Теми статей
Обрати теми

Гіг-спеціалісти: популярні питання

Вороная Наталія, експерт з кадрових і податкових питань
Будь-який бухгалтер резидента Дія Сіті знає, як багато виникає питань, пов’язаних із залученням до виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістів на підставі укладених гіг-контрактів. Що ж, сьогодні ми відповімо на найпопулярніші з них.

Гіг-спеціаліст і підприємець в одній особі

Чи можна укласти гіг-контракт із фізичною особою, яка є підприємцем? Чи потрібно гіг-спеціалісту анулювати свою реєстрацію ФОП?

Наявність підприємницького статусу не позбавляє особу права на укладення гіг-контракту з резидентом Дія Сіті. Але при цьому, укладаючи гіг-контракт, він повинен виступати не як ФОП, а як звичайна фізособа (див. БЗ 107.01.01). Пояснюється це тим, що згідно з ч. 7 ст. 17 Закону № 1667* укладення та виконання гіг-контракту не є здійсненням підприємницької чи іншої господарської діяльності гіг-спеціаліста.

* Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-ІХ.

Таким чином,

ФОП може продовжувати займатися своєю підприємницькою діяльністю та паралельно виконувати роботи (надавати послуги) як гіг-спеціаліст

Тільки не змішуйте: підприємництво — окремо, виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом — окремо.

Зауважимо, що ФОП, які є одночасно гіг-спеціалістами, мають додатковий бонус. За місяці звітного періоду, за які резидент Дія Сіті сплатив за них ЄСВ у розмірі не менше мінімального страхового внеску, вони не сплачують підприємницький ЄСВ за себе. Таку норму містить ч. 6 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464). Підтверджують це й податківці (див. БЗ 201.04).

Гіг-контракт з іноземцем

Чи можна укладати гіг-контракти з іноземними громадянами? Чи потрібно отримувати для них дозвіл на працевлаштування?

Законодавство України не містить заборони на укладення резидентом Дія Сіті гіг-контрактів з іноземними громадянами. Але виникає питання щодо необхідності отримання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні.

Без дозволу на працевлаштування можуть працювати іноземці та особи без громадянства, які:

— постійно проживають в Україні;

— набули статусу біженця згідно із законодавством України або одержали дозвіл на імміграцію в Україну;

— визнані особами, які потребують додаткового захисту або яким надано тимчасовий захист в Україні.

А що стосовно інших іноземців?

Спочатку, приймаючи нормативну базу під резидентів Дія Сіті, законодавці передбачили для них можливість отримувати роботи (послуги), які надаються іноземцями та особами без громадянства на підставі гіг-контрактів, без дозволу на працевлаштування. Це було встановлено ч. 2 ст. 42 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI (далі — Закон № 5067). Проте пізніше (з 15.10.2022) після внесення до згаданої статті змін ця норма зникла. Найімовірніше, у результаті технічної помилки. Законом України «Про колективні угоди та договори» від 23.02.2023 № 2937-ІХ депутати вирішили повернути можливість залучення іноземців та осіб без громадянства як гіг-спеціалістів без дозволу на працевлаштування. Та ось халепа! Цей Закон набуде чинності лише через 6 місяців після закінчення воєнного стану. А що ж зараз?

На щастя для резидентів Дія Сіті, у справу втрутився Кабмін.

Пунктом 2 постанови КМУ від 24.01.2023 № 68 дано добро на залучення іноземних гіг-спеціалістів без отримання дозволу на працевлаштування на час воєнного стану

Таким чином, поки гіг-спеціалісти, які є іноземцями та особами без громадянства, можуть виконувати роботи (надавати послуги) без дозволу на працевлаштування.

Щоправда, проблема знову виникне одразу після закінчення воєнного стану, адже у Законі № 5067 звільняюча норма з’явиться лише через 6 місяців після цієї події. Якщо, звісно, дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні не буде скасовано остаточно раніше у зв’язку з дефіцитом робочої сили в нашій країні.

Строк випробування для гіг-спеціаліста

Чи можна під час укладення гіг-контракту встановити строк випробування для гіг-спеціаліста?

Для гіг-спеціалістів строк випробування не встановлюється. Пояснимо чому.

Можливість під час укладення трудового договору встановити випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається, передбачена ст. 28 КЗпП.

