Теми статей
Обрати теми

Про що слід пам’ятати бухгалтеру наприкінці 2024 та на початку 2025

Децюра Сергій, податковий експерт
Як початок, так і кінець кожного року завжди дуже важливі для бухгалтера. У цей період бухгалтеру потрібно не забути зробити цілу низку традиційних і обов’язкових процедур. Тому у сьогоднішньому тематичному номері поговоримо про ці процедури. А розпочнемо з переліку всіх операції, які зазвичай доводиться роботи бухгалтеру наприкінці та на початку кожного року, а вже детальний аналіз найважливіших із них розкриємо в окремій статті.

Річна інвентаризація. Наприкінці кожного року перед складанням річної фінансової звітності підприємства мають провести річну інвентаризацію. Її слід провести до дати балансу, тобто до 31 грудня (п. 10 розд. І Положення № 879*). Конкретні строки початку та закінчення інвентаризації, її тривалість, а також об’єкти, що підлягають інвентаризації, встановлює керівник підприємства у наказі про проведення інвентаризації. Детально про проведення такої інвентаризації читайте у «Податки & бухоблік», 2024, № 91.

* Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затверджене наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879.

Аудит первинки. Щороку (бажано наприкінці) працівники, які ведуть бухгалтерський облік, мають здійснити обов’язкову перевірку (у межах компетенції) первинних документів. Такий обов’язок визначено п. 2.14 Положення № 88*. Під час такої процедури

перевіряється первинний документ за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов’язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству у сфері бухгалтерського обліку, логічна ув’язка окремих показників

* Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Мінфіну від 24.05.95 № 88.

Якщо під час перевірки буде виявлено, що певні документи не були складені, то їх слід скласти, а якщо деяких документів ще не отримано від контрагентів, то попросити їх це зробити та скласти самоакт до їх надходження чи здійснити інші заходи щодо відновлення таких документів.

Про те, як саме має бути складена первинка і як складається самоакт, читайте у «Податки & бухоблік», 2024, № 81.

Перевірка розрахунків. Наприкінці року слід перевірити також розрахунки з контрагентами, як з дебіторами, так і з кредиторами. Така перевірка зазвичай відбувається під час проведення річної інвентаризації.

Перевіряють заборгованість як на дотримання строку позовної давності, так і на обґрунтованість сум, а також на факт того, чи не виникли інші підстави для визнання заборгованості безнадійною (критерії безнадійності шукайте у п.п. 14.1.11 ПКУ).

До відома! На час дії ВС перебіг строку позовної давності між резидентами призупинений, а також було введено заборони на розрахунки з нерезидентами, тому перед тим як списувати заборгованість через сплив строку давності, варто враховувати ці особливості. Деталі у «Інвентаризація дебіторської і кредиторської заборгованостей» // «Податки & бухоблік», 2024, № 91.

Оцінка ОЗ. Наприкінці року слід також визначити реальну оцінку наявних у підприємства ОЗ. А саме слід перевірити, чи:

1) наявні на підприємстві об’єкти ОЗ із суттєвим відхиленням залишкової вартості від справедливої. І якщо такі активи є, підприємство може провести їх переоцінку. Деталі шукайте у «Переоцінка основних засобів: на яку дату проводять?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 50;

2) немає на підприємстві активів, які варто відображати в річній фінансовій звітності з урахуванням зменшення корисності. До таких активів на сьогодні можна віднести ОЗ, що перебувають на непідконтрольній (тимчасово окупованій) території. Деталі шукайте у «Інвентаризація на тимчасово окупованій території» // «Податки & бухоблік», 2024, № 91.

Крім того, на кінець звітного року має переглядатися ліквідаційна вартість об’єкта ОЗ у разі зміни очікуваних економічних вигод від його використання (п. 25 НП(С)БО 7) та метод амортизації також у разі зміни очікуваного способу отримання економічних вигод від використання об’єкта ОЗ (п. 28 НП(С)БО 7 «Основні засоби»).

