Висновок документа
Перерва у виконанні робіт (наданні послуг) у зв’язку з вагітністю та пологами, що надається гіг-спеціалісту, може бути віднесена до поважних причин при розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності
Насамперед зауважимо, що гіг-спеціалісти підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Вони мають право на отримання непрацездатних виплат у порядку та розмірах, передбачених Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).
Зокрема, згаданим Законом передбачено надання гіг-спеціалістам допомоги по вагітності та пологах та по тимчасовій непрацездатності. Однак отримати такі виплати можна, тільки якщо у гіг-спеціаліста немає основного місця роботи або він надасть документ, який підтверджує, що основний роботодавець у призначенні йому допомоги відмовив (див. лист ПФУ від 03.03.2023 № 7243-5062/Я-03/8-2800/23). Це пов’язано з тим, що наразі соцдопомога за замовчуванням надається виключно за основним місцем роботи.
Якщо ж обов’язок щодо призначення допомоги гіг-спеціалісту покладається на резидента Дія Сіті, її розмір у загальному випадку визначають відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 17 та ч. 1 ст. 19 Закону № 1105. Так, період тимчасової непрацездатності та перерва у зв’язку з вагітністю та пологами гіг-спеціалістів оплачується виходячи із суми доходу, з якої фактично сплачено страхові внески, незалежно від їх страхового стажу*. Розрахунок здійснюють згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266).
* Про обмеження, що застосовуються при визначенні сум допомоги, див. у статті «Непрацездатні виплати: розрахунок і обмеження» // «Податки & бухоблік», 2023, № 95.
Листом, що коментується, ПФУ роз’яснює особливості застосування зазначеного Порядку при нарахуванні допомоги по тимчасовій непрацездатності гіг-спеціалістам, якщо на розрахунковий період припадає перерва у зв’язку з вагітністю та пологами.
Пунктом 3 Порядку № 1266 встановлено, що середньоденний дохід для обчислення допомоги по тимчасовій непрацездатності визначається шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) суми доходу, на яку нараховувався ЄСВ, на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді. При цьому не враховують дні, не відпрацьовані з поважних причин. До таких причин належать, зокрема, тимчасова непрацездатність та відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами.
Водночас згідно з ч. 2 ст. 22 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-ІХ гіг-спеціалісти на підставі медвисновку мають право на перерву у виконанні робіт (наданні послуг) у зв’язку з вагітністю та пологами. При цьому виникає питання: чи виключати із розрахунку середньоденного доходу дні, які припадають на таку перерву у виконанні робіт? Адже в п. 3 Порядку № 1266 йдеться про відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, а не про перерву в роботі.
Для аргументації своєї позиції ПФУ звертається до п. 3 розд. І Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженого наказом МОЗ від 01.06.2021 № 1066. Відповідно до цієї норми тимчасова непрацездатність — це непрацездатність особи внаслідок захворювання, травми або інших причин (вагітність та пологи, карантин тощо), яка має тимчасовий характер і триває до відновлення працездатності або закінчення причин, що унеможливлюють виконання роботи.
З цього ПФУ робить висновок, що перерва у виконанні робіт у зв’язку з вагітністю та пологами, надана гіг-спеціалісту на підставі лікарняного листка, є періодом тимчасової непрацездатності. Отже, це поважна причина у розумінні п. 3 Порядку № 1266. Тому дні такої перерви підлягають виключенню з розрахунку середньоденного доходу при обчисленні допомоги по тимчасовій непрацездатності.