Теми статей
Обрати теми

Постачання програмного забезпечення до дронів для ЗСУ: чи буде ПДВ-пільга?

Казанова Марина, податковий експерт
Постачаємо для ЗСУ дрони (БПЛА) та окремо програмне забезпечення до них. Програмне забезпечення купуємо в Україні. Чи діє ПДВ-пільга на постачання для ЗСУ програмного забезпечення для дронів? Зараз з’ясуємо.

Якщо б мова йшла про безоплатну передачу дронів та програмного забезпечення до них ЗСУ або іншим особам, названим в абз. 4 п. 321 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, то така передача не вважалася б постачанням (була б без ПДВ).

А ось якщо це постачання за плату, причому вартість програмного забезпечення виділена окремо від вартості дронів (тобто не включена до вартості дронів), то тут ситуація така.

Під «воєнну» ПДВ пільгу з п. 32 підрозд. 2 розд. XX ПКУ постачання програмного забезпечення для дронів не підпадає, навіть якщо воно постачається особам, названим у пп. 4 та 5 п. 32 підрозд. 2 розд. XX ПКУ

Справа в тому, що пільг для програмного забезпечення для товарів, названих у цьому п. 32 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, не встановлено.

Є в нас ще «воєнна» ПДВ-пільга, передбачена п. 93 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, яка звільняє від ПДВ на час воєнного стану операції:

«з постачання послуг, пов’язаних з програмним забезпеченням військового призначення, міжнародна передача якого підлягає державному контролю, а саме:

послуг з розробки, модифікації, тестування та/або технічної підтримки програмного забезпечення,

послуг з розроблення документації (для цілей розроблення, модифікації, тестування та технічної підтримки такого програмного забезпечення), та/або

надання майнових прав інтелектуальної власності на програмне забезпечення, у тому числі за ліцензійними договорами».

Стосовно цієї пільги варто зазначити таке:

по-перше, в ній конкретизовано, які саме види послуг, пов’язані з програмним забезпеченням, підпадають під пільгу (зокрема, розробка, надання майнових прав);

по-друге (головне!), мова йде

лише про послуги, пов’язані з програмним забезпеченням, міжнародна передача якого підлягає державному контролю

При цьому відповідно до Закону № 549* державному контролю підлягає міжнародна передача:

* Закон України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» від 20.02.2003 № 549-IV.

1) товарів військового призначення, список яких затверджено постановою КМУ від 20.11.2003 № 1807. Дрони військового (нецивільного) призначення/використання названі в цьому списку (позиція «ML10.c» Списку). І в цьому ж Списку (розділ ML 21) значиться і програмне забезпечення, «спеціально призначене» або модифіковане для «розроблення», «виробництва» або «використання» військових БПЛА;

2) товарів, визначених у Єдиному списку товарів подвійного використання, затвердженому постановою КМУ від 28.01.2004 № 86. БПЛА певних видів названі в цьому Списку (позиція «9А012.а»). У тому числі в цьому Єдиному списку значиться і програмне забезпечення, спеціально розроблене або модифіковане для роботи цих БПЛА.

Щоправда, на час воєнного стану відповідно до постанови КМУ від 09.12.2022 № 1378 на міжнародну передачу (імпорт) БПЛА, комплектуючих до них та програмного забезпечення, пов’язаного з розробленням, виробництвом, використанням БПЛА, норми Закону № 549 не поширюються.

Тобто їх міжнародна передача здійснюється без дозвільних документів Держекспортконтролю (без державного контролю).

Крім того, варто звернути увагу й на те, що вважається міжнародною передачею товарів військового призначення/подвійного призначення. Це експорт, імпорт, реекспорт товарів, їх тимчасове вивезення за межі України або тимчасове ввезення на її територію, транзит товарів територією України, а також будь-які інші передачі товарів, що здійснюються за межами України (ст. 1 Закону № 549).

Отже, можна дійти висновку (обережного), що,

п. 93 підрозд. 2 розд. XX ПКУ поширює ПДВ-пільгу лише на імпорт/експорт послуг, пов’язаних з програмним забезпеченням, яке зазначено в Списку товарів військового призначення та Єдиному списку товарів подвійного призначення, якщо такий імпорт/експорт супроводжується необхідністю отримання спеціального дозвільного документа від Держекспортконтролю

У всіх інших випадках, вочевидь, пільга ця працювати не буде. Хоча відповідних роз’яснень від податківців немає.

Тобто якщо мова йде (як у нашій ситуації) про перепродаж ЗСУ програмного забезпечення для дронів, то пільга з п. 93 підрозд. 2 розд. XX ПКУ не діє. У цьому випадку

будуть діяти загальні правила оподаткування, які діють для постачання звичайного програмного забезпечення

З відміною ще з 01.01.2023 ІТ-пільги (яка була передбачена п. 261 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ) постачання програмного забезпечення слід розцінювати як постачання послуг (див. статтю «Постачання програмної продукції для ПДВ-обліку: товар чи послуга?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 82). Отже, якщо місце постачання таких послуг — територія України — постачання програмного оподатковуватиметься ПДВ на загальних підставах за ставкою 20 %.

Нагадаємо, що детальніше про облік та оподаткування постачання дронів див. у статті «Дрони — для армії: що в обліку?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 12.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі