Одразу наголосимо: глобальних змін унаслідок прийняття постанови № 831, що коментується, не відбулося! Всі уточнення, які внесені нею до постанови Кабміну від 02.03.2022 № 178, — в дусі раніше виданих листів ДПСУ. Що ж конкретно та як деталізували? Дивіться.
висновок документа
Деталізовано суб’єктний склад отримувачів, операції з постачання товарів яким для оборонних транспортних засобів оподатковуються за ПДВ-ставкою 0 %
Нагадаємо, що завдяки п.п. «г» п.п. 195.1.2 ПКУ і постанові № 178 під час дії воєнного стану (ВС) операції з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення оборонного транспорту оподатковують ПДВ за ставкою 0 %.
При цьому нульова ПДВ-ставка застосовується щодо постачання товарів для транспортних засобів для потреб забезпечення національної безпеки та оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави певних категорій отримувачів, прямо визначених постановою № 178.
Так от, з 01.08.2024 (саме з цієї дати діють зміни, внесені до постанови № 178 постановою № 831, що коментується) перелік таких установ-отримувачів більш деталізовано. Наразі до такої категорії отримувачів додано (повний список див. у таблиці нижче):
— Міністерство оборони;
— Національну поліцію;
— інші утворені відповідно до законів розвідувальні органи;
— заклади, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету.
висновок документа
Частково деталізовано перелік товарів, щодо яких застосовується нульова ПДВ-ставка. Водночас зазначений перелік не визначено вичерпним
До виходу постанови № 831, що коментується, ані ПКУ, ані постанова № 178 взагалі не містили переліку товарів, на які поширюється дія ПДВ-ставки 0 %. Тоді це питання у свої руки взяли податківці, які на свій розсуд визначили, що саме потрапляє під дію цієї ставки ПДВ (див. статтю «Нульова ПДВ-ставка щодо товарів для забезпечення транспорту ЗСУ» // «Податки & бухоблік», 2023, № 42).
І от із 1 серпня 2024 року це упущення частково виправила постанова № 831. Відтепер в оновленій постанові № 178 записано, що нульова ставка ПДВ стосується:
— товарів (запасних частин, акумуляторних батарей, автомобільних шин, охолоджуючих рідин, комплектуючих, додаткового обладнання тощо), визначених нормативними та технічними документами для транспортних засобів (зокрема, спеціальних, спеціалізованих транспортних засобів), а також
— пально-мастильних матеріалів.
Знов-таки, зазначений перелік не є вичерпним. Це констатують податківці в роз’ясненні ДПСУ від 30.07.2024. Тому і надалі нічого не залишається, як ураховувати позицію фіскалів. А податківці, нагадаємо, розмежовують товари, що використовуються для забезпечення оборонного транспорту (1) безпосередньо і (2) опосередковано (див. лист ДПСУ 24.05.2024 № 2901/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК). І заявляють, що до постачання безпосередніх товарів нульова ПДВ-ставка застосовується, а для постачання опосередкованих товарів — ні. А отже, постачання останніх доведеться оподатковувати за основною ставкою ПДВ 20 %. Навіть попри те, що їх отримувачами будуть ЗСУ та інші оборонні структури.
Ще фіскали доходять висновку, що нульова ставка ПДВ за постановою № 178 застосовується як до операцій з постачання пального (товар для заправки), так і до операцій з постачання будь-яких інших товарів, що використовуються для забезпечення всіх видів транспорту — автомобільного, залізничного, повітряного, морського тощо. Однак за умови, що такі операції з постачання здійснюють категорії суб’єктів, визначених постановою № 178, та відповідають її положенням (див. лист ДПСУ від 27.05.2024 № 2918/ІПК/99-00-21-03-02).
Тут пам’ятайте! До операцій з постачання послуг, у тому числі послуг з технічного обслуговування, поточного ремонту, встановлення додаткового технічного обладнання на автомобілі, застосування нульової ставки ПДВ п.п. «г» п.п. 195.1.2 ПКУ і постановою № 178 не передбачено. Операції з надання зазначених послуг підлягають оподаткуванню за ставкою 20 % незалежно від категорії особи, якій такі послуги надаються (див. листи ДПСУ від 27.05.2024 № 2918/ІПК/99-00-21-03-02 і від 22.05.2024 № 2867/ІПК/99-00-21-03-02).
Зауважте також! Передача товарів на безоплатній основі ЗСУ, Нацгвардії України, СБУ, іншим оборонним структурам — не є постачанням товарів відповідно до абзацу четвертого п. 321 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ (див. статтю «Безоплатна передача товарів для потреб ЗСУ і нульова ставка ПДВ» // «Податки & бухоблік», 2023, № 48). Водночас норми абзацу четвертого п. 321 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ не застосовуються до операцій з постачання товарів, які оподатковуються ПДВ за ставкою 0 %. Зокрема, під нульову ПДВ-ставку підпадають постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення наземного військового транспорту чи іншого спеціального контингенту ЗСУ та інших установ, визначених постановою № 178 (п.п. «г» п.п. 195.1.2 ПКУ, див. БЗ 101.15).
Представимо в таблиці перелік товарів для забезпечення оборонного транспорту, які за постановою № 178 і на погляд податківців підпадають під нульову ставку ПДВ, а які ні, а також актуальний перелік їх отримувачів.
Оподаткування ПДВ постачання товарів для забезпечення оборонного транспорту
Під час ВС постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення транспорту для потреб оборони держави визначеним отримувачам оподатковуються (п.п. «г» п.п. 195.1.2 ПКУ, постанова № 178): Кому передаються | |
до 01.08.2024 | з 01.08.2024 |
— Збройним Силам; — Національній гвардії; — Службі безпеки; — Службі зовнішньої розвідки; — Державній прикордонній службі; — Міністерству внутрішніх справ; — Державній службі з надзвичайних ситуацій; — Управлінню державної охорони; — Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України; — іншим утвореним військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам; — установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету | — Збройним Силам; — Національній гвардії; — Службі безпеки; — Службі зовнішньої розвідки; — Міністерству оборони; — Державній прикордонній службі; — Міністерству внутрішніх справ; — Національній поліції; — Державній службі з надзвичайних ситуацій; — Управлінню державної охорони; — Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації; — іншим утвореним відповідно до законів військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, розвідувальним органам; — закладам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету |
Безпосередньо використовуються для забезпечення транспорту: | |
ПДВ за ставкою 0 % | |
за роз’ясненнями податківців | |
1) товари: — запасні частини; — акумуляторні батареї; — автомобільні шини; — охолоджуючі рідини; — комплектуючі; — додаткове обладнання тощо, визначені нормативними та технічними документами, для транспортних засобів (зокрема, спеціальних, спеціалізованих транспортних засобів); 2) ПММ | 1) товари, що використовуються для забезпечення транспорту: — запасні частини для ремонту автомобільної техніки; — акумуляторні батареї для автомобілів; — автомобільні шини; — охолоджуючі рідини; — комплектуючі; — інструменти та додаткове обладнання, визначені відповідними нормативними та технічними документами; — інші ПММ; — паливний, повітряний та масляні фільтри; — свічки запалювання; — номерні знаки на колісні транспортні засоби; — фарба автомобільна; — тощо; 2) пальне (товар для заправки) |
Опосередковано використовуються для забезпечення транспорту: | |
ПДВ-ставка 0 % не застосовується | |
— автозаправні станції (колонки); — ремонтні майстерні; — рукава для подачі ПММ; — насоси; — насосні станції для перекачки ПММ; — конструкції, модульні АЗС (металеві баки, цистерни, резервуари та контейнери для зберігання пального); — паливо-роздавальні колонки, комплектуючі та обладнання до них; — тощо |