Відповідно до п. 4 Порядку № 520* у разі зупинення реєстрації ПН / розрахунку коригування (РК) платник ПДВ має право подати регіональній комісії:
1) письмові пояснення та
2) копії підтвердних документів.
Орієнтовний (невичерпний) перелік пояснювальних документів на розблокування ПН/РК наведено в п. 5 Порядку № 520. Там, зокрема, виділені договори, рахунки-фактури, довіреності, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків, всі інші первинні документи, що обґрунтовують здійснення господарської операції, зафіксованої в зупиненій ПН/РК. Детально про наповнення розблокувального комплекту ви можете дізнатися зі статті «ПН/РК заблокували через ризиковість операції: які документи подаємо?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 65.
І тут виникає запитання: це повинні бути сучасні документи чи періоду складання заблокованої ПН/РК?
Підтвердні документи на операцію
Для відповіді на поставлене запитання важливо чітко усвідомити, для чого і з якою метою подаються копії підтвердних документів.
Якщо звернутися до формулювань п. 4 Порядку № 520, то там явно зазначено, що
копії документів та письмові пояснення подають стосовно підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК, для прийняття регіональною комісією рішення про її реєстрацію / відмову в реєстрації
Ба більше, п. 5 Порядку № 520 прямо говорить, що платник може подати податківцям інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену в ПН/РК, реєстрацію яких зупинено. А в разі, коли у квитанції до ПН/РК зазначено код товару (за УКТ ЗЕД) / послуги (за ДКПП) / умовний код товару, операція за яким стала підставою для блокування, застережено, що платнику достатньо подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції. Тобто в цьому разі важливо підтвердити реальність саме цієї операції (з цим кодом УКТ ЗЕД/ДКПП).
Вочевидь, завдання розблокувальних документів — підтвердити реальність здійснення конкретної операції щодо зупиненої ПН/РК (див. БЗ 101.18, роз’яснення ЦМУ ДПС по роботі з ВПП від 17.05.2024 і ГУ ДПС у Запорізькій обл. від 24.01.2024). Тобто для розблокування ПН/РК важливо зробити акцент саме на операції, зафіксованій у такій ПН/РК, і пояснити її прозорість. А для цього слід надавати відповідні документи, що підтверджують факт здійснення операції із заблокованої ПН/РК.
Відтак, оскільки операція, зазначена в зупиненій ПН, була здійснена в нашому випадку в жовтні 2023 року, то й підтвердні документи, які подаються у складі повідомлення на доведення її реальності (ідентифікатор форми J/F1312603), мають бути пов’язаними саме з цією певною операцією — підтверджувати її.
Пояснення та інші документи до зупиненої ПН/РК
Із поясненнями та іншими розблокувальними документами, як демонструє практика, картина дещо інша. Тут доведеться, з одного боку:
— переконати податківців у реальності господарської операції, відображеної в заблокованій ПН/РК. Тобто стисло та змістовно викласти в поясненнях суть госпоперації, за якою була заблокована ПН/РК;
— доводити фіскалам, що на момент здійснення операції було достатньо матеріальних та трудових ресурсів для її здійснення.
А, з іншого боку, поряд із цим податківці можуть вимагати надавати їм документальні докази й на момент подання розблокувального пакета. А саме інформацію про:
— основні засоби (ОЗ), які використовуються в госпдіяльності (власні / орендовані). Причому ОЗ обов’язково мають бути відображені в податковій та фінансовій звітності, а також у формі № 20-ОПП;
— спеціальні дозволи на виконання робіт / послуг (у разі потреби);
— трудові ресурси (основних працівників, сезонних працівників), штатний розпис, середню заробітну плату;
— оборотно-сальдові відомості за рахунками бухобліку (у розрізі субрахунків), складський облік, наявність земельних ділянок (щодо сільгоспвиробників);
— статистичну звітність (зокрема, у перевізників і в сільгоспників, див. роз’яснення ГУ ДПС у Дніпропетровській обл. від 15.05.2023, рекомендації ДПСУ від 19.04.2023) тощо.
Звісно, такі вимоги фіскалів ідуть урозріз із нормами Порядку № 520
Але на кону — розблокування зупиненої ПН/РК. Адже якщо відмовлять у реєстрації зупиненої ПН/РК, потім потрібно буде оскаржувати це рішення в адміністративному та/або судовому порядку. А от чи обов’язково оскаржувати відмову в реєстрації, щоб уникнути штрафу за відсутність реєстрації ПН/РК, читайте у статті «Не оскаржили відмову в реєстрації податкової накладної: чи буде штраф?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 32 (ср. ).
За великим рахунком, якщо перелічених сучасних документів не надали у складі повідомлення (ідентифікатор форми J/F1312603), то наразі податківці можуть повторно запросити додаткові пояснювальні документи, яких їм не вистачає.
Додаткові пояснення та/або документи
Отже, на сьогодні п. 9 Порядку № 520 дає ПДВ-платникам другий шанс — можна доподати пояснення та/або копії документів, яких бракує податківцям, аби розблокувати ПН/РК із першої спроби (див. статтю «Подання додаткових документів та пояснень для розблокування ПН на запит податківців» // «Податки & бухоблік», 2023, № 44). Тобто коли фіскалам не вистачило первісно наданих платником розблокувальних документів (тобто їм потрібна ще якась додаткова інформація), то одразу відмовити в розблокуванні ПН/РК вони не можуть.
Спершу податківці мають надіслати платникові повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів для розблокування ПН/РК за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 520 (ідентифікатор форми J/F1407802). У такому повідомленні має міститися, чого саме не вистачає: пояснень чи копій документів (або ж одразу того й іншого) і яких саме.
Назагал цією можливістю контролери старанно користуються. Зокрема, фіскали пропонують ПДВ-платникам надати як додаткові документи штатний розпис, накази про призначення працівників, відомості про нарахування заробітної плати застрахованим особам, загальну оборотно-сальдову відомість у розрізі субрахунків за 2023 і 2024 роки (хоча платник міг розблоковувати ПН за 2022 рік), оборотно-сальдові відомості аналітичного обліку (у тому числі кількісного) за субрахунками 1, 2, 3, 6 класів рахунків тощо.
І тут будьте дуже пильні!
На подання додаткових пояснень і копій документів регіональній комісії ПДВ-платнику відведено тільки 5 робочих днів після отримання повідомлення
Причому у відповідь на пропозицію фіскалів слід надати лише додаткові пояснення та копії додаткових документів (яких забракувало податківцям). Переподавати весь комплект документів наново не потрібно.
Ще протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання, комісія регіонального рівня розглядатиме отриману додаткову інформацію. Унаслідок буде прийнято остаточний вердикт про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК.
Ще зауважте! Якщо на пропозицію податківців щодо надання додаткових пояснень та/або документів не відреагувати (проґавити повідомлення чи пропустити строк надання додаткової інформації), то це стовідсотково призведе до відмови в реєстрації ПН/РК (п. 9 Порядку № 520). Тож ігнорувати таке повідомлення від фіскалів не варто!
Висновки
- Позаяк операція, зазначена в зупиненій ПН, була здійснена в жовтні 2023 року, то й підтвердні документи, які подаються у складі повідомлення (ідентифікатор форми J/F1312603), мають бути пов’язані саме з цією конкретною операцією.
- Щодо інших розблокувальних документів (зокрема, оборотно-сальдових відомостей), то на практиці податківці вимагають надавати їм ці документальні докази ще й на момент подання розблокувального пакета.
- Якщо додаткових пояснень і копій документів на підтвердження зазначеної в ПН/РК інформації у відведений 5-денний строк комісії регіонального рівня не надати, то це однозначно призведе до відмови в реєстрації такої ПН/РК.