Теми статей
Обрати теми

Роздріб та опт: якщо ФОП на спрощенці поплутав КВЕД

Солошенко Людмила, податковий експерт
ФОП на єдиному податку, який торгує продуктами харчування в магазині та реалізовує їх великими партіями, але переважно населенню (простим фізособам — кінцевим покупцям), вибрав не той КВЕД. Він вважав, що займається тільки оптовою торгівлею (тому й вибрав код оптової торгівлі), хоча насправді це роздріб. Наскільки небезпечна ця ситуація — розбираємося.

Торгівля: визначення понять

Розпочнемо з термінології. Якщо звернутися до Методпояснень до КВЕД* (у яких розкриваються характеристики кодів), то в них визначено, що:

роздрібна торгівля (код 47) — це перепродаж (продаж без перероблення) нових або уживаних товарів для особистого споживання або домашнього користування переважно населенню в магазинах, торгових центрах, наметах, кіосках, компаніями поштового замовлення, вуличними торговцями тощо. При цьому роздрібну торгівлю класифікують, передусім, за типом місця торгівлі та поділяють: на торгівлю в магазинах і позамагазинну торгівлю;

оптова торгівля (код 46) — це перепродаж (продаж без перероблення) нових або уживаних товарів роздрібним торговцям, підприємствам та організаціям або іншим оптовикам, діяльність агентів чи посередників з купівлі товарів від імені подібних осіб або продажу товарів подібним особам і компаніям.

* Методологічні основи та пояснення до позицій КВЕД, затверджені наказом Держкомстату від 23.12.2011 № 396.

Схожі визначення можна знайти і в Державному стандарті України 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять».

Таким чином, роздріб націлений на кінцевих споживачів і продаж товарів переважно простим фізособам (звичайним громадянам) для особистого споживання, не пов’язаного з підприємницькою діяльністю (зазвичай, за публічним договором купівлі-продажу, ст. 633 ЦКУ). Тоді як при оптовій торгівлі товари продаються суб’єктам господарювання (зазвичай, за окремими договорами) для подальшого перепродажу і використання в підприємницькій діяльності. Причому,

як уточнюється в Методпоясненнях до КВЕД, відмінність між кодами 46 (оптова торгівля) і 47 (роздрібна торгівля) базується на типі споживача, який переважає

Ну а оскільки в цьому випадку ФОП реалізує товари в магазині та продає їх переважно населенню (простим фізособам), то займається він роздрібною торгівлею (а не оптовою). І те, що він продає товар великими партіями, на вигляд здійснюваної діяльності жодним чином не впливає. Тому для цієї діяльності підприємцеві слід було вибрати роздрібний код КВЕД (код 47)*. Якщо ж серед покупців з’являються і суб’єкти господарювання, то йому потрібен і код оптової торгівлі.

* Про розмежування роздробу й опту див. також статтю «Роздрібному ЄП-торговцю заплатили з КПК» // «Податки & бухоблік», 2021, № 97.

У чому помилка?

Згідно з правилами роботи на спрощеній системі оподаткування єдиноподатники має право здійснювати ті види діяльності, дані про які внесені до Реєстру платників ЄП. Про те саме говорять і контролери, відзначаючи, що підприємці-єдиноподатники не мають права в межах підприємницької діяльності здійснювати види діяльності, які не зазначені в їх облікових даних (БЗ 107.01.01).

А в цьому випадку підприємець-єдиноподатник помилково вибрав не той КВЕД — опт (код 46) замість роздробу (код 47). Оскільки помилково вирішив, що торгує оптом, хоча насправді займався роздрібною торгівлею. Щоправда, якщо серед покупців є і суб’єкти господарювання, то йому потрібен і код опту (46).

Раз на роздріб у ФОП на ЄП роздрібного коду не було, виникло порушення — оскільки підприємець здійснював вид діяльності, не зазначений у Реєстрі платників ЄП. У результаті підприємцем були порушені умови роботи на спрощенці.

Наслідки

Через допущене порушення (здійснення діяльності, не зазначеної в Реєстрі платників ЄП) доведеться:

ФОП на ЄП груп 1 і 2 — з доходу, отриманого від такої незареєстрованої діяльності, сплатити єдиний податок за підвищеною ставкою 15 % (п.п. 2 п. 293.4, п.п. 296.5.5 ПКУ). А ось для єдиноподатників групи 3 (юросіб і ФОП) сплати податку за підвищеною ставкою з доходу (отриманого від дозволеної, але не зареєстрованої при цьому діяльності) не передбачено. Тому такі доходи у третьогрупників оподатковуються в загальному порядку за звичайною ставкою ЄП (а не подвійною) і, на жаль,

— залишити спрощенку і перейти на загальну систему оподаткування — з першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом, у якому було допущено таке порушення (п.п. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ). Для цього єдиноподатнику треба не пізніше ніж за 10 днів до початку наступного податкового кварталу подати в контролюючий орган заяву про відмову від ЄП (п.п. 298.2.1 ПКУ).

Інакше, якщо єдиноподатник так не зробить добровільно і порушення виявлять контролери, то примусово анулюють реєстрацію як платника ЄП — з першого числа місяця, що настає за кварталом, у якому було допущено порушення (п.п. 3 п. 299.10, п 299.11 ПКУ). При цьому, починаючи з кварталу втрати ЄП-статусу, усі доходи фіскали розцінюватимуть як доходи, отримані на загальній системі, з відповідним оподаткуванням! Таким чином,

здійснення діяльності, не зазначеної в Реєстрі платників ЄП, загрожує єдиноподатнику втратою ЄП-статусу

Тому для ведення відповідної діяльності спершу необхідно її код додати до Реєстру платників ЄП.

Додаємо код КВЕД

Для додавання нових видів діяльності єдиноподатнику необхідно:

1) спочатку їх додати до ЄДР (якщо до ЄДР вони ще не внесені), а також

2) повідомити про зміну видів діяльності податківцям — щоб вони внесли такі дані до Реєстру платників ЄП. Для цього треба подати контролерам Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308, п.п. 4 п.п. 298.3.1 ПКУ), у якій:

— проставити відмітку в полі «Внесення змін»;

— у п. 5.4 «Внесення змін до реєстру платників єдиного податку» — зробити відмітку в полі щодо «видів господарської діяльності»;

— у полі «8. Обрані види діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010» — зазначити весь (!) оновлений повний перелік видів діяльності, які плануємо здійснювати (а не тільки новий вид, що додається).

Подати таку Заяву необхідно:

— ФОП груп 1 і 2 — не пізніше 20-го числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни (п. 298.5 ПКУ);

— єдиноподатникам групи 3 (як роз’яснюють податківці, орієнтуючись при цьому на п. 298.6 ПКУ, — оскільки спеціальний строк для третьогрупників не встановлений) — не пізніше останнього дня кварталу, в якому відбулися такі зміни (БЗ 107.01.01, БЗ 108.04).

І хоча такі строки допускають, що Заява може бути подана навздогін (тобто за гарячими слідами вже початої діяльності), радимо все ж подати її завчасно і

щоб не ризикувати — здійснювати новий вид діяльності краще тільки після того, як новий КВЕД з’явиться в Реєстрі платників ЄП

У свою чергу, податківці в день подання Заяви про зміни внесуть такі зміни до Реєстру платників ЄП (п. 299.8 ПКУ, БЗ 107.05).

Утім, внести до ЄДР зміни про види діяльності ФОП на ЄП можуть також і через «Дію». Тоді такі зміни автоматично потраплять податківцям і будуть відображені в Реєстрі платників ЄП (тому подавати додаткову заяву податківцям не доведеться). Детальніше про те, як додати КВЕД, див. «Як ФОП-єдиннику змінити/додати вид діяльності» // «Податки & бухоблік», 2023, № 71 і «Як юрособі додати новий КВЕД?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 36.

І після того, як інформація про види діяльності з’явиться в Реєстрі платників ЄП, можна їх здійснювати.

Висновки

  • Якщо єдиноподатник обрав не той КВЕД, то виникає ризик, що він веде незареєстровану діяльність і порушує умови роботи на ЄП.
  • У разі здійснення незареєстрованої діяльності (не зазначеної в Реєстрі платників ЄП) доведеться перейти на загальну систему оподаткування. А ФОП на ЄП груп 1 і 2 — сплатити єдиний податок за підвищеною ставкою 15 % з доходу, отриманого від такої діяльності.
  • Для ведення нового виду діяльності необхідно додати КВЕД до ЄДР (якщо його там немає) і до Реєстру платників ЄП.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі