За роз’ясненнями податківців,
щоб позбутися ЕПеревищ у такому випадку, платник може скласти додатковий «нульовий» (без заповненої табличної частини) РК з типом причини «20»
Нагадаємо, що якщо на одну й ту саму операцію зареєстровано дві та більше ПН і це виявлено згодом, то для уникнення ∑Перевищ до такої ПН треба скласти РК з типом причини «20»* (у «шапці» — у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин»).
* Більш детально про це дивіться статтю «Помилкові податкові накладні і ліміт постачальника» // «Податки & бухоблік», 2023, № 35.
При цьому складений РК з типом причини «20» може бути, тільки якщо одночасно дотримуються такі умови:
1) у ЄРПН на одну операцію вже зареєстровано 2 та більше ПН (одна з яких — правильна);
2) таблична частина зайвої (помилкової) ПН і правильної ПН збігаються (є абсолютно ідентичними);
3) до зайвої (помилкової) ПН не складався РК, яким показники не виводилися в «нуль» (тобто не було якихось «часткових» РК до такої ПН).
Але що робити, якщо, як у нашій ситуації, платник до зайво зареєстрованої ПН склав не РК з типом причини «20», а звичайний анулюючий РК «103» і тепер з’явилося ∑Перевищ?
Зазначимо, що в самому Порядку № 1307** передбачена можливість складання двох видів РК з типом причини «20»:
** Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307.
1) основного — «анулюючого», коли нам потрібно прибрати зайво складену ПН і при цьому до неї раніше не складався «анулюючий» РК;
2) «нульового» РК (без заповненої табличної частини) — коли ми до помилкової ПН вже реєстрували «анулюючий» РК. Раніше податківці зазначали, що такий «нульовий» РК міг застосовуватися тільки у випадку, якщо до ПН анулюючий РК був зареєстрований до 01.12.2018 (лист ДФСУ від 27.11.2018 № 36942/7/99-99-15-03-02-17).
Проте нинішні роз’яснення податківців свідчать про те, що «нульовий» РК з типом причини «20» може застосовуватися платником і зараз.
Так, наприклад, у листі ДПСУ від 20.10.2021 № 3930/ІПК/99-00-21-03-02-06 податківці говорять, що якщо для анулювання повторної ПН був складений «звичайний» РК «103», то для уникнення ЕПеревищ платнику треба скласти додаткового до зайвої ПН ще й «нульовий» РК з типом причини «20».
У такому РК:
— у верхній лівій частині у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин» зазначається тип причини «20»;
— у заголовній частині РК у полі «до податкової накладної» зазначаються дата і номер зайво складеної податкової накладної;
— таблична частина РК (розділи А і Б) — не заповнюється;
— в інформаційному полі 1 (з даними про правильну ПН) — зазначаються дані щодо правильно складеної за операцією ПН);
— в інформаційному полі 2 (з даними про попередній «анулюючий» РК) — зазначають дані РК, яким раніше анулювалася помилкова ПН (дата його складання, порядковий номер і реєстраційний номер).
Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем).
Як показує практика, такі «нульові» РК з типом причини «20» зараз реєструються в ЄРПН. Тож є шанс за допомогою такого РК позбутися ∑Перевищ, що виникло.