Про що слід пам’ятати бухгалтеру наприкінці 2024 та на початку 2025 Як початок, так і кінець кожного року завжди дуже важливі для бухгалтера. У цей період бухгалтеру потрібно не забути зробити цілу низку традиційних і обов’язкових процедур. Тому у сьогоднішньому тематичному номері поговоримо про ці процедури. А розпочнемо з переліку всіх операції, які зазвичай доводиться роботи бухгалтеру наприкінці та на початку кожного року, а вже детальний аналіз найважливіших із них розкриємо в окремій статті.
Розраховуємо відстрочені податки — ВПА/ВПЗ та визначаємо обліковий податок на прибуток Платники податку на прибуток, які складають фінансову звітність за повною формою, мають визначити за підсумками звітного року бухгалтерський податок на прибуток — витрати (дохід) з податку на прибуток. А для цього їм насамперед слід розрахувати відстрочені податкові активи (ВПА) і відстрочені податкові зобов’язання (ВПЗ). Як саме це зробити? Розповідаємо.
Нараховуємо податки, закриваємо дохідно-витратні і фінрезультатні рахунки Серед першочергових завдань при підбитті бухгалтерських підсумків звітного року, що минає, — розрахувати і нарахувати податки / збори, закрити рахунки / субрахунки обліку доходів і витрат, визначити фінансовий результат діяльності підприємства за цей звітний період. Нагадаємо, які записи при цьому слід зробити у бухобліку.
Формуємо резервний капітал, списуємо дооцінки і використаний прибуток Перед складанням річної фінансової звітності слід донарахувати / створити резервний капітал, приєднати до нерозподіленого прибутку суми дооцінок необоротних активів, списати використаний у звітному періоді прибуток, вивести остаточну суму нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) поточного і минулих років. Про це зараз і поговоримо.
Заборгованості довгострокові / поточні: тестуємо на предмет дисконтування З метою приведення номінальної суми довгострокової заборгованості до справедливої вартості нацстандарти вимагають відображати її в балансі за теперішньою (дисконтованою) вартістю. Відтак на дату річного балансу слід обов’язково проаналізувати наявність довгострокових дебіторських заборгованостей і довгострокових зобов’язань. Ще потрібно чітко розуміти, чи продовжувати дисконтувати довгострокову заборгованість, переведену до поточної. Тож давайте зараз із цим розберемося.
Не забудьте зробити перерахунок ПДВ за 2024 рік Якщо у вас у 2024 році разом з оподатковуваними ПДВ операціями були і неоподатковувані, то, швидше за все, вам доведеться зробити річний перерахунок ПДВ за 2024 рік. Для тих, хто проходить через цю процедуру з року в рік, нічого надприродного цього року не буде. Втім, є декілька важливих нюансів, які характерні саме для перерахунку за 2024 рік. Якщо ж ви у 2024 році вперше зіткнулися з розподілом ПДВ, то вам доведеться трохи потрудитися. У будь-якому разі головне — не забути про цей перерахунок.
Річний перерахунок ПДФО — 2024 Одним із обов’язків бухгалтерії наприкінці року є проведення річного перерахунку ПДФО. Як правильно зробити такий перерахунок та відобразити його результати в обліку та звітності, ви можете дізнатися з нашої статті.
Списки персонального військового обліку: складаємо на 1 січня Списки персонального військового обліку мають вестися на підприємстві в режимі нон-стоп. Всі зміни, що відбулися з найманими працівниками, які були / є призовниками, військовозобов’язаними чи резервістами, мають бути в них зафіксовані. Та щоб такі списки не перетворилися на полотна без кінця і краю, кожного календарного року станом на 1 січня з них «скидають» все зайве, а те, що залишилося, роздруковують, підписують та зберігають далі окремо. А далі? А далі знову рутина з формування списків. Про таку рутину, про те, що повинно бути в списках персонального військового обліку станом на 1 січня 2025 року, хто їх підписує та де зберігає, піде мова в цій статті.
Підсумований облік: надурочні наприкінці року На вашому підприємстві є працівники, яким установлений підсумований облік робочого часу? Якщо це так, ласкаво просимо до розмови про визначення та оплату надурочних годин. Адже закінчення року — це час, коли добігають кінця будь-які облікові періоди, незалежно від їх тривалості.
Заява на єдиний податок: обрання / відмова та міграція Наприкінці кожного року діючі юрособи і ФОП доволі часто приймають доленосні рішення: обрати спрощену систему оподаткування чи відмовитися від неї. Крім того, багато хто в цей період може вирішити змінити групу чи ставку ЄП. Про те, як це слід робити, читайте далі.