Теми статей
Обрати теми

Воєнні послаблення щодо РРО/ПРРО

Томашпольський Сергій, податковий експерт
Пригадаємо зараз актуальні РРО/ПРРО-послаблення, пов’язані з дією воєнного стану.

Спрощена назва товару / послуги в чеку

Почнемо з норми, яка не є власне воєнним послабленням. Бо вона не тимчасова, а постійна. Єдине що з’явилася вона під час дії воєнного стану.

Так от, з 01.08.2023 ФОП на єдиному податку (ЄП) без ПДВ, які не здійснюють продаж підакцизки, ТСПП, лікарських засобів, медвиробів та ювелірки*, мають право зазначати назву товару (послуги) в чеку РРО/ПРРО в менш деталізованому (спрощеному) вигляді (оновлений п. 2 ст. 3 Закону про РРО**).

* Маються на увазі підакцизні товари, технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту, лікарські засоби, вироби медичного призначення, ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

** Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 № 265/95-ВР.

Така назва має: (1) відображати споживчі ознаки товару (послуги) та (2) ідентифікувати належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги.

Щодо другої вимоги податківці в категорії 109.10 БЗ роз’яснюють, що для цього слід використовувати ДКПП* та зазначати товар (послугу), який класифікується за назвою «Групи», замість відображення конкретної позиції.

* Державний класифікатор продукції та послуг ДК 016:2010, затверджений наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 № 457.

Наприклад, у чеку можна зазначати:

— «постільна білизна» замість «наволочка», «простирадло», «ковдра» тощо;

— «випічка» замість «пиріжок з маковою начинкою», «пиріжок з вишнею», «пиріжок з повидлом» тощо;

— «напої» замість «лимонад», «сітро», «дюшес», «тархун» тощо.

Решту подробиць на цю тему знайдете в статті «Спрощена назва товару (послуги) в чеку РРО/ПРРО» // «Податки & бухоблік», 2023, № 79.

Робота на ПРРО в режимі офлайн

Хто користується ПРРО, той знає специфіку його роботи: критичним для ПРРО є не стільки відключення електроенергії, скільки пов’язана з цим відсутність доступу до інтернету. А якщо точніше — до фіскального сервера ДПСУ. Якщо суб’єкт господарювання при реєстрації ПРРО не відмовився від роботи в офлайн-режимі, то, як тільки зникає зв’язок, ПРРО має переходити в офлайн-режим.

Перевищення строків роботи в офлайн-режимі. До війни працювати на ПРРО в офлайн-режимі можна було не більше 36 годин підряд та не більше 168 годин на місяць (ст. 5 Закону про РРО). Проте на період дії воєнного стану або обставин непереборної сили ці обмеження знято. Відповідна норма міститься у п. 13 розд. ІІ Закону про РРО.

Тобто можна працювати в офлайн-режимі і з перевищенням цих строків.

Робота без діапазону фіскальних номерів. Крім того, було дозволено за відсутності зв’язку між ПРРО та фіскальним сервером використовувати ПРРО навіть без отриманого в контролюючому органі діапазону фіскальних номерів. Але й цей дозвіл вже встигли скасувати — Законом № 3219*.

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.06.2023 № 3219-IX.

Так, з 01.08.2023 забороняється робота ПРРО в режимі офлайн, якщо таким ПРРО не отримано діапазон фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером ДПС, які присвоюються розрахунковим документам.

Водночас жодних проблем із його отриманням бути не повинно, оскільки цей діапазон формується автоматично за умови, якщо в заяві про реєстрацію ПРРО було зазначено, що ПРРО може працювати в режимі офлайн. Більше деталей знайдете в статті «Відключили електроенергію/зник Інтернет: як бути користувачам РРО/ПРРО» // «Податки & бухоблік», 2023, № 87.

Захист від штрафів за старі порушення (01.01.2022 — 30.09.2023)

Законодавці, нагадаємо, остаточно вирішили питання із штрафним звільненням за порушення вимог Закону про РРО, вчинені в період з 01.01.2022 по 30.09.2023 (див. таблицю нижче).

Звільнення від штрафів, передбачених Законом про РРО, актуальна редакція

Пункт 12 розд. II Закону про РРО

Коментар

«Суб’єкти господарювання звільняються від відповідальності за порушення вимог цього Закону, вчинені ними у період з 1 січня 2022 року до 1 жовтня 2023 року, крім відповідальності за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів, здійснення діяльності з купівлі/продажу іноземної валюти, діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор»

Зараз податківці погоджуються, що за порушення, допущені з 01.01.2022 по 30.09.2023, штрафи скасовані назавжди.

А от за порушення, допущені до 01.01.2022 або починаючи з 01.10.2023, вони штрафувати можуть навіть зараз

Головне тут те, що за такі порушення (вчинені в період з 01.01.2022 по 30.09.2023) вас не оштрафують вже ніколи. Звісно, якщо ви не потрапили у прямо названі у п. 12 розд. II Закону про РРО винятки (адже звільнення не стосується відповідальності за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів, здійснення діяльності з купівлі / продажу іноземної валюти, діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор).

Звільнення діє від будь-яких штрафів, передбачених Законом про РРО, тобто не тільки за роботу без РРО/ПРРО, а й, наприклад, неведення обліку товарних запасів ФОП тощо.

Також важливо, що звільнення діє незалежно від того, на якій території вчинено порушення вимог Закону про РРО.

Більше деталей знайдете у статті «Порушення РРО-правил з 01.01.2022 по 30.09.2023: як вирішилося штрафне питання?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 41.

Захист від штрафів за порушення, вчинені з 01.10.2023

Окрім звільнення для порушень, вчинених у періоді 01.01.2022 — 30.09.2023 (див. вище), маємо ще таке вибіркове (!) звільнення щодо порушень, вчинених починаючи з 01.10.2023.

Мова про норму з п. 14 розд. ІІ Закону про РРО:

«Починаючи з 1 жовтня 2023 року суб’єкти господарювання звільняються від відповідальності за вчинені ними порушення вимог цього Закону (крім порушень порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів), вчиненні ними при продажу товарів, наданні послуг на:

тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, — по дату завершення тимчасової окупації відповідних територій;

територіях активних бойових дій, — по дату завершення бойових дій на відповідних територіях;

територіях можливих бойових дій, — по дату припинення можливості бойових дій на відповідних територіях»

Звертаємо увагу, можна сказати, традиційно законодавець не хоче робити ніяких послаблень для тих, хто має справу з продажем підакцизних товарів, тобто товарів, перелічених у п. 215.3 ПКУ. Порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів, вчинені як до, так і після 01.10.2023, штрафуються у загальному порядку.

Принциповим є місце вчинення порушення. Адже

звільнення діє вибірково і залежить від того, на якій території безпосередньо вчинено порушення

Так, амністуються лише порушення, вчинені при продажу товарів (крім підакцизних), наданні послуг на: 1) тимчасово окупованих територіях; 2) територіях активних бойових дій, 3) територіях можливих бойових дій. Зрозуміло, вчинені у той час, коли ця територія мала відповідний статус згідно з Переліком № 309*.

* Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309.

Ну а якщо порушення вчинено не на цих територіях, то звільнення суб’єкт господарювання не отримає! Всі нюанси знайдете у статті «Захист від штрафів за Законом про РРО: для кого він актуальний сьогодні» // «Податки & бухоблік», 2024, № 41.

Зменшений розмір штрафів для окремих ФОП

Також маємо тимчасове (з 01.08.2023 по 31.07.2025, але не довше ніж до закінчення воєнного стану) зниження розміру деяких РРО-штрафів для ФОП на ЄП без ПДВ, якщо вони не здійснюють діяльність з продажу підакцизних товарів, ТСПП, ліків, медвиробів та ювелірки (п. 15 розд. ІІ Закону про РРО).

Тобто

зменшення штрафів є тимчасовим і стосується далеко не всіх (лише деяких ФОП)

Також важливо звернути увагу, що штрафи зменшено не за всі, а лише за чотири наступні порушення: 1) проведення розрахункової операції через РРО/ПРРО або через РК (розрахункову книжку) на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); 2) непроведення розрахункової операції через РРО/ПРРО з фіскальним режимом роботи; 3) невидача розрахункового документа (у паперовій або електронній формі), що підтверджує виконання розрахункової операції; 4) проведення розрахункової операції без використання РК на окремому господарському об’єкті (якщо ФОП має право використовувати КОРО з РК замість РРО/ПРРО).

Щодо розміру зниження див. таблицю нижче.

Стандартний та зменшений розміри штрафу

Порушення

Штраф

Стандартний

(п. 1 ст. 17 Закону про РРО)

Зменшений

(п. 15 розд. ІІ Закону про РРО)

Вчинене вперше

100 % вартості товарів (робіт, послуг), проданих з порушеннями

25 % вартості товарів (робіт, послуг), проданих з порушеннями

Кожне наступне

150 % вартості товарів (робіт, послуг), проданих з порушеннями

50 % вартості товарів (робіт, послуг), проданих з порушеннями

Більше деталей, зокрема, щодо конкуренції цих штрафів зі штрафними звільненнями знайдете у статті «Зменшені штрафи за РРО-порушення: яким ФОП пощастило?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 41.

Застосування POS-терміналів і КО

Нагадаємо також, що працювати без застосування POS-терміналів / без забезпечення покупцям застосування інших способів безготівкового розрахунку мають право серед іншого торговці, які провадять господарську діяльність на території можливих бойових дій / території активних бойових дій / тимчасово окупованій території України згідно з Переліком № 309. Це випливає з п. 2 постанови № 894*.

* Постанова КМУ «Про встановлення строків, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги)» від 29.07.2022 № 894.

Таке право зберігається протягом 3 місяців після закінчення активних бойових, можливості бойових дій чи деокупації території. Тобто 3 місяці з дати, коли територія втратить відповідний статус (ця дата зазначається у крайній справа колонці Переліку № 309).

Тож є й інші категорії, тимчасово звільнені від застосування POS-терміналів / забезпечення покупцям застосування інших способів безготівкового розрахунку. Більше деталей щодо цього звільнення знайдете у статті «POS-термінали: хто може не застосовувати у 2024 році?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 98.

Висновки

  • З 01.08.2023 ФОП на ЄП без ПДВ, які не здійснюють продаж підакцизних товарів, ТСПП, лікарських засобів, медвиробів та ювелірки, мають право зазначати назву товару (послуги) в чеку РРО/ПРРО в менш деталізованому (спрощеному) вигляді.
  • Для тих, хто використовує ПРРО, на період дії воєнного стану або обставин непереборної сили знято обмеження щодо тривалості часу роботи в офлайн-режимі.
  • Законодавці остаточно вирішили питання із штрафним звільненням за порушення вимог Закону про РРО, вчинені в період з 01.01.2022 по 30.09.2023. За такі порушення не оштрафують вже ніколи (звісно, якщо суб’єкт не потрапляє у винятки).
  • Окрім звільнення для порушень, вчинених у періоді з 01.01.2022 по 30.09.2023, маємо ще вибіркове звільнення щодо порушень, вчинених починаючи з 01.10.2023. Воно залежить від того, на якій території безпосередньо вчинено порушення.
  • З 01.08.2023 по 31.07.2025, але не довше ніж до закінчення воєнного стану, маємо також зниження розміру деяких РРО-штрафів для ФОП на ЄП без ПДВ, якщо вони не здійснюють діяльність з продажу підакцизних товарів, ТСПП, ліків, медвиробів та ювелірки.
  • Також є звільнення від застосування POS-терміналів для торговців, які провадять господарську діяльність на територіях з Переліку № 309.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі