Суть членських внесків
Джерела фінансування діяльності об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) перелічені у ст. 21 Закону про ОСББ*. У ній, зокрема, говориться, що кошти ОСББ складаються в тому числі з внесків і платежів співвласників.
* Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 № 2866-III.
Причому перелік та розміри внесків і платежів співвласників та порядок їх сплати встановлюються загальними зборами ОСББ відповідно до законодавства та статуту об’єднання (п. 3 розд. ІІІ Типового статуту ОСББ* та ст. 10, 21 Закону про ОСББ).
* Типовий статут об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, затверджений наказом ДержкомЖКГ від 27.08.2003 № 141 (у редакції наказу Мінрегіонбуду від 23.09.2015 № 238).
Зазвичай внески членів ОСББ можна поділити на три категорії:
— членські внески. Це грошові внески, які періодично сплачують співвласники без будь-яких цілей і умов їх витрачання. Ідуть вони зазвичай на покриття поточних статутних витрат ОСББ. Тобто йдеться про нецільові надходження;
— цільові надходження. Тут йдеться про кошти, що надходять ОСББ на конкретні цілі в межах статутної діяльності ОСББ, зі встановленням умов їх витрачання. Такі кошти не можуть бути вільно перенаправлені на інші цілі без відповідного рішення. Наприклад, до таких внесків можна віднести цільові внески на придбання сонячних панелей, генератора тощо;
— відрахування в ремонтний і резервний фонди. Внески для створення (див. лист Мінбуду і ЖКГ від 15.09.2006 № 5/3-2226):
— резервного фонду витрачаються для проведення аварійних (незапланованих) робіт і на усунення збитку;
— ремонтного фонду йдуть на покриття витрат на поточний та капітальний ремонти спільного майна ОСББ.
Які саме внески та платежі має зробити співвласник і в які строки, залежить від статуту ОСББ та рішень, що приймають загальні збори ОСББ. Пам’ятати потрібно ось про що:
у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об’єднання ОСББ має право звернутися до суду з вимогою сплатити такі внески (ст. 13 Закону про ОСББ)
Бухгалтерський облік
У бухгалтерському обліку відображати внески слід виходячи з того, мають вони конкретне цільове спрямування чи отримані без такого конкретного цільового спрямування.
Так, якщо йдеться про внески, які не мають конкретного цільового спрямування, тобто призначені для покриття поточних потреб ОСББ (як було визначено вище, до таких внесків належать членські внески), то відразу при їх нарахуванні в ОСББ виникає дохід: Дт 377 — Кт 718, Дт 311 (301) — Кт 377.
Якщо ж ідеться про цільові внески і платежі, то їх слід обліковувати як цільове фінансування. Тобто відображати за кредитом субрахунку 4841 «Внески на утримання ОСББ» субрахунку 484 «Інші кошти цільового фінансування і цільових надходжень». Щоб було зрозуміло, який вид внесків та платежів нараховано співвласникам, доцільно до цього субрахунку відкрити відповідні аналітичні рахунки.
При цьому в момент нарахування таких внесків бухгалтерські доходи не виникають (Дт 377 — Кт 4841). Відобразити їх належить пізніше — коли будуть понесені витрати, під які їх було отримано.
Загальні правила відображення коштів цільового фінансування в обліку полягають у такому:
— у момент надходження цільових коштів дохід не визнається (п. 16 НП(С)БО 15 «Дохід»);
— дохід визнається протягом тих періодів, в яких були визнані витрати, пов’язані з виконанням умов цільового фінансування (п. 17 НП(С)БО 15). Для цього формуєте проводку: Дт 4841 — Кт 718;
— цільове фінансування капітальних інвестицій визнається доходом протягом періоду корисного використання відповідних об’єктів інвестування (основних засобів, нематеріальних активів тощо) пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об’єктів (п. 18 НП(С)БО 15).
У момент введення в експлуатацію придбаного об’єкта основних засобів (наприклад, обладнання) за кошти співвласників треба відобразити витрачання таких коштів проводкою: Дт 4841 — Кт 69 «Доходи майбутніх періодів». А вже потім, після того як на придбане обладнання нараховуватиметься амортизація, слід визнати дохід, роблячи проводку: Дт 69 — Кт 745 «Дохід від безплатно отриманих активів».
Оскільки доходи визнаються на рівні витрат, а при амортизації основних засобів вони визнаються в розмірі нарахованої амортизації, то за цільовими надходженнями в бухобліку ОСББ не може бути прибутку або збитку.
Звертаємо увагу! Зазвичай ОСББ є неприбутківцями. Тому далі, коли говоритимемо про членські внески, виходитимемо саме з такого статусу ОСББ.
Водночас інколи ОСББ стають платниками ЄП. Так ось, у цьому разі виникає запитання: чи потрапляють членські внески, здійснені співвласниками ОСББ, до оподатковуваного доходу ОСББ?
На наш погляд, такі внески будуть оподатковуваним доходом. Поширити на них звільнення від сплати ЄП відповідно до п.п. 8 п. 292.11 ПКУ не можна, Адже такі внески йдуть не на створення статутного капіталу ОСББ, а отримані з метою забезпечення поточної діяльності ОСББ. Детально про це читайте у статті «Пайові і членські внески: чи дохід обслуговуючого кооперативу — спрощенця?» // «Податки & бухоблік» 2024, № 44.
Неприбуткова звітність
Практично всі ОСББ є неприбутковими організаціями. На це, зокрема, вказує п.п. 133.4.6 ПКУ, в якому говориться, що
до неприбуткових організацій, які не є платниками податку на прибуток підприємств, зокрема, можуть бути віднесені ОСББ
Адже доходи (прибутки) ОСББ зазвичай використовує виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (абзац перший п.п. 133.4.2 ПКУ).
А тому ОСББ, які є неприбутковими організаціями, мають подавати податківцям Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, форма якого затверджена наказом Мінфіну від 17.06.2016 № 553 (далі — неприбутковий Звіт), замість декларації з податку на прибуток. Детально про подання цього звіту читайте у статті «Звіт неприбуткової організації за 2023 рік: нюанси подання і тонкощі складання» // «Податки & бухоблік» 2024, № 13.
Заповнюють цей звіт неприбуткові ОСББ, опираючись на дані бухобліку, — тобто доходи / витрати в ньому відображаєте в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати коштів. Про це вже неодноразово заявляли податківці (див. листи ДПСУ від 01.09.2021 № 3252/ІПК/99-00-21-02-02-06, від 26.05.2021 № 2027/ІПК/99-00-21-02-02-06, від 05.11.2020 № 4549/ІПК/99-00-05-05-02-06 тощо).
У самому неприбутковому Звіті доходи, одержані ОСББ, відображаються в рядках 1.1 — 1.11 частини І, а суми видатків (витрат) — у рядках 2.1 — 2.6 частини І Звіту. Причому в кожної неприбуткової організації у Звіті будуть заповнені не всі ці рядки, а тільки ті, заповнення яких відображає особливості діяльності неприбуткової організації залежно від закону, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.
Так, якщо йдеться про відображення ОСББ у неприбутковому Звіті внесків та платежів співвласників, то вони знайдуть своє відображення в доходах у ряд. 1.7 «разові, періодичні, цільові внески та відрахування засновників і членів».
Якщо ОСББ, що є неприбутковою організацією, подає неприбутковий Звіт, то з ним йому слід подати фінзвітність. На сьогодні податківці погоджуються, що для неприбутківців передбачено використання саме скороченої за показниками фінансової звітності (у складі балансу та звіту про фінрезультати). Тому з урахуванням вимог НП(С)БО 25 неприбутківцям слід складати і подавати фінансову звітність мікропідприємства (за формами № 1-мс, № 2-мс). Проте за бажанням НПО можуть складати повну фінансову звітність (за формами з НП(С)БО 1). Деталі шукайте у статті «Неприбутківці складають мікрофінзвітність: податківці вже згодні» // «Податки & бухоблік» 2024, № 52.
ПДВ-облік внесків
Деякі ОСББ можуть бути платниками ПДВ (детально про них читайте у статті «ОСББ та реєстрація платником ПДВ» // «Податки & бухоблік» 2024, № 61).
Так ось, якщо такі ОСББ отримують від співвласників внески та платежі, які ОСББ використовує на ремонт чи на придбання певного обладнання, то відразу виникає запитання:
чи слід на внески членів ОСББ нараховувати ПДВ?
Податківці щодо цього вже давно сформували свою позицію (див. листи ДПСУ від 15.07.2021 № 2784/ІПК/99-00-21-03-02-06, від 05.12.2019 № 1731/6/99-00-07-03-02-15/ІПК). Вони заявляють, що внески, які надходять у вигляді грошових коштів на банківський рахунок ОСББ від власників приміщень на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності об’єднання, не підпадають під об’єкт оподаткування ПДВ, оскільки вони не є оплатою операцій з постачання товарів чи послуг.
Отже, якщо співвласники сплачують ОСББ членські чи інші внески, то на такі суми не тільки не нараховується ПДВ, а й вони не братимуть участь у розрахунку «мільйонної межі», яка змушує ОСББ реєструватися платником ПДВ. Детально про те, що потрапляє у цю межу, читайте у статті «Поріг обов’язкової ПДВ-реєстрації — 1 млн грн» // «Податки & бухоблік» 2024, № 29.
Внески і РРО
Багато співвласників сплачують ОСББ членські внески та інші платежі безготівково. Водночас трапляються випадки, коли хтось вирішує занести внесок до правління ОСББ готівкою. Якщо так відбувається, то відразу виникає запитання: чи слід таку операцію проводити через РРО/ПРРО?
На наш погляд, у цьому разі використовувати РРО/ПРРО не потрібно. Річ у тім, що РРО/ПРРО використовують суб’єкти господарювання тільки тоді, коли відбувається розрахункова операція в розумінні ст. 2 Закону про РРО*. Такою операцією визнано приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видачу готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а в разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Отже, з цього випливає, що для використання РРО/ПРРО має відбутися реалізація товарів чи послуг. Коли ж ідеться про членський внесок співвласника, то в цьому разі не відбувається жодної операції з реалізації товарів чи послуг.
Ураховуючи це, вважаємо, що
здійснення членського внеску чи платежу співвласником до ОСББ не є розрахунковою операцією і не вимагає використання РРО/ПРРО при здійсненні внеску чи платежу співвласником у готівковій формі
Із цим уже давно погодилися і податківці (див. лист ДФСУ від 12.04.2019 № 1582/6/99-99-14-05-01-15/ІПК, а також лист ДПСУ від 04.03.2024 № 1096/ІПК/99-00-07-04-01 ІПК).
Крім того, є навіть роз’яснення, в яких податківці погоджуються з тим, що коли члени ОСББ вносять членські внески на компенсацію вартості електроенергії, використаної на загальні потреби ОСББ (освітлення місць загального користування, охорона тощо), то тут також немає розрахунків за товари і послуги. А тому можна приймати оплату без використання РРО/ПРРО (див. лист ДПСУ від 31.10.2023 № 3850/ІПК/99-00-07-04-02-06). Водночас є роз’яснення, в яких фіскали вважають, що РРО/ПРРО потрібно використовувати, якщо оплату за спожиту електроенергію та воду ОСББ отримує окремо від членських внесків. У цьому разі, на їх погляд, можна говорити про продаж товарів і використання РРО/ПРРО (лист ДПСУ від 12.01.2024 № 219/ІПК/99-00-07-04-01 ІПК). Тому якщо ОСББ не бажає використовувати РРО/ПРРО при отриманні компенсації за комунальні платежі, варто їх отримувати не окремо, а у складі членських внесків.
Також варто враховувати, що якщо співвласник приніс в ОСББ готівковий членський внесок, то факт внесення готівкового внеску слід задокументувати. Оскільки ОСББ є звичайною юридичною особою, яка зобов’язана дотримуватися касової дисципліни, то документом, що підтверджує здійснення такого внеску, має бути оформлений прибутковий касовий ордер. На цьому акцентують увагу і податківці в листі ДПСУ від 04.03.2024 № 1096/ІПК/99-00-07-04-01 ІПК.
Крім того, коли співвласник вносить свій внесок готівкою, то не слід забувати про обмеження в готівкових розрахунках із фізособами. Так, коли відбувається готівкова операція між фізособою-громадянином та юрособою (ОСББ), то без наслідків її можна здійснити в розмірі 50 тис. грн на день за одним або декількома платіжними документами. Готівкові обмеження діють протягом дня в розрахунках з однією особою в обидві сторони.
Приклад. Із метою придбання сонячних панелей і для проведення поточного ремонту в самому будинку було прийнято рішення загальних зборів ОСББ установити цільові внески:
1) на придбання сонячних панелей. Сума внеску становить 41 грн за 1 м2 загальної площі квартири, що належить співвласнику;
2) на проведення поточного ремонту, по 300 грн із кожного співвласника.
ОСББ — платник ПДВ.
Облік в ОСББ придбання сонячних панелей і проведення ремонту будинку
№ з/п | Зміст господарської операції | Кореспонденція рахунків | Сума, грн | |
дебет | кредит | |||
1 | Нараховано співвласникам внески на: | |||
— придбання сонячних панелей | 377 | 48411 | 480000 | |
— проведення поточного ремонту | 377 | 48412 | 60000 | |
2 | Отримано внески від власників квартир на: | |||
— придбання сонячних панелей | 311 | 377 | 480000 | |
— проведення поточного ремонту | 311 | 377 | 50000 | |
3 | Проведено поточний ремонт спільного майна | 949 | 631 | 50000 |
4 | Відображено суму податкового кредиту з ПДВ | 644/1 | 631 | 10000 |
641/ПДВ | 644/1 | 10000 | ||
5 | Визнано дохід від цільового фінансування на рівні понесених витрат | 48412 | 718 | 60000 |
6 | Отримано сонячні панелі від постачальника | 152 | 631 | 400000 |
7 | Відображено суму податкового кредиту з ПДВ | 644/1 | 631 | 80000 |
641/ПДВ | 644/1 | 80000 | ||
8 | Визнано доходом звітного періоду суму використаного внеску співвласників на придбання сонячних панелей в частині ПДВ | 48411 | 745 | 80000 |
9 | Погашено заборгованість перед постачальником | 631 | 311 | 480000 |
10 | Введено в експлуатацію сонячні панелі | 104 | 152 | 400000 |
11 | Віднесено до доходів майбутніх періодів кошти, витрачені на придбання сонячних панелей | 48411 | 69 | 400000 |
12 | Нараховано амортизацію на сонячні панелі за перший місяць | 69 | 131 | 6666,67 |
13 | Визнано дохід пропорційно нарахованій амортизації за перший місяць | 48411 | 745 | 6666,67 |
Висновки
- Внески, які не мають конкретного цільового спрямування, а використовуються на поточні потреби ОСББ, визнають доходом при нарахуванні. Якщо ж внески мають цільове спрямування, то їх обліковують як цільове фінансування.
- Отримані ОСББ внески не оподатковуються ПДВ, адже не спрямовані на оплату товарів чи послуг.
- При отриманні готівкою внесків від співвласників РРО/ПРРО використовувати не слід. Але таку операцію слід оформити шляхом складання прибуткового касового ордера.