпП визначення терміна «відрядження» не містять. Знайти його можна лише в «бюджетній» Інструкції № 59*, відповідно до якої службовим відрядженням вважається поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи.

* Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Мінфіну від 13.03.98 № 59.

При цьому у згаданій Інструкції прямо зазначено, що службові поїздки працівників, постійна робота яких проходить у дорозі або має роз’їзний (пересувний) характер, не вважаються відрядженнями, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором, трудовим договором (контрактом).

Роз’їзна робота. З визначенням терміна «роз’їзний характер робіт» ще складніше, ніж із відрядженням. Його у законодавстві України наразі взагалі немає. Тож Мінсоцполітики у листі від 15.11.2013 № 491/13/116-13 пропонувало в цьому питанні керуватися Положенням № 169*, що продовжує застосовуватися в частині, що не суперечить Конституції і законам України відповідно до постанови ВРУ від 12.09.91 № 1545-XII.

* Положення про виплату надбавок, пов’язаних з пересувним та роз’їзним характером робіт у будівництві, затверджене постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПР від 01.06.89 № 169/10-87.

З норм цього Положення випливає, що

роз’їзний характер має робота, що виконується на об’єктах, розташованих на значній відстані від підприємства, та пов’язана з необхідністю поїздок від місця розташування підприємства до місця роботи на об’єктах і назад у неробочий час

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі