Теми статей
Обрати теми

ФОП працевлаштував ВПО: отримана компенсація — не дохід

Томашпольський Сергій, податковий експерт
Лист ГУ ДПС у Харківській області від 13.03.2024 № 1295/ІПК/20-40-24-07-06

Висновок документа

Отримана ФОП на єдиному податку (ЄП) компенсація за працевлаштування внутрішньо переміщеної особи (ВПО) не включається ані до підприємницького, ані до громадянського доходу ФОП

Тема не нова. Ми до неї зверталися у статті «ФОП отримав компенсацію за працівника-переселенця. Чи то дохід?» // «Податки & бухоблік», 2022, № 71. Але з тих пір ми фактично в розумінні цього питання далі не просунулися. Бо податківці весь цей час зберігали мовчання. Аж тут з’явився новий інформаційний привід. До речі, несподівано приємний.

Компенсація за працевлаштування ВПО актуальна і понині

Виплата роботодавцям (у т. ч. ФОП) такої компенсації передбачена Порядком № 331*.

* Порядок надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні, затверджений постановою КМУ від 20.03.2022 № 331.

Цей Порядок працює і понині. До речі, зовсім недавно він зазнав чергових змін*.

* Згідно з постановою КМУ від 27.12.2023 № 1390.

Зокрема, строк виплати компенсації продовжили — з 2 до 3 місяців, а якщо мова про особу з інвалідністю — до 6 місяців (див. нижче).

Було

Стало

3. Компенсація витрат надається у розмірі 6700 гривень щомісяця за кожну працевлаштовану особу, за яку роботодавцем сплачується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, на період воєнного часу та протягом 30 календарних днів після його скасування або припинення.

Загальна тривалість надання компенсації витрат не може перевищувати двох місяців з дня працевлаштування особи на умовах, передбачених пунктом 2 цього Порядку

3. Компенсація витрат надається у розмірі мінімальної заробітної плати, установленої законом, або обчисленої з неї відповідної суми у разі, коли особа, визначена пунктом 1 цього Порядку, працювала неповний місяць, щомісяця протягом тривалості надання компенсації витрат, що визначається абзацом третім цього пункту, за кожну працевлаштовану особу, за яку роботодавцем сплачується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, на період воєнного стану та протягом 30 календарних днів після його скасування або припинення.

У разі коли компенсація витрат надається за неповний місяць, розмір компенсації за такий період обчислюється шляхом ділення розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом, на кількість робочих днів місяця (або кількість годин у разі погодинного обліку робочого часу), встановлених законодавством, та множення отриманого в результаті ділення розміру на кількість робочих днів (або кількість годин), за які надається компенсація витрат.

Загальна тривалість надання компенсації витрат не може перевищувати трьох місяців, а для осіб з інвалідністю з числа внутрішньо переміщених осіб — шести місяців з дня працевлаштування особи на умовах, передбачених пунктом 2 цього Порядку

Свого часу ми детально описували цю програму у статті «Хочеш 6500 за працевлаштування внутрішньо переміщеного?» // «Податки & бухоблік», 2022, № 22 (ср. ).

Але більше нас сьогодні цікавить, як у ФОП-роботодавця оподатковується відповідна компенсація у разі її отримання.

Отримана компенсація — не підприємницький дохід ФОП

Тут усе більш-менш зрозуміло. Податківці підтверджують, що

отримана компенсація не включається до підприємницького доходу

ФОП на загальній системі. Для ФОП на загальній системі відповідне роз’яснення податківців розміщено в категорії 104.08 БЗ.

І що важливо, податківці також лояльні щодо витрат ФОП на оплату праці таких працевлаштованих ВПО. Адже у ФОП резонно може виникнути запитання: а чи можна поставити у витрати / залишити у витратах зарплату ВПО-працівника в компенсованій частині?

Так от, податківці у цій же консультації зазначають: «при цьому у графі 7 Типової форми зазначається сума витрат, понесених фізичною особою — підприємцем на оплату праці фізичних осіб, що перебувають з ним у трудових відносинах».

Тобто

зменшувати зарплатні витрати у компенсованій частині також не потрібно

ФОП на ЄП. Тут у нас:

— по-перше, є пряма норма в п.п. 4 п. 292.11 ПКУ, що до складу ЄП-доходу не включаються, серед іншого, кошти цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів. І компенсація за працевлаштування ВПО чудово сюди вписується;

— по-друге, податківці з посиланням на вказану норму підтверджують, що до ЄП-доходу отримана компенсація не включається. Про це йдеться, зокрема, у листі, що коментується.

Якщо мова про платника ЄП з ПДВ, то і зменшувати зарплатні витрати у компенсованій частині також не потрібно (за аналогією із ФОП на загальній системі).

Ну а далі вже найцікавіше.

Отримана компенсація — громадянський дохід ФОП?

Важливо розуміти: якщо якісь надходження ФОП не є підприємницьким доходом, то про них не можна просто забути. Бо якщо дохід не підпадає під підприємницьке оподаткування, отже, він оподатковується за правилами для звичайних фізосіб.

Власне, про це податківці і говорять прямим текстом як у консультації в категорії 104.08 БЗ, так і у листі, що коментується. Що отримана компенсація не включається до підприємницького доходу ФОП, але оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку — звичайних фізичних осіб.

І от тут, власне, ми і застрягали у стані невизначеності. Бо:

з одного боку, в нас є п.п. 165.1.1 ПКУ, згідно з яким ПДФО (і ВЗ) не сплачується, зокрема, з компенсацій, які фізособа отримує з бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування. Компенсація за працевлаштування ВПО цим вимогам відповідає. Тож можна дійти висновку, що навіть якщо включити компенсацію в громадянський дохід, то ніякого оподаткування все одно не буде;

з іншого боку, в нас були дуже великі сумніви, що податківці погодяться на застосування п.п. 165.1.1 ПКУ. Оскільки в схожих випадках вони цього робити не хотіли. А якщо п.п. 165.1.1 ПКУ не працює, то ФОП слід або сплачувати ПДФО та ВЗ з отриманої компенсації самостійно, або вдаватися до радикального варіанта — стверджувати, що тут є податковий агент (Фонд) і саме він мав подбати про оподаткування, а ФОП тут ні до чого. Хоча це теж варіант з непрогнозованим фіналом.

І так минуло вже майже два роки, протягом яких ми так і не мали можливості зрозуміти позицію податківців. Аж ось маємо обнадійливий лист із цього приводу.

Обнадійлива ІПК податківців

У листі, що коментується, податківці визнають, що отримана ФОП компенсація за працевлаштування ВПО таки підпадає під дію п.п. 165.1.1 ПКУ. Як наслідок, не оподатковується ані ПДФО, ані військовим збором.

Також податківці фактично підводять ФОП до висновку, що якщо в нього у звітному році не було інших цивільних доходів, що підлягають декларуванню в декларації про майновий стан і доходи, то лише через отримання такої компенсації подавати цю декларацію не потрібно. Адже це є дохід, отриманий ФОП від податкового агента. А якщо доходи громадянин отримував лише від податкових агентів, то у загальному випадку його обов’язок щодо подання декларації згідно з п.п. 179.2 ПКУ вважається виконаним.

Втім тут слід розуміти, що консультація надана ФОП на ЄП. Якщо ж мова про ФОП на загальній системі, то декларацію про майновий стан і доходи він все одно буде подавати (за правилами загальної системи). Але виходить, що суму отриманої компенсації він має відобразити у рядку 11.3 «Інші доходи, що не підлягають оподаткуванню» розд. III декларації.

Втім перед тим як ставити крапку, звертаємо увагу, що згідно з п.п. 112.8.2 ПКУ від відповідальності звільняється той платник, який діяв на підставі індивідуальної податкової консультації (ІПК), наданої саме йому.

Тому настійна порада,

щоб не сплачувати ПДФО та ВЗ з отриманої за працевлаштування ВПО компенсації та спати спокійно, отримайте ІПК на свою користь. Шанси на отримання позитивної ІПК, як бачимо, є

І час на отримання ІПК, в принципі, ще є. Адже строк подання декларації про майновий стан і доходи — до 1 травня наступного за звітним року (як для ФОП на загальній системі, так і для звичайних осіб).

Вам також допоможе стаття «Індивідуальна податкова консультація: для чого вона та як отримати?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 96.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі