Теми статей
Обрати теми

Юрособа-спрощенець призупинила діяльність: чи є звільнення від земельного податку?

Децюра Сергій, податковий експерт
За матеріалами офіційного сайту ДПСУ

tax.gov.ua/media-tsentr/novini/765742.html

Висновок документа

Якщо на земельній ділянці юрособою — платником ЄП не здійснюється господарська діяльність, то у неї виникає обов’язок із декларування та сплати земельного податку за таку земельну ділянку на загальних підставах.

Загальні правила. За загальним правилом юрособи — платники ЄП групи 3 звільнені від сплати податку на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, що використовуються ними для провадження господарської діяльності (п.п. 4 п. 297.1 ПКУ).

Причому це звільнення не діє тільки в тому разі, якщо земля та/або нерухомість, що на ній знаходиться, передані в оренду (найм), позичку тощо. Деталі шукайте у «Плата за землю й податок на нерухомість: звільнення для єдинників» // «Податки & бухоблік», 2023, № 9.

Отже, з цього випливає, що

допоки юрособа — платник ЄП використовує землю у своїй діяльності і не передає її чи нерухомість, що на ній стоїть, у користування іншим, до того часу він має право на звільнення від сплати земподатку

Призупинка діяльності і звільнення. Водночас через початок повномасштабного вторгнення багато підприємств — платників ЄП вимушені були тимчасово призупинити свою діяльність. Причому далі будемо говорити саме про ті підприємства, що знаходяться не в зоні активних бойових дій чи окупації. Адже для них ПКУ введено чимало воєнних послаблень. Детально про них читайте у «Земельний податок — 2024: хто платник?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 1.

Так от, у юросіб — платників ЄП виникає закономірне запитання:

чи слід їм сплачувати земподаток за період, протягом якого тривала на підприємстві тимчасова призупинка діяльності?

На жаль, останні пів року діючого чіткого роз’яснення у БЗ з цього приводу для юросіб не існувало. Водночас протягом останніх 5 років податківці незмінно давали одну і ту ж фіскальну відповідь (БЗ 111.01, втратила чинність 06.05.2023): юрособа — платник ЄП третьої групи — власник земельних ділянок (землекористувач на правах постійного користування земельними ділянками) у разі тимчасового припинення господарської діяльності повинна сплачувати земельний податок на загальних підставах.

Пояснювали такий висновок фіскали тим, що коли земля, яка належить юрособі, не використовується у її господарській діяльності, то не виконуються умови, які звільняють платника ЄП від сплати земподатку.

Такий же фіскальний висновок податківці дають і з приводу призупинки діяльності ФОП-спрощенцями (деталі у «Сплата земподатку ФОП-спрощенцем, який тимчасово призупинив діяльність» // «Податки & бухоблік», 2023, № 54).

Надія на краще не справдилася. Водночас у зв’язку із скасуванням вищезгаданого фіскального роз’яснення, а також зважаючи на те, що на сьогодні в Україні йде війна, була примарна надія, що, можливо, податківці змінять гнів на милість і дадуть лояльне роз’яснення з цього приводу, а саме почнуть говорити так, як це було до кінця 2018 року (БЗ 111.01, втратила чинність 21.12.2018).

У ті часи податківці заявляли, що єдиною умовою звільнення юрособи — платника ЄП 3 групи від сплати земельного податку є не результати фінансово-господарської діяльності (тобто отримання доходу від використання землі), а безпосереднє використання земельних ділянок для здійснення цієї діяльності. Тому якщо юрособа — платник ЄП групи 3 використовувала свої власні земділянки у господарській діяльності, то уже цього достатньо, щоб отримати звільнення. Адже навіть той факт, що землі платника ЄП тимчасово не використовується у його діяльності через тимчасову призупинку діяльності підприємства, не змінює цільове призначення ділянок — використання у господарській діяльності.

Але із появою роз’яснення, що коментується, всі, навіть примарні надії на позитивне вирішення ситуації розвіялися. Адже в цьому роз’ясненні податківці повторили свій фіскальний меседж, що діяв до середини 2023 року:

якщо господарська діяльність на земельній ділянці платником ЄП не здійснюється, то у нього виникає обов’язок із декларування та сплати земельного податку за таку земельну ділянку на загальних підставах

Тобто юрособа — платник ЄП за період тимчасової зупинки діяльності не отримує звільнення від сплати земподатку, а отже, має задекларувати податкові зобов’язання з земподатку за цей період і сплатити їх у бюджет.

Відповідальність. Щоб якось пом’якшити ситуацію, податківці у роз’ясненні, яке коментується, нагадують, що допоки діє ВС, платник, який перед проведенням уточнення сплатить донарахований податок, уникне самоштрафу і пені (п.п. 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Водночас це послаблення стане у пригоді тільки тим платникам ЄП групи 3, які за період, у якому відбулося тимчасове призупинення діяльності, подавали декларацію з плати за землю з розрахунком земподатку на рік уперед чи щомісячно. Адже тільки в цьому випадку проводити донарахування слід через механізм виправлення помилок, тобто шляхом подання уточнюючої декларації.

Ті ж платники ЄП, які за період призупинення діяльності декларацію з земподатку не подавали, скористатися вищезгаданим звільненням від самоштрафу і пені не зможуть. Їм, щоб нарахувати земподаток за період тимчасової призупинки, слід подати не уточнюючу, а звітну декларацію. А за це, як мінімум, світитиме штраф за несвоєчасне подання декларації згідно з п. 120.1 ПКУ в розмірі 340 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Водночас штрафу за несвоєчасну сплату податку згідно зі ст. 124 ПКУ, на думку фіскалів, у цій ситуації можна уникнути (БЗ 129.04). Адже на сьогодні податківці вважають, що коли платник податків погасить зобов’язання до подання декларації з простроченням, то у нього не виникатиме податковий борг і не рахуватиметься прострочення сплати податку, а отже, не буде і податкових наслідків, пов’язаних із несвоєчасною сплатою податку.

ср. Така позиція підтверджується тим, що згідно з вимогами п.п. 2 п. 4 розд. IV Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 12.01.2021 № 5, дані з декларації, поданої після настання граничного строку сплати грошового зобов’язання, потрапляють до інтегрованої картки платника за датою її подання. Тобто задекларовані у несвоєчасно поданій декларації грошові зобов’язання стають узгодженими за датою подання такої декларації. Тож якщо податок сплатити напередодні, податковий борг не виникне і відповідно штрафу за ст. 124 ПКУ не буде.

Також можна піти й зовсім іншим шляхом. А саме не робити нічого. Хай сама податкова приходить до вас на перевірку, виявляє таке порушення і донараховує податок. Тоді якщо платник не буде оскаржувати ППР з донарахованим штрафом і сплатить донарахований податок у 30-денний строк, то він уникне штрафів, нарахованих на суму такого податкового зобов’язання, і пені, про які загадано вище (п. 69.37 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Водночас скористатися цим алгоритмом можна тільки тоді, якщо це порушення буде виявлено в період з 01.08.2023 і по кінець ВС.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі