Землі під оподаткуванням
Неприбуткова організація (гаражний кооператив) є платником плати за землю в частині земельного податку за земельні ділянки, якими володіє або які передані їй на праві постійно користування. Адже платником земельного податку є (п. 269.1 ПКУ):
— землевласники, тобто власники земельних ділянок або земельних часток (паїв);
— постійні землекористувачі, тобто особи, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування.
Прямого звільнення від сплати земподатку для гаражних кооперативів ПКУ не містить. Деталі шукайте у «Земельний податок — 2024: хто платник?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 10.
Була надія на абзац перший п. 286.7 ПКУ, в якому передбачено, що юрособа зменшує податкові зобов’язання із земельного податку на суму пільг, які надаються фізособам відповідно до п. 281.1 ПКУ за земельні ділянки, що знаходяться у їх власності або постійному користуванні і входять до складу земельних ділянок такої юрособи.
Але податківці наголошують (БЗ 111.05), що скористатися цим звільненням гаражні кооперативи не можуть. Адже норми Земельного кодексу України не передбачають можливості приватизації громадянами — членами гаражно-будівельних кооперативів земельних ділянок, наданих гаражно-будівельним кооперативам для гаражного будівництва. А коли землі не належать фізособі, то незалежно від наявності серед членів кооперативу громадян, які відносяться до пільгових категорій, кооператив звільнення від земподатку відповідно до абзацу першого п. 286.7 ПКУ не отримує.
Тобто
гаражний кооператив повинен сплатити земельний податок за усю площу земельної ділянки, переданої йому у власність (постійне користування)
Воєнне звільнення
Загальне звільнення. Оскільки мова йде про землі гаражного кооперативу, які знаходяться в м. Херсоні, яке після повномасштабного вторгнення було в тимчасовій окупації та в зоні бойових дій, то розраховувати такий кооператив має на воєнне звільнення, прописане у п.п. 69.14 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.
Відповідно до цього підпункту звільнення від сплати плати за землю отримують земельні ділянки, що розташовані на територіях активних бойових дій (АБД) або на тимчасово окупованих територіях.
Причому це звільнення юрособи отримують:
— у 2022 році — за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року. Під звільнення у цей період потрапляють землі, які знаходились на території АБД або в окупації хоча б якийсь період часу у 2022 році;
— починаючи з 1 січня 2023 року таке звільнення стосується також земділянок, що розташовані на територіях АБД або окуповані. Але період звільнення (повні місяці, за які не слід платити плату за землю) залежить від дати початку і завершення АБД/окупації на певній території.
При цьому кількість повних місяців, протягом яких діє це звільнення, визначається за Переліком № 309*.
Звільнення для м. Херсона. Щоб застосувати вищеописані правила до міста Херсона, потрібно відкрити Перелік № 309 і визначити, який період за останні роки таке місто перебувало в зоні АБД та окупації.
Виходячи з Переліку № 309 Херсонська міська територіальна громада (куди входить м. Херсон):
— з 01.03.2022 і по 11.11.2022 перебувала в тимчасовій окупації;
— з 11.11.2022 по 01.05.2023 перебувала в зоні можливих бойових дій;
— з 01.05.2023 перебуває в зоні АБД, де функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
Спираючись на ці дані, маємо, що гаражний кооператив, землі якого знаходяться в м. Херсоні:
1) за 2022 рік мав нарахувати податок за перші два місяці 2022 року (січень та лютий). За інші 10 місяців він отримав звільнення від сплати земподатку;
2) за 2023 рік мав платити податок за період з січня по квітень 2023. А з 1 травня, коли м. Херсон потрапило в зону АБД і на нього знову почало поширюватися воєнне звільнення від земподатку, — ні;
3) з початку 2024 року і по кінець місяця виключення території із зони АБД, податок платити податок не повинен. Адже з 01.01.2024 м. Херсон продовжує перебувати в зоні АБД.
Звертаємо увагу! Мінфін у листі від 29.12.2023 № 11230-09-62/37196 заявив, що на території, які потрапили в зону АБД, де функціонують державні електронні інформаційні ресурси (підрозд. 3 розд. І Переліку № 309), воєнне звільнення не поширюється. Діє таке звільнення, тільки коли територія згадана у підрозд. 2 розд. І Переліку № 309, де перелічено території АБД (напевно на яких не діють електронні сервіси).
На наш погляд, такий підхід Мінфіну неправомірний. Адже принципової різниці між територією АБД і територією АБД, де діють електронні сервіси, немає. Детальний коментар до цього листа читайте у найближчих номерах.
Водночас тим підприємствам, хто не бажає сперечатися із фіскалами (адже напевно вони візьмуть на озброєння цю позицію Мінфіну), радимо вважати, що звільнення від плати за землю за 2023 та 2024 рік м. Херсон не отримує.
Хоча ще раз зауважимо, що такий підхід Мінфіну є помилковим. І тому далі будемо описувати ситуацію, саме коли і на території, що потрапили в зону АБД, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, поширюється воєнне звільнення.
Подання декларації
Оскільки за 2022 рік слід платити земподаток за 2 місяці (січень та лютий), а за 2023 — за чотири місяці (січень — квітень), то за ці два роки декларацію з плати за землю слід подати точно.
Звітність-2022. Декларацію з плати за землю на 2022 рік слід було подати не пізніше 20 лютого 2022 року, тобто до початку війни. Тому якщо таку декларацію подати зараз, то на підприємство накладуть штраф за несвоєчасне подання декларації згідно з п. 120.1 ПКУ у сумі 340 грн. І воєнний стан від цього штрафу не врятує. Адже виконати обов’язок з подання такої декларації слід було до початку війни.
Звітність-2023. Що стосується декларації з плати за землю на 2023 рік, то її слід було подати не пізніше 20 лютого 2023, тобто під час дії ВС.
За загальним правилом, якщо у підприємства була змога виконати податкові обов’язки протягом ВС, а воно їх не виконало (не подало таку декларацію), то після подання декларації з плати за землю зараз йому світить штраф за несвоєчасне подання звітності згідно з п. 120.1 ПКУ.
Водночас якщо у гаражного кооперативу не було з початку війни можливості виконати податковий обов’язок, то він може розраховувати на воєнне звільнення від штрафів. А саме:
— якщо такої змоги не буде до кінця ВС, то без штрафів виконати такий обов’язок слід буде протягом шести місяців після припинення або скасування ВС в Україні;
— якщо змога виконати податковий обов’язок виникне під час дії ВС, то без штрафів подати таку декларацію можна протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей.
Про те, як підтверджувати відсутність можливості виконати податковий обов’язок, читайте у статті «Неможливість виконувати податкові обов’язки: нагадуємо про головне» // «Податки & бухоблік», 2022, № 98.
Звітність-2024. З початку 2024 року і на дату підготовки матеріалу м. Херсон знаходиться в зоні АБД. І коли закінчиться на такій території АБД, ніхто не знає. А тому можна сміливо говорити, що на сьогодні нараховувати і сплачувати плату за землі, що знаходяться у м. Херсоні, не слід.
Тому виникає закономірне запитання:
чи слід подавати звітність з плати за землю на 2024 рік щодо землі, яка знаходиться у м. Херсоні (на території АБД)?
На сьогодні податківці вважають (БЗ 111.05), що землі, на які поширюється воєнне звільнення, є саме необ’єктними землями, і тому такі землі декларувати не треба.
Виникає у підприємства обов’язок декларування, на думку фіскалів, після дати завершення АБД або тимчасової окупації, яка визначається відповідно до даних Переліку № 309. При цьому податкові зобов’язання із земельного податку або орендної плати визначаються за період з 1-го числа місяця, що настає за місяцем, в якому були завершені активні бойові дії (тимчасова окупація), по кінець року (31.12.2024 — включно).
Отже, оскільки м. Херсон на 01.01.2024 перебуває в зоні АБД і до 20.02.2024, на жаль, із неї не вийде, то гаражному кооперативу подавати річну декларацію з плати за землю на 2024 не потрібно. І якщо м. Херсон до кінця 2024 року буде в зоні АБД, то таку декларацію на 2024 рік узагалі подавати не доведеться.
Якщо ж у 2024 році м. Херсон буде переведено в зону можливих бойових дій або буде взагалі виключено із Переліку № 309 чи закінчиться ВС, то тоді слід подати звітність з нарахованим податком за правилами, передбаченими для виникнення посеред року об’єкта оподаткування (п. 286.4 ПКУ). Тобто подати її слід буде протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним місяцем завершення АБД (тимчасової окупації. Там слід нарахувати податок за цей неповний період року.
Висновки
- У 2022 році м. Херсон було більшу половину року віднесено до території, яка перебувала в окупації. Тому за 2022 рік слід нарахувати податок тільки за січень — лютий.
- У 2023 році м. Херсон перебуває з початку травня у зоні АБД, де функціонують державні електронні інформаційні ресурси… Тому, на наш погляд, за 2023 рік податок слід нарахувати за перші чотири місяці року. Хоча, на думку Мінфіну, на м. Херсон воєнне звільнення у 2023 році не поширюється, і тому платити земподаток слід протягом усього 2023 року.
- На початку 2024 року м. Херсон продовжує перебувати в зоні АБД, де функціонують державні електронні інформаційні ресурси, і не зрозуміло, коли з неї буде виключений. Тому, на наш погляд, поки таке місто буде в зоні АБД, подавати декларацію з плати за землю із нарахованим податком на 2024 рік не потрібно. Мінфін вважає, що й у 2024 році на м. Херсон не поширюється дія воєнного звільнення. А тому плату за землю слід рахувати на весь рік.