Теми статей
Обрати теми

Повернення зайвих грошей (переплати) з електронного ПДВ-рахунку

Солошенко Людмила, податковий експерт
На електронному ПДВ-рахунку є зайві кошти (переплата)? Тоді їх можна повернути на поточний рахунок у банку (чи на рахунок, відкритий у небанківського надавача платіжних послуг). Як визначити суму зайвих коштів, що підлягає поверненню, і як її забрати з електронного ПДВ-рахунку? Розбираємося.

Умови повернення зайвих коштів

Правила повернення зайвих коштів з електронного ПДВ-рахунку обумовлені пп. 2001.5, 2001.6 ПКУ і п. 21 Порядку електронного адміністрування ПДВ, затвердженого постановою КМУ від 16.10.2014 № 569 (далі — Порядок № 569).

Якщо на електронному ПДВ-рахунку є зайві кошти, то їх можна повернути на рахунок у банку (чи на рахунок, відкритий у небанківського надавача платіжних послуг). Але тільки якщо при цьому дотримуються такі умови:

1) на дату подання декларації дійсно є зайві кошти на ПДВ-рахунку. Які кошти вважають «зайвими»? Такими є кошти на електронному ПДВ-рахунку (на момент подання декларації з ПДВ) за мінусом суми узгоджених податкових зобов’язань за декларацією (податку, задекларованого в ряд. 18) і суми податкового боргу (за його наявності), тобто:

img 1

* Інформацію про загальні залишки коштів на електронному ПДВ-рахунку можна отримати, направивши «Запит… щодо залишку коштів на такому рахунку» (J1302301), у відповідь на який надходить «Витяг… щодо залишку коштів на такому рахунку» (J1402301) або в Електронному кабінеті.

2) достатньо реєстраційного ліміту. Тобто сума коштів, яку хочемо повернути з ПДВ-рахунку на поточний рахунок, не перевищує регліміт на момент подання декларації. Оскільки при поверненні коштів з ПДВ-рахунку регліміт буде зменшений (через складову ΣПопРах). А зменшення показника ΣПопРах, у свою чергу, не повинне призвести до формування від’ємного значення загального ліміту (ΣНакл). Тому заявити до повернення можна тільки суму коштів, не більше ніж ліміт (а ось повернути кошти в сумі, більшій ніж ліміт, не можна);

3) усі складені ПН (із сумою ПДВ) останнього звітного періоду, зареєстровані в ЄРПН, включені в декларацію (ПЗ за ними задекларовані), тобто:

img 2

Інакше, якщо якісь ПН не показані в поточній декларації і виникло перевищення: «складені та зареєстровані ПН» > «задекларованих ПЗ» (тобто ΣНаклВид > ряд. 1 декларації), то зайві гроші з ПДВ-рахунку не повернуть. Тому перешкодити поверненню коштів можуть, зокрема, помилки і зайві помилкові ПН, зареєстровані без факту здійснення госпоперації (які в декларації не відображаються);

4) разом з ПДВ-декларацією платником поданий додаток Д4, у якому розрахована сума зайвих коштів, яку можна повернути.

Порядок повернення зайвих коштів

Якщо всі умови, перелічені вище, дотримуються, то повернення зайвих коштів з ПДВ-рахунку відбувається таким чином (п. 2001.6 ПКУ, п. 21 Порядку № 569).

1. Разом з декларацією з ПДВ платник подає заяву на повернення зайвих коштів з електронного ПДВ-рахунку — додаток Д4 (у якому заявляє суму зайвих коштів, що підлягає поверненню).

2. Податківці направляють Казначейству відповідний реєстр (у якому зазначаються: найменування платника, його податковий номер та ІПН, сума, що підлягає перерахуванню до бюджету / на рахунок платника, відкритий у банку або у небанківського надавача платіжних послуг і реквізити такого рахунку (у разі подання платником заяви про повернення коштів — додатки Д4)).

3. Казначейство на підставі цього реєстру протягом 5 робочих днів (після граничного строку сплати ПЗ за декларацією) повертає кошти платникові на рахунок, відкритий у банку або в небанківського надавача платіжних послуг (п. 21 Порядку № 569).

Повернення з ПДВ-рахунку і ліміт

Майте на увазі: повернення зайвих коштів з ПДВ-рахунку вплине на ліміт. Як?

При поверненні коштів з ПДВ-рахунку на рахунок у банку / у небанківського надавача платіжних послуг ліміт (ΣНакл) зменшиться — через показник ΣПопРах (п. 2001.6 ПКУ)

Причому врахуйте, ліміт зменшать відразу за заявкою на повернення — тобто на дату подання декларації з ПДВ із заявою-додатком Д4 (п. 2001.6 ПКУ, п. 21 Порядку № 569), а не за фактом повернення грошей платникові на поточний рахунок.

Проте якщо протягом 10 робочих днів (після граничного строку сплати ПЗ за декларацією) гроші платникові на поточний рахунок так і не повернуть, — ліміт повинні відновити (тобто колишнє зменшення ліміту підлягає сторнуванню, п. 21 Порядку № 569).

Далі — про заповнення додатка Д4 на повернення з ПДВ-рахунку зайвих коштів.

Додаток Д4

Д4 — з поточною декларацією. Якщо вирішили повернути зайві кошти з електронного ПДВ-рахунку, то з декларацією треба подати додаток Д4. Причому, як пояснюють податківці,

додаток Д4 для повернення коштів з ПДВ-рахунку можна подавати тільки разом з поточною декларацією

А ось подати додаток Д4 УР (щоб прискорити процедуру повернення коштів і забрати зайві гроші швидше), на жаль, не можна. Податківці такої можливості не допускають, зазначаючи, що для повернення коштів з ПДВ-рахунку Д4 можна подавати тільки у складі поточної декларації (БЗ 101.17).

Заповнюємо Д4. Для повернення коштів з ПДВ-рахунку в додатку Д4 заповнюють таблиці 2 і 3:

— у таблиці 2 — розраховують суму зайвих коштів на електронному ПДВ-рахунку;

— у таблиці 3 — заявляють ту суму зайвих коштів, яку хочуть повернути.

Заповнення таблиці 2 додатка Д4

Графа

Порядок заповнення

1

Сума коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість на момент подання декларації

У цій графі відображають загальну суму коштів на ПДВ-рахунку на момент подання декларації. Її можна дізнатися:

— направивши Запит J1302301 і отримавши Витяг J1402301 або

— в Електронному кабінеті (п. 421.2 ПКУ)

2

Сума узгоджених податкових зобовʼязань з податку поточного звітного періоду (рядок 18 декларації)

Сюди переносять значення ряд. 18 декларації поточного періоду (з якою подається додаток Д4)

3

Сума податкового боргу з податку на момент подання декларації

Тут зазначають суму податкового боргу з ПДВ на момент подання декларації (за його наявності). Її можна дізнатися:

— направивши Запит J1300207 і отримавши Витяг J1400207 або

— в Електронному кабінеті (п. 421.2 ПКУ)

4

Сума коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, що може бути перерахована на рахунок платника у банку/небанківському надавачу платіжних послуг (графа 1 - графа 2 - графа 3)

У цій графі (за формулою) розраховують суму коштів, яка може бути повернена на поточний рахунок. Повернути гроші на поточний рахунок можна тільки в межах такого отриманого значення (і з урахуванням поточного ліміту)

Після заповнення таблиці 2 в таблиці 3 зазначають цифрами суму коштів (у межах значення гр. 4 таблиці 2 додатка Д4 і з урахуванням поточного ліміту), яку бажають повернути з електронного ПДВ-рахунку, а також реквізити рахунку в банку / у небанківського надавача платіжних послуг, на який хочуть повернути гроші.

Приклад. При поданні декларації за січень-2024 вирішено повернути зайві кошти з електронного ПДВ-рахунку на поточний рахунок. На дату подання декларації за січень:

— залишок коштів на ПДВ-рахунку (згідно з Витягом J1402301) — 100000 грн;

— сума регліміту (згідно з Витягом J1401206) — 65000 грн;

— сума податку до сплати в декларації за січень (ряд. 18) — 20000 грн (податковий борг у платника відсутній).

У такому разі хоча після сплати податку за січень на електронному ПДВ-рахунку залишається 80 тис. грн (100000 - 20000), проте заявити до повернення у складі декларації за січень 2024 року платник може суму не більше 65000 грн (тобто не більше за ліміт реєстрації на момент подання декларації). Тоді для повернення зайвих коштів з ПДВ-рахунку в сумі 65000 грн додаток Д4 буде заповнений таким чином.

img 3

Після подання декларації за січень з таким додатком Д4 ліміт реєстрації (ΣНакл) зменшиться на 65000 грн (дорівнюватиме нулю).

Тоді оскільки граничний строк сплати податку за січневою декларацією — 01.03.2024 (п’ятниця), то протягом наступних 5 робочих днів (тобто не пізніше 08.03.2024) Казначейство повинне повернути зайві кошти з електронного ПДВ-рахунку на поточний рахунок платника. Проте якщо кошти до 15.03.2024 (включно), тобто протягом 10 робочих днів, на поточний рахунок платника так і не повернуть, то регліміт повинні відновити (його колишнє зменшення на 65000 грн сторнують).

Якщо ПДВ-рахунок помилково поповнив контрагент

А що коли ПДВ-рахунок помилково поповнив контрагент (покупець). Чи можна повернути кошти з ПДВ-рахунку назад контрагентові? На жаль,

можливості повернення коштів з електронного ПДВ-рахунку на рахунок іншого платника податків ПКУ не передбачено

А повернути кошти з електронного ПДВ-рахунку платник може тільки (за додатком Д4) на свій поточний рахунок (чи на рахунок у небанківського надавача платіжних послуг). І тільки якщо для цього дотримуються умови повернення з пп. 2001.5, 2001.6 ПКУ (листи ДПСУ від 06.07.2023 № 1727/ІПК/99-00-04-02-03-06, від 06.06.2023 № 1364/ІПК/99-00-04-02-03-06, від 27.02.2023 № 430/ІПК/99-00-04-02-03-06, від 15.11.2022 № 1980/ІПК/99-00-04-02-03-06).

Проте якщо йти по цьому шляху (і повертати кошти спершу на свій поточний рахунок і далі покупцеві) — виникнуть неприємності з лімітом. Оскільки:

при поповненні електронного ПДВ-рахунку контрагентом — тобто чужим платником (а не з власного поточного рахунку) ліміт, на жаль, не збільшиться. Оскільки збільшення ліміту (через показник ΣПопРах) відбувається, тільки якщо ПДВ-рахунок поповнений платником податків з власного поточного рахунку в банку або рахунку, відкритого в небанківського надавача платіжних послуг (п. 2001.4 ПКУ) (БЗ 101.17), а

при поверненні коштів з ПДВ-рахунку на поточний рахунок платника ліміт узагалі зменшиться (через ΣПопРах, п. 2001.6 ПКУ)*.

* Хоча іноді платникам вдавалося в судовому порядку обстояти незменшення ліміту при поверненні коштів (детальніше див. «ПДВ, сплата «не туди»: наплутав контрагент» // «Податки & бухоблік», 2022, № 89). Утім, позиція судів із цього приводу неоднозначна. І іноді суди, навпаки, були на боці податківців (див. «ПДВ-рахунок поповнили не з власного рахунку: Верховний Суд підтримав податківців» // «Податки & бухоблік», 2023, № 34).

І оскільки в результаті при поверненні коштів з ПДВ-рахунку на поточний рахунок у платника податків втрачається ліміт, то цей варіант малопривабливий.

Тому можна залишити все як є і кошти контрагентові (покупцеві) не повертати, а зарахувати їх оплатою від покупця за договором (Дт 315 — Кт 361). Тоді кошти, що помилково потрапили на ПДВ-рахунок від контрагента (нехай і без збільшення ліміту), вийде використати хоч би для погашення (сплати) поточних ПЗ за деклараціями.

Висновки

  • Для повернення зайвих коштів з електронного ПДВ-рахунку на рахунок у банку / у небанківського надавача платіжних послуг повинні виконуватися певні умови (наявність зайвих коштів на ПДВ-рахунку, наявність ліміту, декларування в останній декларації ПЗ за всіма зареєстрованими ПН цього періоду).
  • Для повернення зайвих коштів з ПДВ-рахунку разом з декларацією треба подати додаток Д4, у якому розрахувати і заявити суму зайвих коштів, що підлягає поверненню.
  • На суму коштів, заявлену до повернення з ПДВ-рахунку в додатку Д4, зменшиться ліміт.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі