Теми статей
Обрати теми

ФОП торгує через Інтернет

Павленко Олексій, податковий експерт
Податки & бухоблік Травень, 2023/№ 41
Друк
Covid-локдаун та війна дуже сильно посприяли поширенню такого виду господарської діяльності, як інтернет-торгівля. Чимало ФОП займаються цією, нерідко доволі прибутковою, справою. І здебільшого працюють вони на єдиному податку (ЄП). Тож сьогодні обговоримо деякі аспекти здійснення інтернет-торгівлі ФОП-єдинниками. Зокрема, щодо дозволеного товарного асортименту, нюансів визначення суми доходу за різними схемами торгівлі тощо.

Інтернет-торгівля і групи ЄП

Розглянемо можливості та переваги здійснення інтернет-торгівлі ФОП у розрізі різних груп ЄП.

Група 1. ФОП, що обрали групу 1 ЄП, взагалі не можуть здійснювати продаж через інтернет-магазин, оскільки їм дозволено виключно продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або надання побутових послуг населенню (п.п. 1 п. 291.4 ПКУ).

Свого часу ми писали про деякі схеми, коли ФОП групи 1 прагнули продавати товари через інтернет-магазин, а видавати їх покупцям з торговельного місця на ринку. Але ми тоді і застерігали, що це не дуже безпечно. Бо необхідно, щоб договір купівлі-продажу (який укладається, як правило, в усній формі) укладався саме на ринку. Тож інтернет-мережі ФОП групи 1 краще використовувати виключно у цілях реклами, яка буде «підганяти» їм покупців у відповідне місце на відповідному ринку. Інакше діяльність може бути кваліфікована фіскалами, як торгівля на замовлення/дистанційна торгівля, а не торгівля на ринку. І справа може закінчитися «вильотом» з групи 1 та 15 %-м ЄП. Детальніше про це читайте в статті «На бізнес-топі: група 1 ЄП» // «Податки & бухоблік», 2020, № 68.

Група 2. ФОП на групі 2 ЄП можуть продавати через інтернет-магазин будь-яким покупцям тільки товари. А от надавати послуги мають право тільки іншим платникам ЄП або населенню. У зв’язку із цим зазначимо два такі моменти.

По-перше, ФОП гр. 2 не може реалізовувати, зокрема через Інтернет, товари/роботи/послуги за посередницькими договорами комісії, доручення агентськими тощо, якщо принципалом (комітентом, довірителем тощо) буде не платник ЄП чи не звичайна фізособа. Адже у іншому випадку надання посередницьких послуг іншій юр- або фіз- «особі нон грата» буде порушенням норм п. 291.4 ПКУ. І можна злетіти з ЄП та сплатити з таких комісійних 15 % ЄП… ☹

Тож для ФОП гр. 2 будь-який варіант дропшипінгу* з товарами неплатників ЄП (юросіб чи ФОП) — фактично під забороною

* Що він собою являє, див. у статті «Дропшипінг як різновид інтернет-торгівлі» цього випуску.

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі