Теми статей
Обрати теми

Гарантії гіг-спеціалістам резидентів Дія Сіті

Вороная Наталія, експерт з кадрових і податкових питань
Резиденти Дія Сіті можуть використовувати працю фізичних осіб не лише на підставі трудових договорів, а й шляхом укладення гіг-контрактів. При цьому права та гарантії, передбачені законодавством для гіг-спеціалістів, відрізняються від трудових прав та гарантій працівників. Які ж «плюшки» зобов’язані надавати резиденти Дія Сіті своїм гіг-спеціалістам? Про це наша подальша розмова.

Давайте спершу згадаємо, що таке гіг-контракт. Визначення знаходимо у п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-ІХ (далі — Закон № 1667). Це цивільно-правовий договір (далі — ЦПД), за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента Дія Сіті як замовника. У свою чергу, резидент Дія Сіті зобов’язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги та забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт (надання послуг), а також соціальні гарантії, передбачені розд. V Закону № 1667.

Про які соціальні гарантії йдеться? З наведеного визначення гіг-контракту випливає, що для гіг-спеціалістів вони встановлені не КЗпП, а розд. V Закону № 1667. Це й зрозуміло, адже відносини за гіг-контрактом є не трудовими, а цивільно-правовими. Давайте подивимося, яких же гарантій резидент Дія Сіті повинен дотримуватися.

Час роботи та відпочинку

Гіг-контрактом або внутрішніми документами резидента Дія Сіті можуть визначатися час виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціаліста та час його відпочинку (див. ч. 1 ст. 20 Закону № 1667).

При цьому сторони гіг-контракту можуть погодити кількість годин на день та/або на тиждень для виконання гіг-спеціалістом робіт (надання послуг). Однак майте на увазі, що

загальна кількість годин на виконання робіт (надання послуг) не повинна перевищувати 8 годин на день та 40 годин на тиждень

Якщо гіг-контрактом цей момент не врегульований, то вважається, що гіг-спеціаліст виконує роботи (надає послуги) протягом 40 годин на тиждень.

Водночас сторони гіг-контракту можуть погодити умову про ненормований час виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом, якщо:

1) точний час для виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом визначити неможливо;

2) гіг-контракт надає гіг-спеціалісту право самостійно планувати свій час для виконання робіт (надання послуг);

3) виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактом потребує підвищеного рівня ініціативності гіг-спеціаліста, що передбачає періодичне виконання робіт (надання послуг) надурочно без окремих вказівок резидента Дія Сіті про це.

У таких випадках не застосовується згадана вище норма щодо обмеження тривалості часу виконання робіт (надання послуг).

Крім того, за домовленістю сторін у гіг-контракті встановлюються:

— тривалість перерви протягом робочого дня;

— тривалість щотижневого відпочинку;

— надання оплачуваних та неоплачуваних перерв у виконанні робіт (наданні послуг) гіг-спеціаліста у робочі дні;

— порядок оплати оплачуваних перерв.

Таким чином, законодавство дає велику свободу для сторін гіг-контракту у питаннях визначення робочого часу та часу відпочинку гіг-спеціалістів. Але є базові гарантії, які повинні дотримуватися в будь-якому випадку, наприклад, тривалість щорічних оплачуваних перерв у роботі гіг-спеціаліста.

Щорічна оплачувана перерва

Відпусток (щорічних, на дітей, навчальних тощо) у гіг-спеціалістів немає. Адже відпустка передбачена лише для працівників, які перебувають у трудових відносинах. У свою чергу, як ми з’ясували раніше, гіг-контракт є ЦПД.

Але можливість відпочити у гіг-спеціалістів таки є. Частиною 4 ст. 21 Закону № 1667 встановлено право гіг-спеціаліста на щорічну оплачувану перерву в роботі тривалістю 17 робочих днів. При цьому гіг-контрактом може бути передбачена перерва більшої тривалості.

На розсуд гіг-спеціаліста оплачувана щорічна перерва в роботі може бути поділена на частини будь-якої тривалості

Однак скористатися такою перервою гіг-спеціаліст може після спливу 6 безперервних місяців виконання робіт (надання послуг), якщо самим гіг-контрактом не визначено коротший строк.

Зверніть увагу: в Законі № 1667 не зазначено, за який рік — відпрацьований робочий чи календарний — надається оплачувана перерва в роботі. Це питання потрібно врегулювати між сторонами та зафіксувати у гіг-контракті. Причому у разі прив’язки до відпрацьованого робочого року має сенс зазначити, з якої дати він відраховуватиметься — з дати підписання гіг-контракту або дати початку виконання робіт.

Крім того, законодавство не встановлює:

— чи накопичуються дні перерви в роботі, якщо вони не були використані гіг-спеціалістом в поточному календарному/робочому році;

— необхідність виплати компенсації за невикористані дні щорічної перерви в роботі у разі розірвання гіг-контракту;

— можливість виклику на роботу гіг-спеціаліста в період використання ним своєї щорічної перерви (за аналогією з відкликанням зі щорічної відпустки);

— необхідність перенесення невикористаних днів, якщо щорічна перерва у роботі збіглася з періодом тимчасової непрацездатності.

Рекомендуємо всі ці умови також узгодити та викласти у гіг-контракті.

Ще одне питання, яке потребує врегулювання безпосередньо в гіг-контракті, — порядок оплати щорічних перерв у роботі. Тут сторони мають повну свободу дій. Законодавець не обмежує їх ані мінімальною, ані максимальною сумою. Головне — домовитися.

Наприклад, у гіг-контракті можна прописати, що оплата за час перерви обчислюється виходячи з розрахункового періоду, що дорівнює року, півріччю або місяцю. У свою чергу, сума оплати за день перерви визначається діленням винагороди, нарахованої у розрахунковому періоді, на кількість робочих днів у такому періоді. Чому робочих днів, а не календарних? Тому що, на відміну від відпустки, щорічна перерва гіг-спеціалістам встановлюється в робочих днях.

Не хочете займатися складними розрахунками? Тоді можна передбачити, що сума оплати щорічної оплачуваної перерви визначається множенням кількості днів перерви, наданої працівнику, на суму поденної винагороди. У свою чергу, суму поденної винагороди встановіть у гіг-контракті. Якщо цього не зробити, то вважатиметься, що вона дорівнює величині, отриманій діленням щомісячної винагороди на 21 (ч. 4 ст. 19 Закону № 1667). Але такий розрахунок не завжди зручний, оскільки винагорода часто нараховується не за місяць, а за інший період.

Як бачите, все у ваших руках.

Крім оплачуваних перерв у роботі, гіг-контрактом можна передбачити неоплачувані перерви (ч. 3 ст. 21 Закону № 1667). Вони є аналогом трудової відпустки за власний рахунок. Умови їх надання та тривалість визначають за домовленістю сторін і фіксують у гіг-контракті.

Непрацездатні виплати

Гіг-спеціалісти підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Вони мають право на отримання непрацездатних виплат у порядку та у розмірах, передбачених Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).

Однак тут перш за все врахуйте, що наразі соцдопомоги надаються за основним місцем роботи. Їх виплата за сумісництвом або за ЦПД можлива, тільки якщо за основним місцем роботи застрахована особа такої допомоги не отримала (див. лист ПФУ від 03.03.2023 № 7243-5062/Я-03/8-2800/23).

Як пам’ятаєте, гіг-контракт є ЦПД. При цьому гіг-спеціаліст може мати також основне місце роботи на іншому підприємстві (у підприємця). У цьому випадку непрацездатні виплати він має отримати там. А от якщо основного місця роботи немає або гіг-спеціаліст надасть документальне підтвердження того, що йому було відмовлено у призначенні страхової виплати в основного роботодавця, до справи береться резидент Дія Сіті, з яким укладено гіг-контракт.

Як і для звичайних працівників, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності гіг-спеціалістам є лікарняний лист.

Важливо! Допомога по тимчасовій непрацездатності у разі захворювання або травми (реабілітації внаслідок захворювання або травми), не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, виплачується за рахунок коштів ПФУ з 6-го дня хвороби. А от перші 5 днів такої непрацездатності резидент Дія Сіті оплачувати гіг-спеціалісту за рахунок власних коштів не зобов’язаний. Цей обов’язок існує лише щодо найманих працівників. Хоча, якщо є таке бажання, оплату перших 5 днів тимчасової непрацездатності за рахунок резидента Дія Сіті можна передбачити у гіг-контракті.

Гіг-спеціалісту на підставі листка непрацездатності надається перерва у виконанні робіт у зв’язку з вагітністю та пологами

Тривалість такої перерви визначена ст. 22 Закону № 1667. Так, вона становить 70 календарних днів до пологів та 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох і більше дітей — 70) календарних днів після пологів. За цей період (у загальному випадку 126 календарних днів) вони отримують допомогу по вагітності та пологах за рахунок коштів ПФУ. Звісно, за відсутності основного місця роботи або отримання відмови у призначенні допомоги в основного роботодавця.

Для гіг-спеціалістів, віднесених до 1 — 3 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачена триваліша перерва у роботі у зв’язку з вагітністю та пологами — 180 календарних днів (90 — до пологів та 90 — після).

Ще одна категорія, яка має право на допомогу по вагітності та пологах, — особи, які усиновили дитину або встановили над дитиною опіку протягом 2 місяців з дня її народження, зазначеного у свідоцтві про народження (див. ч. 2 ст. 18 Закону № 1105). Їм допомога надається за період з дня усиновлення або встановлення опіки до закінчення 56 календарних днів, а у разі одночасного усиновлення двох та більше дітей (установлення над ними опіки) — 70 календарних днів. Гіг-спеціалістам, віднесеним до 1 — 3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога виплачується за період з дня усиновлення (встановлення опіки) до закінчення 90 календарних днів.

Майте на увазі! Якщо гіг-спеціаліст відмовляється від перерви у роботі у зв’язку з вагітністю та пологами у строк, визначений листком непрацездатності, і продовжує працювати, то допомога за цей період не нараховується.

Також зауважте: якщо дата завершення гіг-контракту припадає на період дії листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, то такий лікарняний має оплачуватися з дати його початку і до дня завершення дії гіг-контракту (див. лист ПФУ від 10.05.2023 № 2800-030401-8/25868).

Щодо сум лікарняних та допомоги по вагітності та пологах, то у резидентів Дія Сіті застосовуються особливі правила їх визначення. Так, відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 17 та ч. 1 ст. 19 Закону № 1105 період тимчасової непрацездатності та перерва у зв’язку з вагітністю та пологами гіг-спеціалістів має оплачуватися виходячи із суми доходу, з якої фактично сплачено страхові внески, незалежно від їх страхового стажу. Розрахунок здійснюють відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266. При цьому не забувайте про обмеження, що застосовуються при визначенні сум допомоги (див. статтю «Непрацездатні виплати: розрахунок і обмеження» // «Податки & бухоблік», 2023, № 95).

Індексація винагороди

Щоб розібратися з питанням індексації доходів гіг-спеціалістів резидента Дія Сіті, звернемося до ч. 7 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.91 № 1282-ХІІ. Відповідно до цієї норми підтримка купівельної спроможності винагород, компенсаційних та інших виплат гіг-спеціалістам резидента Дія Сіті забезпечується вимогою щодо розміру середньої місячної винагороди (1200 євро*), а також періодичними переглядами винагороди, що здійснюються резидентами Дія Сіті у межах їх компетенції.

* За курсом НБУ на перше число відповідного місяця (п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону № 1667). При цьому винагорода конкретного гіг-спеціаліста може бути меншою.

З цього випливає, що

резиденти Дія Сіті не зобов’язані проводити індексацію доходів гіг-спеціалістів

Проте за бажанням резидент Дія Сіті може передбачити свій механізм індексації (перегляду) винагород у гіг-контракті.

Гарантії у разі припинення гіг-контракту

В окремих випадках при припиненні гіг-контракту резидент Дія Сіті зобов’язаний виплатити гіг-спеціалісту грошову компенсацію. Коли саме? Зараз розповімо.

Частина 4 ст. 18 Закону № 1667 передбачає, що у разі прийняття будь-якою стороною рішення про односторонню відмову від гіг-контракту слід повідомити про це іншу сторону у письмовій (електронній) формі не пізніше ніж за 30 календарних днів до запланованої дати припинення контракту. Якщо таке рішення ухвалено протягом перших 3 місяців строку дії гіг-контракту, строк повідомлення скорочується до 3 календарних днів. При цьому гіг-контрактом можуть бути встановлені інші порядок та строки повідомлення.

Водночас резидент Дія Сіті має право в односторонньому порядку розірвати гіг-контракт, не дотримуючись згаданих строків повідомлення. Але за це доведеться заплатити.

За кожний робочий день скорочення строку він повинен виплатити гіг-спеціалісту грошову компенсацію у розмірі, визначеному гіг-контрактом, але не меншому за поденну винагороду гіг-спеціаліста за кожен такий день. Причому в цьому випадку припинити гіг-контракт резидент Дія Сіті зможе негайно одночасно з врученням (або направленням в електронній формі) повідомлення про односторонню відмову.

Важливо! Забороняється одностороння відмова резидента Дія Сіті від гіг-контракту у період вагітності та протягом перерви у виконанні роботи у зв’язку з вагітністю та пологами гіг-спеціаліста. Також підприємство не має права відмовитись від гіг-контракту в односторонньому порядку в період хвороби гіг-спеціаліста. Виняток — тимчасова непрацездатність, яка триває довше місяця безперервно. Це передбачено ч. 6 ст. 22 Закону № 1667.

Як можна переконатися, законодавство передбачає досить широкий соціальний захист для гіг-спеціалістів резидентів Дія Сіті. Крім того, гіг-контракти можуть встановлювати надання додаткових компенсаційних виплат або гарантій. Також резиденти Дія Сіті мають право оплачувати матеріальні або нематеріальні цінності, послуги чи інші додаткові блага для гіг-спеціалістів на власний розсуд.

Висновки

  • Зазвичай загальна кількість годин на виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом не повинна перевищувати 8 годин на день та 40 годин на тиждень.
  • Гіг-спеціалісти мають право на щорічну оплачувану перерву в роботі тривалістю 17 робочих днів, якщо більша тривалість не передбачена гіг-контрактом.
  • Гіг-спеціалісту на підставі листка непрацездатності надається перерва у виконанні робіт у зв’язку з вагітністю та пологами.
  • Якщо резидент Дія Сіті в односторонньому порядку розриває гіг-контракт, не дотримуючись встановлених законодавством строків повідомлення, то за кожен робочий день скорочення строку він має виплатити гіг-спеціалісту грошову компенсацію.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі