tax.gov.ua/zakonodavstvo/podatki-ta-zbori/informatsiyni-listi/775845.html
Уже вдруге з початку 2024 року податківці видають інформаційний лист, в якому пояснюють нюанси оподаткування для резидентів Дія Сіті — платників податку на виведений капітал (ПнВК). Також у цьому інформлисті містяться роз’яснення щодо оподаткування доходів спеціалістів резидента Дія Сіті. Далі розглянемо найактуальніші, на наш погляд, моменти цього інформлиста.
Перехідні операції: облік дебіторки
Висновок документа
Дебіторська заборгованість, яка була сформована до переходу резидентом Дія Сіті на ПнВК, не збільшує обʼєкт оподаткування ПнВК
Для резидентів Дія Сіті — платників ПнВК важливим є, в який строк, замовник — неплатник ПнВК розраховується за раніше поставлені/надані товари/послуги . Адже за загальним правилом відповідно до пп. 135.2.1.10, 137.10.4.4 та 140.91.2.8 ПКУ під оподаткування потрапляє дебіторка, якщо з дати здійснення постачання товарів чи надання послуг минуло 365 календарних днів.
Враховуючи це, у резидентів Дія Сіті, які щойно стали платниками ПнВК, виникає закономірне запитання: чи включається до об’єкта оподаткування ПнВК дебіторська заборгованість за поставлені товари (роботи, послуги), яка виникла до дати обрання ПнВК, а 365 днів спливли уже після цієї дати?
Була дуже велика ймовірність, що податківці можуть підійти до таких перехідних операцій фіскально.
Але радує, що податківці не піддалися спокусі. Так, у листі, що коментується (див. запитання 1.1 — 1.3 та 1.8 інформлиста № 4) податківці справедливо заявили, що правила оподаткування ПнВК продажу товарів з відстрочкою стосуються тільки операцій, що відбулися після переходу на ПнВК. Якщо ж постачання відбулося до обрання ПнВК (тобто дебіторська заборгованість виникала до цієї дати), то на неї ці правила не поширюються. Тобто якщо дебіторська заборгованість була сформована до набуття статусу резидента Дія Сіті — платника ПнВК, то після спливу за нею 365 днів вона не збільшить обʼєкт оподаткування ПнВК.
Цей висновок вони роблять і у випадку, коли платником ПнВК стає платник ЄП (запитання 1.1 інформлиста № 4). Тобто якщо ІТ-компанія, перебуваючи на ЄП, надала послуги, за які оплату отримає, перебуваючи на ПнВК, то така операція не потрапить ні під оподаткування ЄП, ні під оподаткування ПнВК.
Прощення заборгованості
Висновок документа
У разі прощення старої дебіторської заборгованості (виникла до переходу на ПнВК) сума такої заборгованості включається до бази оподаткування ПнВК
Інша справа, коли мова йде про прощення резидентом Дія Сіті своєму замовнику — неплатнику ПнВК старої дебіторської заборгованості (тобто тієї, що виникла до обрання ПнВК).
У цьому випадку податківці (запитання 1.3 інформлиста № 4) вважають, що прощена сума боргу потрапить до об’єкта оподаткування ПнВК. Пояснюється це тим, що у разі прощення старої дебіторської заборгованості (виникла до обрання ПнВК) вказана сума змінює статус і починає вважатися безповоротною фіндопомогою.
За ідеєю, підхід податківців справедливий. Але слід ураховувати, що за правилами, визначеними п.п 140.91.2.8 ПКУ, є винятки, коли безповоротна фіндопомога не потрапляє під оподаткування ПнВК. А саме не слід оподатковувати ПнВК прощену заборгованість:
— неприбутковій організації, що є національним закладом вищої освіти, якщо її розмір не перевищує 1 % суми чистого доходу від реалізації за попередній рік (п.п. 135.2.1.81 ПКУ);
— неприбутковим організаціям (крім національного закладу вищої освіти), якщо її розмір не перевищує 0,5 % суми чистого доходу від реалізації за рік (п.п. 135.2.1.8 ПКУ);
— фізособі, якщо така заборгованість підлягає оподаткуванню ПДФО відповідно до розд. IV ПКУ або не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу згідно із ст. 165 ПКУ та/або не оподатковується згідно з п. 170.7 ПКУ (п.п. «г» п.п. 135.2.1.7 ПКУ).
Крім того, не буде потрапляти під оподаткування ПнВК заборгованість, за якою минув строк позовної давності (п.п. «ґ» п.п. 135.2.1.7 ПКУ).
У договорі не зазначено, що строк оплати до 365 днів: чи виникне ПнВК?
Висновок документа
У разі якщо сплата за надані резидентом Дія Сіті роботи (послуги) була здійснена до настання терміну в 365 днів, то немає об’єкта для опдаткування ПнВК
Податківці роз’яснили момент, коли саме виникає об’єкт оподаткування ПнВК у випадку продажу товарів, надання послуг чи виконання робіт резидентом Дія Сіті (запитання 1.7 інформлиста № 4), якщо в договорі немає чіткої дати розрахунків. Вони цілком слушно зауважують, що це відбувається тільки тоді, коли мине 365 днів починаючи з дня, визначеного у п.п. 135.2.1.10 ПКУ. Так, якщо мова йде про надання послуг (робіт), то рахувати цей строк слід від дати оформлення в письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.
Причому навіть якщо у договорі вказано конкретний строк (або зовсім не вказано), у який замовник має здійснити оплату, то цей факт на розрахунок межі (365 днів), яким визначається оподатковувана ПнВК операція, не впливає. Головне для непотрапляння такої операції в об’єкт оподаткування ПнВК — це отримати оплату за надані роботи (послуги) до настання терміну в 365 днів.
50 (20) % обмеження на операції з платниками ЄП: орієнтуємося на оплату
Висновок документа
Під об’єкт оподаткування ПнВК при придбанні товарів у платника ЄП підпадає сума виплачених коштів чи переданого майна
Починаючи з 2024 року, якщо резидент Дія Сіті придбаває майно, роботи, послуги (крім роялті) у платників ЄП, то така виплата може потрапити під оподаткування ПнВК (пп. 135.2.1.15 та 141.91.2.12 ПКУ, а також п. 59 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ). Причому у 2024 році під оподаткування потрапляє сума, виплачена платникам ЄП, що перевищує 50 % суми витрат від будь-якої діяльності, визначених за показниками фінзвітності за попередній рік. Починаючи з 2025 року під оподаткування потрапить уже зменшений обсяг, а саме сума, яка перевищує 20 % суми витрат. Детально про це читайте у «Податок на виведений капітал: чи все так добре?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 21.
Тільки було не до кінця зрозуміло, коли настає момент оподаткування ПнВК: за фактом отримання товарів/послуг від платника ЄП чи за фактом оплати (чи то аванс, чи то постоплата)?
Податківці у відповіді на запитання 1.4 інформлиста № 4 заявили, що орієнтуватися слід саме на дату виплати коштів платнику ЄП.
ПДВ-облік передачі в позичку техніки фізособі
Висновок документа
Надання в позичку фізособам комп’ютерної техніки не є об’єктом оподаткування ПДВ, оскільки така операція не відповідає поняттю операції з постачання товарів
Резиденти Дія Сіті доволі часто надають фізособам, які у них працюють, як на умовах трудового договору, так і за гіг-контрактом, у користування комп’ютерну техніку. Про те, що надання такої техніки у строкове користування з умовою повернення, не потрапляє під оподаткування ПнВК, фіскали писали уже доволі багато разів (відповіді на запитання 1.4 та розд. 4 інформлиста № 1/2024*, а також у листі ДПСУ від 26.03.2024 № 1586/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК). Адже так велить чинити п.п. 135.2.1.6 ПКУ.
* tax.gov.ua/zakonodavstvo/podatki-ta-zbori/informatsiyni-listi/759471.html
І цей лист не виняток — див. відповідь на запитання 1.5.
Окрім цього, сьогодні податківці зачепили й ПДВ. Саме запитання 1.6 було сформульовано дуже конкретно і зрозуміло. Чи не буде у резидента Дія Сіті об’єкта з ПДВ:
1) у вигляді надання безоплатних послуг, коли гіг-спеціаліста забезпечують комп’ютерною технікою (ноутбуком)?
2) при отриманні компенсації від гіг-спеціаліста, якщо той пошкодив ноутбук?
На жаль, відповідь вийшла не такою зрозумілою, як запитання. І вона зводиться до того, що передача і повернення ноута — не є об’єктом оподаткування ПДВ, зокрема якщо така передача відбувається за договором позички. Але ж запитували трішки не про це: не про операцію передачі, а про операції використання і отримання компенсації.
Ми вважаємо, що тут немає безоплатних послуг, адже забезпечення ноутбуком — це умова гіг-контракту (п.1 ст. 1 Закону № 1667). І цей цивільно-правовий договір (далі — ЦПД) слід відрізняти від договору позички. Перший регулюється Законом № 1667**, а другий — ст. 827 ЦКУ. Не треба на передачу ноутбука додатково укладати договір позички, бо за договором позички податківці бачать безоплатні послуги (див. листи ДПСУ від 14.12.2023 № 4649/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК, від 23.02.2023 № 417/ІПК/99-00-21-03-02-06).
** Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-ІХ.
Зауважимо, що забезпечення технікою гіг-спеціаліста — це вимога п. 6 ст. 20 Закону № 1667. Тут пряма аналогія з тією вимогою ст. 67 КЗпП, коли роботодавець в рамках трудових відносин повинен забезпечити працівника усіма необхідними засобами для роботи. Тобто ні в першому, ні в другому випадку немає позички, немає надання безоплатних послуг.
Про компенсацію пошкодженого ноута у відповіді теж ні слова. Але й тут немає об’єкта для оподаткування ПДВ. Це прямо випливає з п. 188.1 ПКУ, де сказано, що відшкодування шкоди — це не база для ПДВ.
Дія Сіті та сплата ПДФО
Висновок документа
ПДФО з зарплати працівників резидентів Дія Сіті сплачується на бюджетні рахунки за кодом класифікації 11011200, а ПДФО з оплати перерви, яка не передбачена гіг-контрактом, разової матдопомоги, регулярної матдопомоги, лікарняних — за кодом 1010400
У податківців запитали (див. запитання 2.1 інформлиста № 4/2024): чи весь ПДФО, утриманий з доходів гіг-спеціалістів, перераховується на рахунок з кодом 11011200? Чи відповіли вони на запитання? Скоріше, натякнули, що не все так просто, як вважає автор запитання.
Почнемо з того, що наказом Мінфіну «Про бюджетну класифікацію» від 14.01.2011 № 11 (далі — наказ № 11) затверджено класифікацію доходів бюджету, у тому числі щодо ПДФО. Ще в березні минулого року до цього наказу були внесені зміни. Так, серед іншого, Мінфін доповнив класифікацію доходів бюджету новою позицією: 11011200 «ПДФО із доходів спеціалістів резидента Дія Сіті». У свою чергу, ДПСУ на офіційному порталі проінформувала податкових агентів про цю подію та зазначила, що резиденти Дія Сіті мають сплачувати ПДФО на бюджетні рахунки, відкриті на ім’я територіальних громад за вказаним кодом.
Зауважимо: оскільки в найменуванні коду 11011200 йдеться про доходи спеціалістів резидента Дія Сіті, то логічно припустити, що при визначенні кола осіб, які є такими спеціалістами, слід керуватися п.п. 14.1.283 ПКУ. Тобто спеціалісти резидента Дія Сіті — це:
1) гіг-спеціалісти, що виконують роботу (надають послуги) на замовлення та на користь (в інтересах) резидента Дія Сіті на підставі гіг-контракту;
2) особи, які перебувають із резидентом Дія Сіті у трудових відносинах (тобто наймані працівники).
Причому оскільки Мінфін в описі для зазначеного вище спецкоду 11011200 не конкретизував вид доходу, то знову-таки логічно припустити, що резиденти Дія Сіті перераховують на бюджетні рахунки за кодом класифікації 11011200 ПДФО з будь-яких доходів своїх спеціалістів: найманих працівників та гіг-спеціалістів резидента Дія Сіті.
Але ж де логіка, а де ДПСУ? З відповіді, що коментується, та роз’яснень в категорії 103.07 БЗ можна дійти висновку, що рахунки з кодом класифікації 11011200 — це тільки для заробітної плати працівників резидентів Дія Сіті.
Тобто там, де ми з вами бачимо в наказі № 11 у найменуванні коду 11011200 слова «ПДФО із доходів спеціалістів резидента Дія Сіті», податківцям увижається «ПДФО з зарплати працівників резидента Дія Сіті»! Дивина та й годі! Хоча, може в них є свій «перероблений» варіант наказу № 11? Як гадаєте, може таке бути?
Та повернемося до запитання, відповідь на яке коментуєтеся. У ньому йшлося про доходи гіг-спеціаліста, тобто особи, яка надає послуги (виконує роботи) на підставі гіг-контракту. Гіг-контракт — це цивільно-правовий договір. Виплати за ним не мають жодного відношення до зарплати.
Тож за підходу ДПСУ (звісно, якщо ми правильно зрозуміли хід думок податківців), ПДФО не тільки з матдопомоги та лікарняних гіг-спеціаліста, а й з самої винагороди за гіг-контрактом повинен сплачуватися на бюджетні рахунки за кодом класифікації 11010400 «ПДФО, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж зарплата». Але, звісно, хотілось би бачити більш чіткі роз’яснення.
Оплата щорічної перерви: ставка ПДФО
Висновок документа
Якщо оплата часу щорічної перерви гіг-спеціаліста є складовою винагороди відповідно до умов гіг-контракту, то її оподатковують ПДФО за ставкою 5 %. В іншому випадку ставка ПДФО становить 18 %. ВЗ завжди 1,5 %
Позиція ДПСУ, викладена у відповідях на запитання 2.4 та 2.11 інформлиста № 4/2024, не є новою (див., наприклад, лист ДПСУ від 12.02.2024 № 690/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК). Про такий підхід у визначенні ставок ми писали в статті «Резидент Дія Сіті та ПДФО/ВЗ: які пільги дає статус?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 21.
Нагадаємо, що п.п. 170.141.2 ПКУ надає право резиденту Дія Сіті оподатковувати за пільговою ставкою ПДФО 5 % доходи платника податку — спеціаліста резидента Дія Сіті у вигляді:
а) заробітної плати;
б) винагороди за гіг-контрактом;
в) авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.
Що стосується інших доходів, крім тих, що перелічені вище, то резидент Дія Сіті оподатковує їх ПДФО за загальними правилами (див. лист ДПСУ від 24.11.2023 № 4309/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК).
Таким чином, якщо говоримо про гіг-спеціаліста та його доходи, то, щоб мати змогу застосовувати пільгову ставку оподаткування 5 %, виплата має входити до складу винагороди гіг-спеціаліста згідно з гіг-контрактом.
Цікаво, що ПКУ не містить визначення терміна «винагорода гіг-спеціаліста». Також у ньому відсутній перелік виплат, що можуть бути такою винагородою. Тож тут маємо орієнтуватися на Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-ІX та на положення гіг-контракту, укладеного з гіг-спеціалістом.
Якщо згідно з таким гіг-контрактом оплата часу щорічної перерви є складовою винагороди за виконані гіг-спеціалістом роботи (надані послуги), то до неї можна застосовувати ставку ПДФО 5 %. Податківці не проти. В іншому випадку ставка податку становитиме 18 %.
Хоча, на наш погляд, оплата перерви не відповідає суті винагороди, а тому повинна оподатковуватися за ставкою 18 %. Проте тут все в ваших руках. Водночас, враховуючи мінливу позицію ДПСУ за окремими питаннями, рекомендуємо перед тим як застосовувати пільгову ставку до суми оплати щорічної перерви, отримати відповідну ІПК з цього приводу.
Щомісячна матдопомога мобілізованому
Висновок документа
Для ПДФО-цілей щомісячна матеріальна допомога, що надається мобілізованому працівнику, не є зарплатою (ознака доходу — «169»). Ставка ПДФО — 18 %.
Для ЄСВ-цілей така допомога входить до фонду оплати праці. Відтак ЄСВ сплачується у розмірі мінімального страхового внеску
Тут маємо ще один цікавий випадок у визначенні виду доходу працівника резидента Дія Сіті, як-то кажуть, «на користь бюджету».
Чому ще один? Тому що першою ластівкою були лікарняні. Так, податківці проти застосування пільгової ставки ПДФО 5 % до суми лікарняних, що нараховані найманим працівників резидента Дія Сіті, бо не вважають їх зарплатою (див. роз’яснення в категорії 103.03 БЗ). І це незважаючи на те, що абзац третій п.п. 169.4.1 ПКУ прямо називає лікарняні, нараховані найманим працівникам, зарплатою за період її збереження згідно із законодавством.
Та повернемося до матдопомоги.
У роз’ясненні з категорії 103.15 БЗ податківці зазначають, що якщо виплата матеріальної допомоги має систематичний характер і така допомога надається всім або більшості працівників, при цьому її виплати передбачені положеннями про оплату праці найманих працівників (колективним договором, галузевою угодою тощо), то така матеріальна допомога з метою оподаткування прирівнюється до заробітної плати.
Якщо ж роботодавець надає окремим працівникам нецільову благодійну (матеріальну) допомогу за їх заявами у зв’язку з особистими обставинами, яка носить разовий характер, то її оподаткування регулюється п. 170.7 ПКУ.
А тепер давайте поміркуємо: щомісячна виплата матдопомоги мобілізованому працівнику — це разова чи систематична виплата? Звісно, що систематична! Тож її сума повинна входити до складу зарплати та, у випадку її надання резидентом Дія Сіті, оподатковуватися ПДФО за ставкою 5 %.
Проте податківці у відповідь на запитання 2.6 інформлиста № 4/2024, що коментується, так не вважають! На їх думку, щомісячна виплата матеріальної допомоги, що надається мобілізованому працівнику, є разовою виплатою для ПДФО-цілей. Ставка ПДФО — 18 %. В 4ДФ — ознака «169» — сума благодійної допомоги, у тому числі гуманітарна допомога (п. 170.7 ПКУ).
А ось з ЄСВ у них інакше. І виплата, виявляється, є систематичною. І до фонду оплати праці потрапляє… Воно-то зрозуміло. Адже в іншому випадку (якщо тягнути й сюди разовість), сума такої допомоги не увійде до бази нарахування ЄСВ.
Тож усе на користь бюджету: для ПДФО — не зарплата, для ЄСВ — зарплата.
ДПСУ про це нічого не знає
Висновок документа
ДПСУ не консультує щодо розрахунку середньооблікової кількості працівників, обчислення середньої місячної винагороди, індексації зарплати, розрахунку непрацездатних виплат. А відповіді на запитання 2.7 та 2.8 надасть після узгодження з Мінфіном
ДПСУ пропонує звертатися з запитаннями щодо:
— розрахунку середньооблікової кількості спеціалістів та середньої місячної винагороди до Мінцифри;
— індексації зарплати найманих працівників резидента Дія Сіті, визначення суми допомоги по вагітності та пологах — до Мінсоцполітики та Мінекономіки.
А ще ДПСУ обіцяє після узгодження з Мінфіном надати відповіді на такі два запитання.
1. Чи дійсно у місяці невиконання вимог резидент Дія Сіті має за власний рахунок сплатити ПДФО за ставкою 18 % з доходів спеціалістів резидента Дія Сіті, що були виплачені протягом такого календарного місяця, та при цьому не буде жодних утримань ПДФО з доходів таких спеціалістів?
2. Як розраховуєтеся ПДФО з виплат працівникам резидента Дія Сіті в періодах, коли резидент не відповідав вимогам? На який рахунок слід сплачувати ПДФО? Чи буде вважатися податковим боргом ПДФО, сплачений не на той код бюджетної класифікації?
Цікаві запитання, чи не так? Ми їх розбирали в тематичному номері «Дія Сіті» // «Податки & бухоблік», 2024, № 21. Якщо пропустили його, рекомендуємо ознайомитися. А поки з нетерпінням чекаємо на узгоджені відповіді від ДПСУ.