* zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41289
Сьогодні — 20 лютого, останній день подання декларації з податку на нерухомість на 2024 рік. А тільки вчора під вечір ДПСУ нарешті визначилася щодо її неподання за об’єкти, які потрапляють під воєнне звільнення, та й то не за всі. Одним словом, все як завжди... ☹
Висновок документа
Якщо всі без винятку об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості на дату подання декларації розташовані на територіях активних бойових дій (АБД) або на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) відповідно до Переліку № 309*, то суб’єкт господарювання не подає декларацію за такі об’єкти нерухомості
Чому ДПСУ так вирішила. На жаль, крім цитат із ПКУ, в консультації, що коментується, жодних пояснень немає. Хоча з попередніх висловлювань головних фіскалів можна було зробити припущення, що саме до такого висновку вони врешті-решт і дійдуть.
Ще в роз’ясненні ДПСУ від 31.08.2023 (див. наш коментар до нього в статті «Уточнюємо податок на землю та нерухомість через воєнне звільнення: приклади від ДПСУ» // «Податки & бухоблік», 2023, № 74) прозвучало, що в тих місяцях, коли нерухомість потрапляє під воєнне звільнення, вона виключається з об’єкта оподаткування.
Після цього залишався всього один крок до того, аби чітко сказати: оскільки власники необ’єктної нерухомості декларацію щодо таких об’єктів не подають (БЗ 106.07), то й звітувати за нерухомість, на яку поширюється воєнне звільнення, як за необ’єктну, теж не треба. До того ж аналогічний висновок щодо недекларування плати за землю було зроблено ще торік (див. БЗ 111.05).
Однак щодо податку на нерухомість ДПСУ на такий крок чомусь не наважувалась, а час, відведений на подання річної звітності, невблаганно спливав...
Що радили ми. За такої невизначеності наполягати на неподанні звітності за звільнену нерухомість було б із нашого боку безвідповідально. Адже куди простіше подати порожню декларацію зараз, ніж потім доводити податківцям неправомірність їхнього штрафу за неподання декларації. Тож
ми радили у звітній декларації з податку на нерухомість на 2024 рік дані про воєнно-звільнену нерухомість все ж відобразити, але податок при цьому не нараховувати
Деталі знайдете в статті «Податок на нерухомість — 2024 для юросіб» // «Податки & бухоблік», 2024, № 12. І впевнені, що більшість платників нас послухали.
Якщо декларацію за звільнену нерухомість подали. У такому разі краще все залишити, як є. Тобто уточнювати декларацію, в якій відображено тільки дані про звільнену нерухомість без нарахування податку, не потрібно. Це слід буде зробити тільки тоді, коли на відповідних територіях припиняться активні бойові дії або тимчасова окупація.
Якщо декларацію за звільнену нерухомість не подавали. Не виключаємо, що такі сміливці теж були. Ну або дехто просто не зміг її подати. Тоді виходячи із сьогоднішньої консультації, до них жодних претензій у податківців бути не повинно. Єдине, про що треба пам’ятати таким платникам:
обов’язок подання звітної декларації за 2024 рік виникне після дати завершення АБД або тимчасової окупації протягом 30 календарних днів місяця, що настає за місяцем, в якому були завершені АБД/тимчасова окупація
Зверніть увагу: саме звітної, а не уточнюючої!
Податкові зобов’язання з податку на нерухомість у такій декларації слід буде визначити за період з 1-го числа місяця, що настає за місяцем, в якому були завершені АБД/тимчасова окупація, по 31.12.2024 (включно).
Як бути з пошкодженою/знищеною нерухомістю. Воєнне звільнення від податку на нерухомість прописане в п.п. 69.22 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ і охоплює три категорії нерухомості:
(1) нерухомість на територіях АБД/ТОТ;
(2) знищену нерухомість;
(3) пошкоджену нерухомість.
Детальніше про це читайте в статті «Податок на нерухомість — 2024 для юросіб» // «Податки & бухоблік», 2024, № 12 (ср. ).
Судячи з консультації, що коментується, податківці вирішили чомусь обмежитися тільки категорією (1). Про інші дві категорії вони навіть не згадали. Тож
запитання, чи відображати в декларації знищені й пошкоджені об’єкти, залишається відритим
Наша думка щодо цього категорична: підхід до всієї воєнно-звільненої нерухомості має бути однаковим — у річній звітності їй не місце!
Щодо категорії (1) додатково зауважимо, що згідно з листом Мінфіну від 29.12.2023 № 11230-09-62/37196, думку якого ДПСУ теж поділяє, на території АБД, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (підрозд. 3 розд. І Переліку № 309), воєнне звільнення не поширюється. Про це ми розповідали в статті «Території активних бойових дій, на які не поширюється воєнне звільнення: неприємна позиція Мінфіну» // «Податки & бухоблік», 2024, № 14.
Тож якщо ви не збираєтесь із цим сперечатися, за об’єкти з таких територій доведеться відзвітувати, причому з нарахуванням податку за весь рік. У такому разі, якщо згодом підхід контролерів зміниться (а ми на це дуже сподіваємося), цю звітність можна буде уточнити, а сплачений податок зарахувати в рахунок майбутніх платежів або повернути як переплату.