Теми статей
Обрати теми

Штрафи: воєнні послаблення на сьогодні

Хмелевський Ігор, податковий експерт
Сплачувати штрафні санкції не хочеться нікому й ніколи. А особливо під час війни, коли так важко дається кожна копійка і коли в будь-яку мить можуть виникнути непередбачувані обставини. Законодавець до певної міри потурбувався про те, аби захистити платників від зайвих фінансових втрат. Згадаємо разом головні воєнні послаблення у штрафній царині.

Можливість / неможливість

Неможливість виконання податкових обов’язків підтверджується в особливий спосіб через подання податківцям заяви з підтвердними документами. Порядок підтвердження, а також перелік необхідних документів затверджено наказом Мінфіну від 29.07.2022 № 225.

Якщо платник підтвердить неможливість виконання податкових обов’язків, то він звільняється від відповідальності, передбаченої ПКУ (п.п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ)

Виконати такі обов’язки потрібно протягом 6 місяців після припинення воєнного стану (ВС). Тобто у цьому випадку відсутність можливості має бути протягом усього періоду ВС.

Платники, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов’язки, звільняються від відповідальності, якщо виконають їх протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей.

І не забувайте, що шанс підтвердити неможливість виконання податкових обов’язків існує й зараз. Для тих платників, у яких не було можливості подати заяву та підтвердні документи до 30.09.2022, діє особливий строк. У такому випадку звернутися до податкової потрібно одночасно з виконанням того чи іншого обов’язку (реєстрації ПН, подання звітності, сплати зобов’язання тощо), але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей.

Більш детально з процедурою можна ознайомитись у статті «Неможливість виконувати податкові обов’язки: нагадуємо про головне» // «Податки & бухоблік», 2022, № 98.

Форс-мажор

Якщо з певних причин ви не встигли подати заяву щодо підтвердження неможливості виконання податкових обов’язків, то

від штрафів за ПКУ може врятувати підтвердження форс-мажорних обставин

Адже наявність форс-мажору є підставою для звільнення від фінансової відповідальності (див. п.п. 112.8.9 ПКУ). Однак для цього слід звернутися до Торгово-промислової палати (ТПП) України за відповідним сертифікатом (інформацію про це див. тут).

Зауважте: листа ТПП України від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 буде недостатньо для підтвердження форс-мажору. Все одно потрібно доводити причинно-наслідковий зв’язок між конкретними обставинами та вчиненим порушенням. Цієї думки дотримується й Верховний Суд (див. постанови від 02.08.2023 у справі № 916/1788/22, від 29.06.2023 у справі № 922/999/22 та від 07.06.2023 у справі № 912/750/22).

Уточнення без самоштрафу та пені

За загальними правилами при самостійному виправленні помилок і виявленні заниження податку платник повинен нарахувати самоштраф (п. 50.1 ПКУ):

— у розмірі 3 % від суми недоплати — при виправленні помилок в уточнюючій декларації / розрахунку або

— в розмірі 5 % від суми недоплати — при виправленні помилок у поточній декларації.

Проте згідно з вимогами п.п. 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ

починаючи з 01.08.2023 і до кінця ВС самостійно виправити помилки будь-яких періодів, що призвели до заниження податкового зобов’язання, дозволяється без самоштрафу та пені

Щодо помилок до 01.08.2023, то виправити такі помилки (пов’язані із заниженням податку) за воєнні періоди без самоштрафу та пені дозволяє п.п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Тож усі воєнні помилки звільняються від самоштрафу та пені. Докладно про це читайте в статтях «Виправлення помилок «довоєнних» періодів: із «самоштрафом» чи без?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 68 і «Як виправити самоштраф?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 62.

А якщо, виправляючи під час ВС минулі помилки, безпідставно нарахували й задекларували самоштраф? Чи можна тепер його скасувати? Відповідь знайдете в статті «Випадково нарахували та сплатили самоштраф у період ВС: чи повернуть переплату?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 15.

Сплата за ППР без штрафів

Якщо після 01.08.2023 податківці здійснили (розпочали або відновили) документальну перевірку та за її результатами донарахували податкове зобов’язання (на заниження податку складається податкове повідомлення-рішення (ППР) форми «Р»), то

в разі сплати донарахованого зобов’язання протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання ППР, штрафи, нараховані на суму такого податкового зобов’язання, вважаються скасованими, а пеня не нараховується

Відповідна норма встановлена п.п. 69.37 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

При цьому:

1) суми донарахувань разом із штрафом та пенею вважаються неузгодженими до моменту їх повної сплати, але не більше ніж протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання ППР;

2) сплачена платником сума податкового зобов’язання не підлягає оскарженню.

Таким чином, якщо вчасно (у згаданий вище строк) сплатити за ППР донарахований перевіряючими податок, то штрафи, нараховані на суму такого податкового зобов’язання, можна не сплачувати. Пені теж не буде.

ЄСВ-штрафи

Ситуація з ними на сьогодні така.

За ЄСВ-порушення, вчинені в період з початку дії ВС до 01.08.2023:

— ЄСВ-штрафи не застосовуються;

— пеня не нараховується

Пеня, нарахована за період з початку дії ВС до цієї дати, підлягає списанню.

А ось із 01.08.2023 застосування ЄСВ-штрафів та пені відновлено. Тож наразі за ЄСВ-порушення, вчинені вже після 01.08.2023, штрафувати за Законом № 2464* платників можна.

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

І пам’ятайте: якщо платник сплатить донараховану суму ЄСВ за вимогою про сплату недоїмки у 30-денний строк, то він звільняється від сплати з такої суми штрафів і пені (п. 924 розд. VIII Закону № 2464). Тобто діє норма, аналогічна до тієї, про яку йшлося в попередньому розділі. Детальніше про це див. у статті «ЄСВ: зміни, на які чекаємо з 01.08.2023» // «Податки & бухоблік», 2023, № 60.

КІК-штрафи

Це найсвіжіше воєнне послаблення від законодавця. Закон України від 09.05.2024 № 3706-IX, яким воно було запроваджено, набере чинності з 1 липня, хоча саме штрафне послаблення при цьому має запрацювати заднім числом. Ним передбачено, що

тимчасово, з 1 січня 2022 року та протягом дії ВС і шести місяців після його закінчення, не застосовуються штрафні санкції за більшість КІК-порушень, а також не застосовується адміністративна та кримінальна відповідальність за КІК-порушення

Ідеться про штрафи, передбачені абзацами першим — восьмим п. 120.7 ПКУ. Серед них:

— неподання та несвоєчасне подання Звіту з КІК;

— невідображення у Звіті з КІК відомостей про всі наявні КІК або невідображення суттєвої інформації (наприклад, інформації про операції КІК з офшорними юрисдикціями);

— неподання повідомлення з КІК (про набуття або втрату контролю).

Водночас нове послаблення не стосується величезного штрафу за неподання документації з трансфертного ціноутворення, інших копій первинних документів щодо КІК на запит контролюючого органу.

Про решту подробиць КІК-амністії читайте в статті «КІК-штрафи тимчасово не застосовуються» // «Податки & бухоблік», 2024, № 50.

Висновки

  • Для захисту від штрафів за ПКУ все ще можна подати заяву про неможливість виконання податкових обов’язків. Строк для подання — не пізніше 60 календарних днів, які відлічуються від першого дня місяця, наступного за місяцем появи можливості виконувати податкові обов’язки.
  • Захиститися від штрафів за ПКУ може допомогти доведення наявності форс-мажору. Для цього слід звернутися до ТПП України за отриманням відповідного сертифіката.
  • У період з 01.08.2023 і до кінця ВС без самоштрафу та пені можна виправляти заниження податкових зобов’язань як воєнних, так і довоєнних періодів.
  • Уникнути штрафів та пені, що нараховані на суму недоїмки з податків і ЄСВ, визначену податківцями за результатами перевірки, можна в разі сплати такої суми протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання ППР / вимоги про сплату недоїмки з ЄСВ.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі