Ця ситуація чимось схожа з ситуацією, яку ми розібрали в статті «Забули відмовитися від податкових різниць: чи можна заднім числом?» // «Податки & бухоблік, 2023, № 43. Але є суттєва відмінність. У цьому випадку про можливість не коригувати фінрезультат на податкові різниці ми дізналися тільки після виявлення помилки в розрахунку доходу. А отже, й фактично до цього моменту не могли прийняти рішення про незастосування податкових різниць.
Оскільки підприємство завищило дохід, то перш за все воно має виправити «сумові» показники, пов’язані з помилкою у сумі доходу. Потрібно подати уточнюючу декларацію за той період 2022 року, в якому виявлено помилку (I квартал, півріччя, три квартали). Плюс оскільки декларація з податку на прибуток складається наростаючим підсумком — також доведеться виправити (подати уточнюючі декларації) всі наступні декларації 2022 року. Звісно, оскільки помилка виявлена в сумі доходу (вплинула на фінрезультат), разом з уточненими деклараціями з податку на прибуток має бути подана і уточнена фінзвітність.
У підсумку, після виправлень річний дохід за 2022 рік буде менше 40 млн. А отже, платник вже не високодохідник, а малодохідник. А значить:
— вже з 2023 року для нього звітним періодом є рік (п.п. «в» п. 137.5 ПКУ), а не квартал;
— вже з 2022 року (в річній декларації за 2022 рік) у нього з’явилося право відмовитися від застосування податкових різниць.
Відмова від застосування різниць приймається за рішенням платника (тобто автоматом незастосування різниць не спрацьовує). Відмова від різниць є правом платника
У нашій ситуації платника цікавить, як прибрати вже нараховані у 2022 податкові різниці (це буде варіант 1). Якщо ж ви бажаєте лише відмовитися від застосування різниць «на майбутнє» (наприклад, ви розумієте, що й у 2023 році дохід буде менше 40 млн, і не бажаєте більше коригувати фінрезультат на різниці), то для вас може бути більш цікавим варіант 2.
Варіант 1. Виправити помилки в доході, відмовитися від податкових різниць вже з 2022 року і зняти нараховані за 2022 рік різниці. У цьому випадку в уточнюючій декларації за 2022 рік потрібно буде:
(1) виправити показники доходу (фінрезультату);
(2) проставити позначку про відмову від застосування податкових різниць;
(3) зняти податкові різниці. Зверніть увагу: зняти їх потрібно лише в річній декларації. У квартальних деклараціях (якщо УД у зв’язку з виправленням помилки подаємо ще й до квартальних декларацій) різниці не знімаємо і ніякі позначки про незастосування різниць не проставляємо;
(4) ну і, звісно, потрібно перерахувати об’єкт оподаткування і податок до сплати.
Чи є у платника в цьому випадку правові підстави знімати податкові різниці через УД? Так, є. Адже фактично в цій ситуації підприємство помилково завищило дохід і у зв’язку з цим помилково не скористалося правом не застосувати різниці. А значить, має право виправити таку помилку на підставі ст. 50 ПКУ.
Податківці також погоджуються з правом платника «відмовитися» від різниць, подавши уточнюючу декларацію (категорія 102.20.02 БЗ)
Але тут є такий момент. В уточнюючій декларації за 2022 рік у полі про відмову від застосування податкових різниць («Прийнято рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці») ми маємо вказати реквізити (номер та дату) розпорядчого документа (наказу), яким прийнято рішення про незастосування податкових різниць. Вважаємо, що в цьому випадку сам наказ треба скласти датою виявлення помилки, але в ньому має бути зазначено, що ви відмовляєтесь від різниць з 2022 року, а «запізнілість» рішення викликана тим, що про своє право відмовитися від застосування податкових різниць ви дізналися лише після виправлення помилки в сумі доходу.
Можливо, для уникнення зайвих запитань з боку податківців доцільно буде подати разом з уточнюючою декларацію доповнення (п. 46.4 ПКУ), в якому пояснити, з чим пов’язано прийняття рішення про незастосування податкових різниць «заднім числом». У цьому разі потрібно ще й поставити відмітку в полі «Наявність доповнення» в кінці декларації.
За цього варіанта фактично вважається, що ви відмовилися від застосування різниць вже з 2022 року. Якщо ви вже подали квартальні декларації за 2023 рік, то до них теж потрібно буде подати уточнюючі декларації, знявши усі нарахування (фактично відмовившись від квартального звітування). І потім подати річну декларацію за 2023 рік без різниць (продублювавши в полі про незастосування різниць реквізити наказу про відмову від різниць, який ви вказали в уточнюючій декларації за 2022 рік).
Варіант 2. Виправити помилки в доході (фінрезультаті), але самі різниці в річній декларації за 2022 рік залишити, як є. Цей варіант підійде для тих платників, які бажають лише відмовитися від застосування податкових різниць у подальшому. У цьому випадку в декларації 2022 року виправляються лише сумові показники, пов’язані з помилкою доходу, а розраховані у 2022 році різниці залишаються так, як є. Фактично, це означає, що платник відмовляється від податкових різниць не з 2022 року (коли виникло таке право вперше), а з 2023 року (звісно, за умови, що і за підсумком 2023 року платник відповідає критеріям малодохідності). Адже податківці дозволяють прийняти рішення про незастосування податкових різниць не тільки в першому році малодохідності, а й в будь-якому році «безперервного» малодохідництва. Наприклад, у другому, третьому або наступних роках перебування в малодохідниках (категорія 102.02 БЗ).
У цьому випадку в УД за 2022 рік різниці не виправляються і не проставляється відмітка про незастосування різниць. А саме в декларації за 2023 рік ви проставите позначку про незастосування різниць, вказавши реквізити (дату та номер) наказу про прийняття рішення про їх незастосування — 31.12.2023. І вже річна декларація за 2023 рік буде без податкових різниць. А декларація за 2022 рік буде з різницями.
Що стосується вже поданих квартальних декларацій за 2023 рік (які подали, оскільки до виявлення помилки вважали себе високодохідниками), то тут теж, вважаємо, можливі декілька варіантів дій:
— можна продовжити подавати квартальні декларації до кінця 2023 року (незважаючи на те, що вже з 2023 року фактично ви є річним платником). У цьому випадку квартальна звітність 2023 року буде з різницями і лише річна за 2023 рік буде без різниць (оскільки рішення про незастосування різниць може бути «задекларовано» тільки в річній декларації). Подавати уточнені декларації до квартальних декларацій 2023 (щоб зняти різниці) потім не потрібно;
— а можна подати уточнюючі декларації до вже поданих квартальних декларацій 2023 року і зняти всі нарахування по цим деклараціям (фактично переставши звітувати поквартально) і потім подати тільки річну декларацію за 2023 рік (з позначкою про незастосування різниць).
Висновки
- Якщо платник помилково в декларації за 2022 рік завищив дохід (задекларував більше 40 млн, а він виявився менше цієї суми), то через подання уточнюючих декларацій можна виправити не лише суму доходу, але і прибрати розраховані різниці.
- Є також альтернативний варіант — виправити помилки в доході, а самі різниці в річній декларації за 2022 рік залишити, як є, і відмовитися від застосування різниць вже з 2023 року.