Теми статей
Обрати теми

Чи врятує юрособу-єдиноподатника від перевищення ліміту доходу повернення коштів?

Казанова Марина, податковий експерт
Чи може юрособа — платник єдиного податку групи 3 зробити зараз (у 2024 році) повернення коштів, отриманих у 2023 році, для того щоб не перевищити встановлені річні ліміти доходу за минулий рік?

Щоб розібратися в цьому питанні, почнемо з базових правил. Суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються платником єдиного податку (ЄП) покупцю товару (робіт, послуг), не включаються до складу доходу платника ЄП, якщо таке повернення відбувається (п.п. 5 п. 292.11 ПКУ):

— внаслідок повернення товару;

— внаслідок розірвання договору;

— чи за листом-заявою про повернення коштів.

При цьому податківці (категорія 108.01.05 БЗ) говорять, що якщо аванс отримано в одному податковому періоді, а його повернення відбувається в іншому, то «перерахунок» доходу проводиться в періоді повернення — «шляхом подання уточнень до раніше поданої Декларації або уточнення показників у складі звітної Декларації за наступний податковий період».

Детальніше про цю позицію податківців див. в статті «Аванс отримано на спецЄП, а повернуто на ЄП 5 %: що робити?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 8.

Наприклад, якщо аванс від покупця було отримано в липні 2023 року (ЄП-дохід за таким авансом відображено в ЄП-декларації за три квартали 2023), а повернення авансу покупцю відбулося в грудні 2023 року, то, за роз’ясненнями податківців, зменшення доходу треба показати шляхом уточнення показників декларації за три квартали 2023 року:

— або шляхом подання уточнюючої декларації за три квартали 2023 року;

— або у складі декларації за 2023 рік — у розділі IV «Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок».

Здавалося, ми просто могли б «згорнути» отриманий та повернений аванс у звітному періоді «рік». Адже декларація подається наростаючим підсумком. Але ж ні. Податківці кажуть, що ми маємо саме уточнити показники того кварталу, в якому було збільшено дохід. В цьому випадку дохід III кварталу (уточнити декларацію за три квартали). Тобто

логіка податківців така, що ми саме виключаємо повернені кошти з доходу того кварталу, в якому виник / було збільшено відповідний дохід

На перший погляд здається, що такий підхід тільки «на руку» єдиноподатникам, у яких перевищено ліміт. Але, скоріш за все, податківці ще будуть звертати увагу на те, коли саме відбувається повернення авансу.

Якщо повернення відбувається у кварталі перевищення доходу. Наприклад, перевищення доходу виникло станом на 11.11.2023, а повернення авансу відбулося 20.12.2023 (було повернуто покупцю аванс, який отримано в липні 2023 року). У цьому випадку платник, ще будучи до кінця кварталу, в якому відбулося перевищення, «законним» платником ЄП, міг би користуватися п.п. 5 п. 292.11 ПКУ. А значить,

міг би уточнити показники декларації за III квартал 2023 року (декларація, в якій було відображено дохід від авансу) і зменшити на суму повернення дохід

І в підсумку, якщо після такого уточнення сума доходу не перевищила б ліміт, — платник зміг би продовжувати перебувати на єдиному податку й у 2024 році.

Якщо повернення відбувається в наступному після «переліміту» кварталі. Тепер розглянемо ситуацію, коли перевищення доходу відбулося в IV кварталі 2023 року, а повернення авансу відбувається вже в наступному періоді — на початку 2024 року.

У цьому випадку зменшити ЄП-дохід і врятуватися від «переліміту» навряд чи вийде

Справа у тому, що якщо ліміт доходу перевищено, то ПКУ зобов’язує платника ЄП з наступного кварталу перейти на загальну систему оподаткування (п.п. 3 п.п. 298.2.3 ПКУ).

А податківці (зокрема, в листі ГУ ДФС у Чернігівській області від 06.11.2017 № 2517/ІПК/25-01-12-02-02) зазначали:

«враховуючи, що зобов’язання повернути кошти виникло після переходу підприємства на загальну систему оподаткування, дія п.п. 5 п. 292.11 ст. 292 Кодексу на дане підприємство не розповсюджується».

З цього можна зробити висновок, що

якщо повернення відбулося вже в наступному кварталі після «переліміту» (тобто коли фактично платник вже мав би бути загальносистемником), то право зменшити ЄП-дохід, скориставшись п.п. 5 п. 292.11 ПКУ, податківці не визнають

Якщо була допущена помилка в розрахунку доходу. Мова йде про ситуацію, коли була дійсно допущена помилка в розрахунку доходу, яка призвела до його завищення (і відповідно «переліміту»). Наприклад, дохід від операції помилково показаний двічі або не за касовим методом. Припустимо, що така помилка призвела до появи «переліміту» в IV кварталі 2023 року. Якщо ми виявили помилку до подання річної ЄП-декларації за 2023 рік — то через уточнення показників дохід за декларацією за 2023 рік буде задекларовано правильно і перевищення не буде.

Якщо ж така помилка виявлена вже після подання річної ЄП-декларації, то тут справа така. У разі якщо податківці після подання річної ЄП-декларації не встигли анулювати реєстрацію платника ЄП, то ще можна подати уточнюючі декларації до декларацій 2023 року і таким чином зменшити дохід.

Щоправда, швидше за все, до такого уточнення податківці поставляться скептично. У такому випадку платнику потрібно буде пояснити, що подання уточнюючих декларацій спричинено саме помилками (неправильним розрахунком доходу).

Зазначимо, в чому відмінність цієї ситуації від попередньої (коли повертався аванс). У цій ситуації в декларації дійсно є помилка — дохід розраховано неправильно. Тобто на 31.12.2023 вже була помилка в розрахунку доходу, а отже, подання уточнюючої декларації до такої декларації правомірне навіть у 2024 році. У другій же ситуації (коли у 2024 році повертаємо аванс) помилки в деклараціях 2023 року немає. На 31.12.2023 в ЄП-деклараціях 2023 все було відображено правильно.

Висновки

  • Якщо повернення відбулося вже в наступному кварталі після «переліміту» (тобто коли фактично платник вже мав би бути загальносистемником), то право зменшити ЄП-дохід, скориставшись п.п. 5 п. 292.11 ПКУ, податківці не визнають.
  • Інша справа — якщо була допущена помилка в розрахунку доходу. У разі якщо податківці після подання річної ЄП-декларації не встигли анулювати реєстрацію платника ЄП, то, вважаємо, ще можна подати уточнюючі декларації до декларацій 2023 року і таким чином зменшити дохід / уникнути наслідків «переліміту».
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі