Наявність у покупця залишків для повернення
За зменшуючим РК — перевірять покупця. Відомо, що зменшуючий РК повинен реєструвати покупець — платник ПДВ (п. 192.1 НКУ). Тому
при блокувальному моніторингу зменшуючих РК увага націлена на покупця
І якщо покупець не зарахований до ризикових (оскільки в ризикових платників і так більшість ПН/РК, що відправляються на реєстрацію, блокується, за винятком тих, які мають імунітет від блокування) і не має позитивної податкової історії (захищає від блокування ПН/РК при ризиковості операцій), то під час блокувального моніторингу зменшуючий РК, що відправляється покупцем — платником ПДВ на реєстрацію, перевірять на відповідність критерію 5 ризиковості операцій (див. Критерії ризиковості операцій з додатка 3 до Порядку № 1165*). Які умови висуваються цим критерієм?
* Порядок зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджений постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165.
Умови критерію 5 ризиковості операцій. Згідно з критерієм 5 ризиковості операцій можуть заблокувати зменшуючий РК, складений на покупця — платника ПДВ і поданий таким покупцем — платником ПДВ на реєстрацію, якщо сума компенсації вартості товару / послуги в такому РК перевищить величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого товару / послуги (окрім обсягу придбання товарів / послуг за операціями, які звільнені від оподаткування і підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та обсягом постачання, зменшеним в 1,5 раза. При цьому обсяги придбань і продажів визначають за ПН/РК, зареєстрованими починаючи з 01.01.2017.
Простіше кажучи, з урахуванням перелічених умов,
зменшуючий РК підпаде під блокування, якщо під час блокувального моніторингу буде виявлено наступне перевищення,
яке розраховується за формулою:
де:
Залишок товару / послуги — величина залишку товару / послуги на момент направлення зменшуючого РК на реєстрацію (яку, власне, і перевіряють під час блокувального моніторингу);
V покупок — обсяг придбання на митній території України товару / послуги (окрім обсягу придбання товарів / послуг за операціями, які звільнені від оподаткування і які підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою ПДВ) — що визначається за даними ПН/РК, зареєстрованих починаючи з 01.01.2017 постачальником на такого покупця;
V постачання — обсяг постачання такого товару / послуги — що визначається за даними ПН/РК, зареєстрованих починаючи з 01.01.2017 таким покупцем при постачанні (перепродажу) товару / послуги своїм покупцям.
При цьому коефіцієнт 1,5 у формулі критерію 5 (за аналогією з критерієм 1 ризиковості операцій — коли визначають величину залишків товарів / послуг для продажу) покликаний врахувати торговельні націнки покупця (не більше 50 %) при перепродажах товару / послуги своїм покупцям.
Таку перевірку величини залишків товарів / послуг для критерію 5 здійснюють окремо за кожним товаром / послугою в розрізі кодів УКТ ЗЕД / ДКПП
Також зверніть увагу, що з-під блокувального моніторингу за критерієм 5 випадають товари / послуги: (1) звільнені від ПДВ (пільгові) та (2) які оподатковуються за ставкою 0 % ПДВ. Оскільки зменшенням суми компенсації (коли покупець повинен реєструвати РК) податківці вважають зменшення ПЗ у рядку I розділу А РК. А цей рядок у пільгових і нульових РК порожній. Тому такі РК (до пільгових і нульових ПН) реєструвати повинен продавець (лист ДПСУ від 28.10.2019 № 1049/6/99-00-07-03-02-15/ІПК). Детальніше про це див. «Повертаємо аванс за пільговий товар: відкоригувати і забути?!» // «Податки & бухоблік», 2019, № 12.
Навіщо блокують зменшуючий РК? За допомогою критерію 5 ризиковості операцій (і закладеної в ньому формули) у покупця перевіряють наявність залишків для повернення. І якщо за формулою виходять від’ємні залишки (тобто податківці виявлять невідповідність придбань та продажів і засумніваються в достатності в покупця залишків для повернення), то вирішать, що покупець повертає той товар, який не придбавав. Тому в такому разі
завдання критерію 5 — перевірити в покупця величину залишків для повернення і заблокувати зменшуючий РК, у випадку якщо залишків для повернення недостатньо і покупець повертає товару більше, ніж купив
У такому разі операцію визнають ризиковою і зменшуючий РК заблокують.
Дрібні РК — до 5 тис. грн. Втім, врахуйте, що будь-які «дрібні» РК: збільшуючі / зменшуючі РК (складені як на платників ПДВ, так і на неплатників ПДВ), у яких коригування суми компенсації (-/+) вартості товару / послуги (у гр. 13 РК) не перевищує 5 тис. грн, реєструються без моніторингу і не блокуються (критерій безумовної реєстрації за п.п. 7 п. 3 Порядку № 1165).
Щоправда, нагадаємо, що безумовна реєстрація таких «дрібних» РК (на суму до 5 тис. грн) передбачена тільки:
1) для неризикових платників
2) з невеликими оборотами — у яких обсяги операцій у поточному місяці не перевищують 500 тис. грн і
3) якщо директор обіймає аналогічну посаду не більше ніж у трьох платників податку. Причому хоча в п.п. 7 п. 3 Порядку № 1165 говориться про директора у «платників податку» (і, отже, у платників ПДВ), є побоювання, що податківці трактуватимуть цю норму широко і під «платниками податку» розумітимуть «платників будь-яких податків», а не тільки ПДВешників. Детальніше про це див. статтю «Директорські обмеження щодо блокування ПН/РК» // «Податки & бухоблік», 2024, № 51, а про неблокування «дрібних» РК — статтю «Дрібні ПН/РК із сумою до 5 тис. грн — повз блокування» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53 (ср. ).
Тому «дрібні» зменшуючі РК («до 5 тис. грн») у зазначених платників не підпадатимуть під блокування і критерій 5, а реєструватимуться автоматично.
Залишків недостатньо — якщо націнка > 50 %. При підрахунку залишків товару / послуги у формулі критерію 5 є коефіцієнт 1,5. Таким чином закладена гранична «усереднена» торговельна націнка (50 %) при продажу товару покупцем. Проте проблема в тому, що якщо при продажу реальна націнка більша (і товар / послуга продається, скажімо, з націнкою > 50 %), то у формулі така реальна націнка ніяк врахована не буде. Тому
при перепродажу товару / послуги покупцем з націнкою понад 50 % на рівному місці виникає ризик потрапити під блокувальний критерій 5
Розглянемо це на прикладі.
Приклад. Припустимо, покупець придбав товар А в постачальника на суму 100 тис. грн. При цьому:
— половину товару (на суму 50 тис. грн) — продав з націнкою 80 % (тобто з націнкою > 50 %) — за 90 тис. грн, а
— іншу половину (на суму 50 тис. грн) — хоче повернути постачальникові.
У такому разі зменшуючий РК на повернення іншої частини товару буде заблокований на підставі критерію 5 ризиковості операцій. Оскільки через велику торговельну націнку — 80 % (з якою покупцем була реалізована частина товару), за формулою виявиться, що в покупця бракує (недостатньо) залишків для повернення. Оскільки за формулою в покупця виявиться «в наявності» товару тільки на 40 тис. грн, тоді як повернути постачальникові він збирається товару на 50 тис. грн:
Тому зменшуючий РК, відправлений покупцем на реєстрацію, буде заблокований за критерієм 5 ризиковості операцій. Таким чином, через продаж товару з високою торговельною націнкою (понад 50 %) зменшуючий РК стане ризиковим.
У такому разі (щоб «набрати» залишки) можна почекати вхідних ПН від постачальників. Або ж намагатися реалізовувати товар / послугу з націнкою до 50 %. Інакше треба бути готовим до блокування зменшуючого РК.
Чи допоможе Таблиця?
А чи можна подати Таблицю даних з кодами товарів / послуг, щоб уникнути їх блокування в зменшуючому РК?
На жаль, згідно з п. 3 Порядку № 1165 правила безумовної реєстрації (у тому числі й захист за допомогою Таблиці) не поширюються на:
— зменшуючі РК, складені на платників ПДВ;
— РК, складені на неплатників (окрім «дрібних» РК до 5 тис. грн (з «-»/«+»), які, як зазначалося, у деяких платників підлягають безумовній реєстрації і не блокуються, п.п. 7 п. 3 Порядку № 1165).
Тому зменшуючі РК, складені на платників ПДВ, у загальному порядку підлягають блокувальному моніторингу і перевіряються по повній. І
навіть якщо є врахована Таблиця, то вона не захистить зменшуючі РК від блокування
Висновки
- Перед реєстрацією зменшуючого РК у покупця перевірять величину залишків товару / послуги для повернення (за певною формулою).
- Якщо в покупця виявиться недостатньо залишків для повернення, то зменшуючий РК можуть заблокувати за критерієм 5 ризиковості операцій.
- Правила безумовної реєстрації (у тому числі захист за допомогою Таблиці) не поширюються на зменшуючі РК, складені на платників ПДВ. Тому врахована Таблиця не захистить зменшуючі РК від блокування.