Класифікація підприємства. Також на початку року, спираючись на розмір наявних активів (балансову вартість активів, чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) та середню кількість працівників), варто визначити, до якої категорії (мале, мікро-, середнє чи велике) належатиме ваше підприємство після закінчення року.

Адже від цього залежать необхідність виконання МСФЗ-обов’язку, обов’язок оприлюднювати фінзвітність, строки, в які це варто зробити, подання електронних податкових декларацій, формат фінансової звітності, періодичність подання фінзвітності, необхідність подання звіту про управління, спосіб ведення бухобліку тощо.

Деталі шукайте у «Класифікація підприємств за категоріями: на що впливає та як визначити?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 11.

Облікова політика. Потрібно проаналізувати, чи відбулися зміни, які вимагають внесення змін до облікової політики підприємства.

Якщо таких змін не відбулося, то нічого не чіпаємо і далі орієнтуємося на правила, прописані у раніше затвердженій обліковій політиці

Якщо ж відбулися зміни (в тому числі й у законодавстві), які вимагають оновлення облікової політики, то варто це зробити. Причому можна як внести зміни і доповнення до вже діючого (базового) наказу про облікову політику, так і повністю викласти наказ про облікову політику в новій редакції, з урахуванням змін і доповнень. Деталі шукайте у «Облікова політика підприємства — 2024: визначаємо, переглядаємо, змінюємо» // «Податки & бухоблік», 2024, № 4.

ВПА/ВПЗ. Щоб правильно нарахувати податок на прибуток у бухгалтерському обліку, підприємству слід обчислювати і відстрочені податки — ВПА і ВПЗ. Робити це слід при складанні річної фінзвітності. Коли у підприємства виникають відстрочені податки і як їх визначити, читайте у «Розраховуємо відстрочені податки — ВПА/ВПЗ та визначаємо обліковий податок на прибуток» // «Податки & бухоблік», 2024, № 103.

Річний перерахунок ПДВ. Усі платники ПДВ, які протягом 2024 року здійснювали оподатковувану і неоподатковувану діяльність (пільгову, необ’єктну) та використовували придбані / виготовлені товари / послуги або НА частково в оподатковуваній, а частково в неоподатковуваній діяльності, мають наприкінці року зробити річний перерахунок відповідно до ст. 199 ПКУ. Про те, як це робити за 2024 рік, читайте у «Не забудьте зробити перерахунок ПДВ за 2024 рік» // «Податки & бухоблік», 2024, № 103.

ПДВ-делегування філіям. Якщо платник ПДВ має філії та інші структурні підрозділи, які самостійно здійснюють постачання товарів / послуг та самостійно проводять розрахунки з постачальниками / споживачами, то платник ПДВ може делегувати їм право складання податкових накладних (ПН) (п. 1 Порядку № 1307*).

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307.

Щоб делегувати філії право складання ПН, платник ПДВ повинен:

— кожній філії та кожному структурному підрозділу присвоїти окремий цифровий номер;

— письмово повідомити про цей номер контролюючий орган за місцем своєї реєстрації як платника ПДВ.

Форма такого повідомлення наведена у додатку 1 до Порядку № 21* і подається воно разом з декларацією з ПДВ за перший звітний (податковий) період року (п. 9 розд. III Порядку № 21). Тобто

якщо у 2025 році ви вирішили передати своїй філії (чи декільком філіям) право складати ПН, подайте повідомлення разом із декларацією з ПДВ за січень 2025 року

* Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21.

Саме його потрібно буде зазначити у полі 02 «Звітний (податковий) період» повідомлення.

Перерахунок ПДФО. Щороку відповідно до п.п. «а» п.п. 169.4.2 ПКУ за результатами такого звітного податкового року роботодавець зобов’язаний здійснювати річний перерахунок ПДФО, тобто провести перерахунок суми доходів, нарахованих фізособам у вигляді заробітної плати, а також суми наданої податкової соціальної пільги. Про те, як це робити за результатами 2024 року, читайте у «Річний перерахунок ПДФО — 2024» // «Податки & бухоблік», 2024, № 103.

Графік відпусток. За загальним правилом черговість надання відпусток визначається графіками, що затверджуються роботодавцем (ч. 4 ст. 79 КЗпП та ч. 10 ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР). Такий графік зобов’язані складати всі роботодавці, у тому числі ФОП, які мають найманих працівників.

Граничний строк складання графіка відпусток на відповідний рік у нормативних актах не визначено. Тому Мінсоцполітики (лист від 25.08.2015 № 475/13/116-15) рекомендувало це зробити не пізніше 5 січня поточного року. Хоча, на наш погляд, це варто робити раніше — десь у середині грудня. Детально про це читайте у «Графік відпусток на 2025 рік: практичні поради» // «Податки & бухоблік», 2024, № 100.

Звіт до ТЦК. Керівники підприємств повинні не забути подати до 20 грудня військовим комісаріатам (територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки) Відомість про наявність транспортних засобів і техніки, їх технічний стан, а також про громадян, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях на таких транспортних засобах і техніці. Форма такого звіту наведена у додатку 1 до Положення, затвердженого постановою КМУ від 28.12.2000 № 1921.

Про те, як це зробити, читайте у «Мобілізація транспорту: Відомість у ТЦК до 20 грудня» // «Податки & бухоблік», 2024, № 98.

Списки військовозобов’язаних. Щороку підприємства мають складати станом на 1 січня списки персонального військового обліку працівників. Ці списки до 25 січня підписує керівник підприємства (установи, організації), а також особа, відповідальна за ведення військового обліку. Крім того, їх потрібно зареєструвати у службі діловодства підприємства. Ці списки подавати до ТЦК СП не потрібно.

Про те, як їх слід складати, читайте у «Списки персонального військового обліку: складаємо на 1 січня» // «Податки & бухоблік», 2024, № 103.

Підсумований облік робочого часу. Якщо обліковий період при підсумованому обліку робочого часу дорівнює року, то надурочні години, відпрацьовані працівником, підраховують та оплачують разом із зарплатою за останній місяць облікового періоду (грудень).

Про те, як підрахувати надурочні години і здійснити їх оплату, читайте у «Підсумований облік: надурочні наприкінці року» // «Податки & бухоблік», 2024, № 103.

Заяви на ЄП. Якщо юрособа чи ФОП з початку 2025 року має намір перейти на ЄП чи відмовитися від ЄП або змінити ставку ЄП, то їй у податкову слід подати у грудні заяву про обрання, відмову чи зміну групи або ставки ЄП.

А саме для обрання ЄП чи зміни групи / ставки ЄП заяву слід подати не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку нового календарного кварталу, а для відмови від ЄП заява подається не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу. Деталі шукайте у «Заява на єдиний податок: обрання / відмова та міграція» // «Податки & бухоблік», 2024, № 103.

Відмова від єдиного рахунку. Деякі платники податків у 2024 році сплачували свої податкові зобов’язання (крім ПДВ, акцизу з реалізації пального та спирту етилового та держдивідендів) через єдиний рахунок. Тобто платник перераховував кошти не окремо на кожний рахунок, відкритий для зарахування певного податку / збору, а на єдиний рахунок, з якого ці кошти розподілялися податківцями та спрямовувалися до відповідних бюджетів.

Так от, якщо платник з початку наступного року не бажає використовувати єдиний рахунок, то від нього можна відмовитися (п. 351.2 ПКУ). Для цього слід до кінця року (у нашому випадку до кінця грудня) надіслати через Електронний кабінет «Повідомлення про використання/відмову від використання єдиного рахунку». Якщо ви цього не зробите, то доведеться користуватися єдиним рахунком ще цілий наступний рік.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі