Статус МПЗ. Щоб зрозуміти, чи має право суб’єкт господарювання, в якого за результатами розрахунку мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) за минулий рік отримано позитивне значення МПЗ, зарахувати у рахунок його сплати переплату з основного податку, слід пригадати, що собою являє позитивне значення МПЗ.
Якщо відкрити ПКУ, а саме положення, які регулюють розрахунок і сплату МПЗ суб’єктами господарювання, які перебувають на різних системах оподаткування (сплачують різний основний податок), то з них випливає, що
позитивне значення різниці між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок є частиною зобов’язань з основного податку, який сплачує суб’єкт
Так, якщо суб’єкт господарювання перебуває на:
— ЄП будь-якої групи, то позитивне МПЗ є частиною ЄП (п. 2971.8 ПКУ);
— загальній системі оподаткування, то позитивне МПЗ є для юрособи частиною податку на прибуток (п. 141.9.5 ПКУ), а для ФОП-загальносистемника — частиною ПДФО (п. 177.17 ПКУ).
Зараховуй, коли хочеш. Отже, МПЗ є частиною основного податку, тому наявну переплату з основного податку можна сміливо зарахувати у рахунок сплати позитивного МПЗ.
Додаткові аргументи до цього висновку:
— по-перше, МПЗ сплачується в порядку та строки, визначені для сплати основного податку (п.п. 141.9.5, п. 177.18 та п. 2971 ПКУ);
— по-друге, МПЗ сплачується всіма суб’єктами господарювання на той рахунок, що і основний податок. Окремих рахунків, на які платники податків мають сплачувати позитивне МПЗ, на сьогодні не існує. Із строками сплати позитивного МПЗ ви можете ознайомитися у «Строк сплати МПЗ від податківців: увага для ФОП-сільгоспЄП і не тільки!» // «Податки & бухоблік», 2024, № 12;
— по-третє, МПЗ відображається в ІК платника податку, як звичайні зобов’язання з основного податку.
Враховуючи все вищесказане, вважаємо, що жодних перепон для зарахування переплати з основного податку (а саме податку на прибуток, ЄП чи ПДФО) в рахунок позитивного МПЗ немає.
МПЗ та податок на репатріацію. У підприємств — платників податку на прибуток може бути переплата з податку на репатріацію. Враховуючи це, виникає запитання:
чи можна зарахувати переплату з податку на репатріацію в рахунок сплати позитивного МПЗ?
На жаль, провести таке зарахування не вдасться.
На сьогодні податківці вважають, що переплату з податку на репатріацію не можна автоматично (без подання заяви) зарахувати в рахунок сплати податку на прибуток. Адже податок на репатріацію і податок на прибуток (у тому числі і позитивне МПЗ) — це різні категорії податків, і в ІК платника ці платежі проводяться окремо, оскільки сплачуються за різними кодами бюджетної класифікації (БЗ 102.16).
МПЗ та авансовий внесок на дивіденди. Оскільки МПЗ є частиною податку на прибуток, то авансовим внеском з дивідендів можна погасити визначене позитивне значення з МПЗ. Адже за загальним правилом дивідендний авансовий внесок погашає суму нарахованого податку на прибуток (і, відповідно, позитивного МПЗ) наступних періодів до повного погашення після подання декларації.
Це підтверджує також формула у рядку 17 декларації з податку на прибуток.
МПЗ при збитку. Також варто нагадати, що коли платник податку на прибуток за результатами минулого року отримає від’ємне значення об’єкта оподаткування податком на прибуток (збиток) і одночасно буде рахуватися позитивне значення з МПЗ, то від сплати такого позитивного значення МПЗ він не звільняється.
На це прямо вказує п.п. 141.9.5 ПКУ і сама форма декларації з податку на прибуток. Деталі у «МПЗ і платник податку на прибуток без сільгоспдіяльності» // «Податки & бухоблік», 2023, № 74.
Водночас якщо у платника податку на прибуток, який отримав від’ємне значення, за результатами року буде рахуватися переплата з податку на прибуток, то її можна без проблем врахувати у виконання позитивного МПЗ.