Теми статей
Обрати теми

Подарунковий сертифікат за підакцизне — ДПС заспокоює

Павленко Олексій, податковий експерт
Лист ДПСУ від 15.01.2024 № 226/ІПК/99-00-21-03-03 ІПК

Висновок документа

Якщо продаж подарункового сертифіката та підакцизних товарів здійснюється відповідно до Закону про РРО з наданням споживачу розрахункового документа (фіскального чека) встановленої форми та змісту, такий продаж не буде порушенням ст. 15 Закону № 481*

* Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.95 № 481/95-BP.

Товариство, що звернулось до ДПС за консультацією, здійснює продаж за готівковим та безготівковим розрахунком подарункових сертифікатів (далі — ПС) на покупку товарів. Товариство цікавить: чи має воно право здійснювати продаж підакцизного товару зі сплатою за них ПС на повну суму їх вартості, що включає й непрямі податки — акцизний податок та ПДВ?

Перш ніж аналізувати цей лист, нагадаємо читачам, що використання суб’єктами господарювання у торговій діяльності ПС, що передбачають попередню їх реалізацію та подальший обмін цих ПС на товари, тягне за собою цілу купу непрозорих проблем. Наше видання їх неодноразово висвітлювало. Остання публікація, де ми детально аналізували складнощі щодо «обігу» ПС, оподаткування пов’язаних із ними операцій та проведення таких операцій через (П)РРО, це — «Проблеми з подарунковими сертифікатами» // «Податки & бухоблік», 2023, № 94. Там, зокрема, аналізувався зміст листа від 11.09.2023 № 2925/ІПК/99-00-09-04-03-06, виданого ДПСУ теж «на тему» ПС. Нагадаємо, мова в тому листі йшла про продаж алкогольних напоїв в обмін на ПС. І той лист девчому перетинається із тим, що коментуємо зараз. Зокрема, у ньому теж розглядались проблеми справляння акцизу та ПДВ, але трохи під іншим кутом, ніж у листі від 15.01.2024. Адже у цьому випадку платника більше цікавить, чи можна вартістю ПС (а не грошовими коштами), якими розраховуються за підакцизні товари, оплачувати й непрямі податки, які є невід’ємною складовою вартості цих товарів?..

Про які види товарів йде мова. Почнемо з того, що в листі від 15.01.2024 чомусь чітко не зазначено, про які саме види підакцизних товарів йде мова. Але здогадатись не важко. Гадаємо, що й у цьому випадку теж мається на увазі роздрібний продаж з оплатою ПС саме алкогольних напоїв. Адже, по-перше, тут ідеться про операції з продажу тих товарів, які є об’єктом оподаткування роздрібним акцизом. А по-друге, про це свідчить, зокрема, цитування авторами листа норм пп. 212.1.11, 213.1.9 та п. 216.9 ПКУ, які зараз уже «присвячені» лише алкогольним напоям!

У той же час таким («роздрібним») видом акцизу оподатковуються не лише алкогольні напої, але й тютюнові вироби та РЕС**. Тому, ми вважаємо,

у відповідних випадках (коли використовуються ПС) зміст листа від 15.01.2024 може стосуватись роздрібних продажів не лише алкогольних напоїв, але й тютюнових виробів та/або РЕС

** Рідини, які використовуються в електронних сигаретах.

Однак лише тоді, коли такі товари вроздріб реалізують самі виробники чи імпортери тютюнових виробів та/або РЕС. Бо тільки вони щодо цих товарів і є зараз платниками роздрібного акцизу (у тому числі й з роздрібних продажів). Хоча, на нашу думку, навряд чи багато з таких виробників та імпортерів використовує у свої діяльності (реалізує) ПС для цілей подальшої оплати цими ПС тютюнових виробів та/або РЕС. Але якщо такі є, то цей лист їм теж буде цікавим. (Нагадаємо, що усі інші госпсуб’єкти, які продають уроздріб тютюнові вироби та/або РЕС, не є платниками роздрібного акцизу, і починаючи з 2023 року вже з ніяких продажів цих товарів роздрібний акциз не сплачують.)

Тому ПС-акцент робимо переважно на продажу алко-напоїв.

ПДВ — з безоплатної передачі? Отже, розвіємо спочатку один сумнів стосовно ПДВ. У певній мірі в присвяченій ПДВ частині листа від 15.01.2024 засмучує той факт, що податківці наводять деякі ПКУ-цитати стосовно безоплатної передачі товарів. Однак прямого висновку, що передача товару в обмін на ПС має вважатись безоплатною передачею (і, відповідно, оподатковуватись), в листі від 15.01.2024 не прозвучало! А от кінцевий висновок листа (див. вище) взагалі таку версію виключає. Тож, можливо, цитати авторів листа про «безоплатне» були покликані заперечити такий підхід? Так чого б про це не написати прямо?..

Щодо ПДВ, зокрема, на підтримку відсутності безоплатної передачі товарів (в обмін на ПС) зазначимо, що в згаданому вище листі від 11.09.2023 податківці попередній продаж ПС (отримання коштів в оплату ПС) для цілей оподаткування ПДВ розглядають як першу подію — попередню оплату за товар, який в обмін на цей ПС у майбутньому буде реалізований. А у випадках, коли вартість товару перевищить вартість ПС і різницю покупець буде доплачувати за товар грошима, податківці радять цю додаткову суму включити до щоденної податкової накладної, яка складається роздрібниками*…

* При цьому щодо виписки розрахунку коригування на зміну номенклатури до ПН, яку було складено на продаж ПС, у листі від 11.09.2023 взагалі не згадується. Хоча у більш ранніх листах податківці вимагали у схожих ситуаціях виписування РК…

А щодо того, чи є обмеження у формі розрахунку покупцями за ПДВ у складі вартості товарів, що реалізуються/придбаваються, читайте далі.

Акциз та ПДВ можна сплатити й вартістю ПС? Щодо акцизно-ПДВшної проблеми, яка саме й хвилює товариство, — то тут питання усе-таки є. Адже у ст. 15 Закону № 481 є норми (і їх згадують в листі фіскали), які:

— по-перше, забороняють сплату акцизного податку з алко-напоїв, тютюнових виробів, РЕС та пального шляхом взаємних заліків, зустрічних зобов’язань, векселями та в інших формах, які не передбачають сплату такого акцизного податку коштами;

— по-друге, у разі продажу (інших видах відчуження) згаданих вище видів товарів у межах бартерних або інших операцій, що не передбачають їх оплати в грошовій формі, покупець (отримувач) підакцизної продукції зобов’язаний здійснити сплату суми акцизу, включеного до ціни продукції, а також ПДВ, нарахованого на таку ціну, виключно у грошовій формі**.

** У такому ж порядку здійснюється оплата вартості виготовлення (переробки, обробки) підакцизної продукції на давальницьких умовах.

Якась логіка у цих нормах є, адже ці податки є непрямими і продавець має їх отримати з покупця й перенаправити до бюджету (хоча щодо ПДВ тут механізм розрахунків з бюджетом не такий простий). У ст. 17 Закону № 481 навіть встановлена санкція за порушення згаданих норм ст. 15: штраф — у розмірі вартості відвантаженої продукції! У ПКУ теж є загальна норма (п. 217.4), яка забороняє негрошову сплату акцизу. Але ПКУ за її недотримання (на відміну від Закону № 481) санкцій не передбачає.

Щодо проблем із негрошовими розрахунками за підакцизні товари (у тому числі за ці непрямі податки, що є складовими ціни) ми детально писали в статті «Негрошові (у т. ч. вексельні) розрахунки за підакцизну продукцію» // «Податки & бухоблік», 2022, № 89 (ср. ).

Так чи інакше, але у тих випадках, коли повна вартість товару оплачується (обмінюється на) ПС, за фіскального підходу можна було б викручувати порушення цих норм ст. 15 Закону № 481. Але, на щастя, автори листа не пішли таким незграбним (і не надто коректним) шляхом. Вони обмежились лише купою цитат із Закону № 481, ПКУ та Закону про РРО і без особливих «глибинних» міркувань зробили наприкінці листа наведений нами вище висновок: про те, що у разі здійснення продажу ПС та підакцизних товарів з наданням споживачу розрахункового документа (фіскального чека), «такий продаж не буде порушенням ст. 15 Закону № 481»! І, зокрема, згаданих вище її норм.

У принципі, цей висновок корелює із тим підходом податківців до ПС/ПДВ-проблеми: що грошові кошти, отримані від продажу ПС, є попередньою оплатою за товари, які будуть надані покупцям у майбутньому в обмін на ПС.

Тож цей лист буде в пригоді тим суб’єктам господарювання, хто працює з ПС, які «отоварюються», зокрема, алкогольними напоями (та/або тютюнові виробами та РЕС). Адже

цей лист знімає питання щодо негрошової оплати роздрібного акцизу та ПДВ при оплаті згаданих товарів за допомогою ПС. А крім того, додатково підтверджує, що податківці не вважають передачу товарів в обмін на ПС безоплатною (зокрема й для цілей оподаткування ПДВ)

Але пам’ятайте й про вимогу фіскалів щодо проведення через (П)РРО обох (!) видів операцій з наданням покупцю розрахункових документів (фіскальних чеків): і продажу ПС, і продажу товарів в обмін на ПС.

І, звісно, проблеми не виключаються у випадках, коли ПС реалізуються не за грошові кошти, з частковою оплатою їх номіналу, чи безоплатно…

Акциз — за другою подією. Звертаємо вашу увагу на ще один момент. У листі від 15.01.2024 податківці процитували норму п. 216.9 ПКУ, що датою виникнення податкового зобов’язання з роздрібного акцизу є дата оформлення розрахункового документа на суму проведеної операції, який підтверджує факт продажу товару. Вважаємо, цим вони додатково підтвердили, що роздрібний акциз виникне саме за «другою подією» —датою передачі товарів в обмін на ПС (а не датою отримання оплати за ПС). Детальніше про це читайте у згаданому матеріалі в «Податки & бухоблік», 2023, № 94.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі