Особливі платники
Загальні звільнення. За загальним правилом члени фермерського господарства (ФГ) є платниками ЄСВ «за себе», якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах (п. 51 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464*).
Тобто з числа членів ФГ точно не є платниками ЄСВ особи, які:
— зареєстровані як ФОП, у тому числі платником ЄП. Річ у тому, що фізособа, яка створила ФОП, підлягає страхуванню (є застрахованою особою) саме як ФОП (див. лист ДПСУ від 02.04.2021 № 1316/ІПК/99-00-04-03-03-06). Детально про це читайте у статті «ЄСВ-звітність для ФОП-пільговиків» // «Податки & бухоблік», 2024, № 5;
— мають місце роботи (працюють на підставі трудового договору в будь-якого роботодавця), або уклали гіг-контракт із резидентом Дія Сіті, або виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами. На цьому прямо наголошують податківці у БЗ 201.04.04. Причому податківці вважають, що не слід платити ЄСВ «за себе» членам ФГ, якщо за них роботодавець сплачує ЄСВ.
Водночас через війну були випадки, коли роботодавці зупиняли свою діяльність, а тому працівники йшли у неоплачувану відпустку чи з ними призупинявся трудовий договір. Тобто могли бути місяці, за які роботодавець не нараховував працівнику дохід, і тому не нараховував ЄСВ. У зв’язку з цим виникає запитання:
чи звільняються члени ФГ від сплати ЄСВ «за себе», якщо за певний місяць роботодавець не сплатив ЄСВ за працівника?
Напевно податківці будуть наполягати, що якщо за члена ФГ його роботодавець не сплатив ЄСВ за певний місяць, то такий член ФГ від сплати ЄСВ «за себе» не звільняється.
Хоча, на наш погляд, з цим можна і посперечатися. Адже у п. 51 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464, який дає право не платити ЄСВ «за себе» члену ФГ, умова про сплату ЄСВ не зазначена. Там сказано лише про приналежність до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах і немає ні слова про обов’язок сплати внеску. Тому оскільки наймані працівники є застрахованими особами, то член ФГ, який є найманим працівником, не є платником ЄСВ «за себе» незалежно від сплати ЄСВ за місцем роботи за трудовим договором. Хоча щоб можна було користуватися таким підходом, радимо отримати у податківців індивідуальне роз’яснення з цього приводу.
Та навіть якщо член ФГ є платником ЄСВ, він звільняється від сплати ЄСВ «за себе», якщо отримує пенсію за віком або за вислугу років, або є особою з інвалідністю, або досяг віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, та отримує відповідно до закону пенсію чи соціальну допомогу. Це передбачено ч. 4 ст. 4 Закону № 2464. Звільнення від сплати ЄСВ діє з наступного місяця після отримання членом ФГ відповідного статусу (БЗ 201.04). Тобто
якщо у серпні 2023 року член ФГ став пенсіонером за віком, то вже починаючи з вересня 2023 року він ЄСВ «за себе» не сплачує
Воєнні пільги
Відповідно до п. 919 розд. VIII Закону № 2464 члени ФГ — платники ЄСВ тимчасово з 1 березня 2022 року до закінчення воєнного стану (ВС) в Україні та протягом 12 місяців після його закінчення мають право не нараховувати та не сплачувати ЄСВ «за себе». Тобто
до закінчення ВС член ФГ має право сам ухвалити рішення, сплачувати ЄСВ «за себе» чи ні, у кожному конкретному місяці (БЗ 201.04)
Тим членам ФГ, які вирішать скористатися цим воєнним звільненням, слід пам’ятати, що:
— це саме звільнення, а не відстрочка зі сплати ЄСВ «за себе»;
— внесок можна не сплачувати, навіть якщо член ФГ отримує доходи від ФГ;
— не має значення, де розташована податкова адреса ФГ та місце здійснення його діяльності;
— місяці, за які ЄСВ не буде сплачено, не зараховуються до страхового стажу ні для пенсії, ні для непрацездатних виплат.
Якщо ж член ФГ все-таки сплачує ЄСВ «за себе», робити це слід за загальними правилами, тобто з дотриманням установлених строків і вимог до розміру платежу.
Існує ще одне воєнне звільнення для членів ФГ. Мова йде про звільнення, прописане у п. 98 розд. VIII Закону № 2464. Відповідно до нього звільняються від сплати ЄСВ члени ФГ за весь період позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та протягом 6 місяців після їх звільнення. При цьому протягом 90 днів після звільнення та/або закінчення лікування/реабілітації сам член ФГ або член його сім’ї має подати податківцям відповідну заяву.
Голова ФГ і ЄСВ
Багато питань виникає з приводу того, чи потрібно голові ФГ сплачувати ЄСВ «за себе» як члена ФГ. Так от, у цьому випадку все буде залежати від того, про голову якого ФГ ідеться (БЗ 201.06.04). Так, наприклад. якщо мова про:
1) ФГ, створене як ФОП, тобто голова ФГ буде зареєстрований у статусі ФОП, то в цьому випадку голова ФГ не повинен платити ЄСВ «за себе» як члена ФГ. Ба більше, в такому випадку він навіть не повинен ставати на облік як платник ЄСВ — член ФГ, оскільки є особою, що підлягає страхуванню на інших підставах (як ФОП) (див. вище);
2) ФГ, створене в статусі юрособи, то тут усе залежить від того, є голова ФГ членом такого ФГ за статутом чи ні. Так, якщо голова ФГ:
— не є членом ФГ (наприклад, він працює за трудовим договором), то й запитання щодо сплати не виникає;
— є членом ФГ (про що зазначено в установчому документі — Статуті), то тоді на нього поширюються ті загальні правила сплати ЄСВ «за себе», що й на інших членів ФГ (див. вище).
База нарахування ЄСВ
Якщо ви сплачуєте ЄСВ «за себе», то врахуйте таке. Базою нарахування ЄСВ «за себе» для членів ФГ є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню ПДФО. Причому якщо особа є членом різних ФГ, то базою нарахування ЄСВ є загальна сума отриманого ним доходу (прибутку) від діяльності у таких фермерських господарств (лист ДПСУ від 25.01.2022 № 125/ІПК/99-00-04-03-03-06).
Якщо ж за певний місяць дохід не отримано, то ЄСВ за такий місяць можна не сплачувати (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464).
Отже,
за бездохідні місяці член ФГ за себе ЄСВ не сплачує
Але тоді майте на увазі, що такі місяці не увійдуть до страхового стажу ФОП. Не хочете мати дірки в стажі? Без проблем!
Член ФГ, який не мав чистого доходу (прибутку) в якомусь місяці звітного року, за бажанням може самостійно визначити базу нарахування ЄСВ.
При розрахунку суми внеску за місяці 2023 року, у яких член ФГ отримав дохід (прибуток) і не виявив бажання скористатися воєнним звільненням, слід ураховувати такі два обмеження:
1) база нарахування ЄСВ за відповідний місяць не повинна перевищувати максимальної величини, що дорівнює 15 розмірам мінзарплати (у 2023 році — 100500 грн);
2) за кожен місяць, в якому було отримано дохід, сума ЄСВ не може бути менше мінімального страхового внеску, що розраховується як добуток мінімальної зарплати (у 2023 році — 6700 грн) та ставки ЄСВ 22 %.
Таким чином, за кожен дохідний місяць 2023 року член ФГ повинен сплатити ЄСВ з фактичної бази, але не нижче 1474 грн і не вище 22110 грн.
Сплата ЄСВ та звітність
Сплата. Члени ФГ сплачують ЄСВ «за себе», нарахований за календарний квартал, до 20-го числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ (абзац третій ч. 8 ст. 9 Закону № 2464, БЗ 201.06.04).
Зауважимо, що якихось спеціальних строків для розрахунку на підставі ЄСВ-звітності законодавство не встановлює, тому рекомендуємо керуватися загальними. Водночас в одному з роз’яснень податківців (див. лист ДФСУ від 12.04.2019 № 12340/7/99-99-13-02-01-17) стверджується, що строк сплати зобов’язань з ЄСВ, визначених у ЄСВ-додатку до декларації загальносистемника, настає у день подання такого додатка. З цього можна зробити висновок, що податківці рекомендують остаточний розрахунок з ЄСВ «за себе» проводити до 1 травня року, наступного за звітним. Але ще раз зауважимо, що законодавчо такий строк не визначений.
За загальним правилом члени ФГ сплачують ЄСВ «за себе» самостійно. Єдиний виняток з цього правила міститься в ч. 9 ст. 25 Закону № 2464 і стосується сімейних ФГ. Сплатити ЄСВ за членів сімейного ФГ має право голова такого ФГ.
Звітність. З ЄСВ члени ФГ звітують у складі податкової декларації про майновий стан і доходи. Розрахунок ЄСВ відбувається у додатку ЄСВ1 «Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску».
Подають таку декларацію з додатком ЄСВ1 до 1 травня року, що настає за звітним (БЗ 201.06.04)
Члени ФГ мають право не формувати та не подавати такий додаток у складі декларації про майновий стан і доходи, якщо:
1) у звітному році дохід від ФГ не отримували протягом жодного з місяців року (БЗ 201.06).
Це правило діє лише в тому випадку, коли за бездохідні місяці член ФГ не сплачував ЄСВ добровільно.
Якщо хоча б в одному з місяців звітного року член ФГ отримав дохід, додаток ЄСВ1 подається в загальному порядку (якщо не було інших підстав для ЄСВ-пільги);
2) вирішили скористатися воєнним звільненням від сплати ЄСВ за всі місяці року (БЗ 201.06).
Водночас якщо член ФГ скористався таким звільненням не за всі місяці року, то йому додаток ЄСВ1 слід подати. В цьому додатку за місяці звітного року, в яких член ФГ скористався воєнною пільгою, слід показати нульові зобов’язання з ЄСВ;
3) є пенсіонерами чи особами з інвалідністю та звільнення від сплати ЄСВ, передбачене ч. 4 ст. 4 Закону № 2464, діяло для них протягом усього звітного року і вони не виявили бажання стати платниками ЄСВ на умовах добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (БЗ 201.06).
Що стосується правил заповнення додатка ЄСВ1 члена ФГ, то вони подібні до правил заповнення цього додатка ФОП-загальносистемника.
Відмінність полягає в тому, що:
— у рядку 8 «Тип платника та період перебування (місяць)» додатка ЄСВ1 слід проставити період перебування у статусі члена ФГ навпроти поля «Член фермерського господарства»;
— у табличній частині у графі 2 «Код категорії ЗО» варто вказувати значення «4», а у графі 3 — розподілений дохід (прибуток), отриманий від чистого прибутку фермерського господарства у звітному році за відповідний місяць.
Всі інші графи додатка ЄСВ1 слід заповнювати за тим принципом, як це роблять ФОП-загальносистемники (див. таблицю «Заповнення загальносистемником річного додатка ЄСВ1» статті «ЄСВ-звітність для ФОП-загальносистемників» // «Податки & бухоблік», 2024, № 5.
Висновки
- Члени ФГ можуть не реєструватися платниками ЄСВ «за себе» тільки тоді, коли підлягають страхуванню на інших підставах (оформлені як ФОП, працюють за трудовим договором тощо).
- З 1 березня 2022 року й протягом 12 місяців після закінчення ВС всі члени ФГ мають право не нараховувати та не сплачувати ЄСВ «за себе».
- Члени ФГ звітують з ЄСВ шляхом подання додатка ЄСВ1 у складі декларації про майновий стан і доходи.
- За відсутності доходів протягом усього року член ФГ не подає додаток ЄСВ1, якщо за прибуткові місяці ЄСВ не сплачувався добровільно.
- Також додаток ЄСВ1 можна не подавати тим членам ФГ, які скористались воєнним звільненням від сплати ЄСВ протягом усіх місяців року.