* zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=40803
Висновок документа
Кошти, які платники податків перерахували з поточного рахунку на рахунок у СЕА ПДВ під час перебування на спецЄП, після закінчення призупинення реєстрації платника ПДВ будуть враховані в реєстраційному ліміті шляхом перерахунку показника ЕПопРах
Доля деяких показників регліміту після скасування спецЄП завжди викликала запитання. Ми ставили їх ще в публікації «Скасування спецЄП: регліміт, податковий кредит, строки виконання ПДВ-обов’язків» // «Податки & бухоблік», 2023, № 59.
Суворо кажучи, законодавці врегулювали тільки два показники: ∑НаклОтр і ∑Митн.
За першим показником узагалі-то і так усе зрозуміло: постачальник виписує ПН на спецЄПешника як на неплатника, тому на регліміт одержувача вона ніяк вплинути не могла (незрозуміло, навіщо взагалі про цей показник написали в п.п. 9.5 підрозд. 8 розд. XX ПКУ, це, швидше, тільки заплутує платників).
Другий урегулювали Законом України від 30.06.2023 № 3219-IX уже в самому кінці застосування спецЄП, причому в позитивному для спецЄПешників руслі — імпортний ПДВ збільшує регліміт після відновлення реєстрації платником ПДВ (див. «Імпортний ПДВ при скасуванні спецЄП» // «Податки & бухоблік», 2023, № 59).
Що стосується саме показника ∑ПопРах, то наш прогноз був скептичним. Ми побоювалися, що податківці не дозволять збільшувати регліміт перерахованих коштів на електронний рахунок уже під час перебування платника на спецЄП. Адже згідно з п.п. 9.5 підрозд. 8 розд. XX ПКУ розрахунок усіх показників регліміту призупиняється на період роботи на спецЄП. Тобто операції, здійснені в період роботи на спецЄП, на регліміт ніяк вплинути не повинні.
Проте податківці пішли іншим шляхом. Як бачимо, в цьому роз’ясненні вони дозволили враховувати ці кошти в збільшення регліміту, але тільки після виходу зі спецЄП. Тобто податківці все-таки вважають, що операції, здійснені на спецЄП, впливають на регліміт, але тільки з перенесенням у часі, до повернення на попередню систему оподаткування. Начебто висновок позитивний для платників.
Але не можна забувати, що в розрахунку регліміту беруть участь і інші показники, наприклад ∑Овердрафт. Нагадаємо, що для платників ПДВ щоквартально цей показник перераховується шляхом видалення суми попереднього збільшення і збільшення суми збільшення за поточним перерахунком. У результаті виходить, що якщо сума податку до сплати щомісячно збільшується, то перерахунок показника ∑Овердрафт приведе до збільшення регліміту, якщо зменшується (чи зовсім переходить у від’ємне значення) — то до зменшення.
А тепер перенесемо цю ідею на колишніх спецЄПешників: вони-то взагалі не подавали декларацію протягом тривалого часу, багато більше року. Тому якщо податківці застосують аналогічний підхід, то перерахунок ЕОвердрафт може призвести до заниження регліміту. Звичайно, це буде несправедливо.
У публікації «Регліміт з ПДВ і спецЄП» // «Податки & бухоблік», 2023, № 35 ми замислювалися над цією проблемою та припускали, що підхід для розрахунку цього показника для колишніх спецЄПешників має бути таким же, як і для новачків — платників ПДВ: ∑Овердрафт для них уперше розраховують тільки після 12 місяців роботи.
На жаль, податківці поки не роз’яснили порядок розрахунку ∑Овердрафт. Сподіваємося, що вони приймуть зважене рішення.