Розглянемо можливості та переваги здійснення інтернет-торгівлі ФОП у розрізі різних груп ЄП.
Група 1. ФОП, що обрали групу 1 ЄП, взагалі не можуть здійснювати продаж через інтернет-магазин, оскільки їм дозволено виключно продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або надання побутових послуг населенню (п.п. 1 п. 291.4 ПКУ).
Свого часу ми писали про деякі схеми, коли ФОП групи 1 прагнули продавати товари через інтернет-магазин, а видавати їх покупцям з торговельного місця на ринку. Але ми тоді і застерігали, що це не дуже безпечно. Бо необхідно, щоб договір купівлі-продажу (який укладається, як правило, в усній формі) укладався саме на ринку. Тож інтернет-мережі ФОП групи 1 краще використовувати виключно у цілях реклами, яка буде «підганяти» їм покупців у відповідне місце на відповідному ринку. Інакше діяльність може бути кваліфікована фіскалами, як торгівля на замовлення/дистанційна торгівля, а не торгівля на ринку. І справа може закінчитися «вильотом» з групи 1 та 15 %-м ЄП. Детальніше про це читайте в статті «На бізнес-топі: група 1 ЄП» // «Податки & бухоблік», 2020, № 68.
Група 2. ФОП на групі 2 ЄП можуть продавати через інтернет-магазин будь-яким покупцям тільки товари. А от надавати послуги мають право тільки іншим платникам ЄП або населенню. У зв’язку із цим зазначимо два такі моменти.
По-перше, ФОП гр. 2 не може реалізовувати, зокрема через Інтернет, товари/роботи/послуги за посередницькими договорами комісії, доручення агентськими тощо, якщо принципалом (комітентом, довірителем тощо) буде не платник ЄП чи не звичайна фізособа. Адже у іншому випадку надання посередницьких послуг іншій юр- або фіз- «особі нон грата» буде порушенням норм п. 291.4 ПКУ. І можна злетіти з ЄП та сплатити з таких комісійних 15 % ЄП… ☹
Тож для ФОП гр. 2 будь-який варіант дропшипінгу* з товарами неплатників ЄП (юросіб чи ФОП) — фактично під забороною
* Що він собою являє, див. у статті «Дропшипінг як різновид інтернет-торгівлі» цього випуску.