Проте КЗпП регулює трудові відносини. Водночас гіг-контракт — це цивільно-правовий, а не трудовий договір (див. п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону № 1667). Гіг-спеціаліст не є найманим працівником. Відповідно, КЗпП до відносин між резидентом Дія Сіті та гіг-спеціалістом не застосовується. Щодо профільного Закону № 1667, то про можливість встановлення строку випробування гіг-спеціалістам у ньому нічого не сказано.

Але що ж тоді робити? Невже, укладаючи контракт із гіг-спеціалістом, кваліфікації якого виявилося недостатньо для виконуваної роботи, резидент Дія Сіті має чекати на закінчення строку дії гіг-контракту? Звісно, ні. Пропонуємо вам альтернативу встановленню строку випробування.

Резидент Дія Сіті має право розірвати гіг-контракт в односторонньому порядку (п. 3 ч. 3 ст. 18 Закону № 1667). Про це він зобов’язаний попередити гіг-спеціаліста у загальному випадку не пізніше ніж за 30 календарних днів до запланованої дати припинення гіг-контракту. Однак

якщо розірвання відбувається протягом перших 3 місяців строку дії гіг-контракту, повідомити гіг-спеціаліста потрібно всього за 3 календарних дні (якщо більший строк не встановлений гіг-контрактом)

Ба більше, резидент Дія Сіті може не чекати навіть 3 дні. Щоправда, скорочення строку попередження загрожує матеріальними витратами.

За кожен робочий день скорочення строку резидент Дія Сіті повинен виплатити гіг-спеціалісту грошову компенсацію у розмірі, визначеному гіг-контрактом, але не меншому за поденну винагороду гіг-спеціаліста*. У цьому випадку припинити гіг-контракт резидент Дія Сіті зможе негайно — одночасно з врученням (або направленням в електронній формі) повідомлення про односторонню відмову.

* Якщо у гіг-контракті не зазначено суму поденної винагороди гіг-спеціаліста, її визначають шляхом ділення щомісячної винагороди на 21.

Як бачите, потреби у встановленні гіг-спеціалісту строку випробування немає. Протягом перших 3 місяців розірвати гіг-контракт резидент Дія Сіті може швидко та без проблем.

Водночас зауважте, що заборонена одностороння відмова резидента Дія Сіті від гіг-контракту в період хвороби гіг-спеціаліста, крім випадку, коли вона триває довше місяця безперервно (ч. 6 ст. 22 Закону № 1667). Також підприємство не має права розірвати гіг-контракт в односторонньому порядку в період вагітності гіг-спеціалістки та протягом перерви у виконанні роботи у зв’язку з вагітністю та пологами.

Винагорода в інвалюті: курс перерахунку

За яким курсом здійснювати перерахунок суми винагороди гіг-спеціалісту у гривню, якщо згідно з гіг-контрактом вона встановлена в іноземній валюті?

Для резидентів Дія Сіті можливість встановлювати суму винагороди гіг-спеціалістів в іноземній валюті прямо визначено ч. 3 ст. 19 Закону № 1667. Проте виплати мають здійснюватися у гривні*.

* Детальніше див. у статті «Зарплата в інвалюті: чи це законно?» // «Податки & бухоблік», 2022, № 72.

При нарахуванні доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів, вартість яких виражена в інвалюті, вони перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент їх нарахування (див. п. 164.4 ПКУ). Саме ця сума використовуватиметься для обчислення бази оподаткування ПДФО та ВЗ.

Що стосується ЄСВ від сум, виражених в інвалюті, то абзац другий ч. 1 ст. 9 Закону № 2464 вимагає застосовувати курс НБУ на день обчислення цього внеску.

Водночас зазвичай резиденти Дія Сіті нараховують винагороду гіг-спеціалістам не в інвалюті, а у гривні вже після проведення перерахунку. А для такого варіанта законодавець жодних спеціальних правил не встановив.

Щодо заробітної плати у такому разі Мінсоцполітики рекомендувало здійснювати перерахунок за курсом НБУ, що діє на момент нарахування (див. лист від 22.08.2013 № 923/13/84-13). Для винагороди гіг-спеціалістів можна застосовувати той самий принцип. Проте, на нашу думку, це не обов’язково.

Перерахунок може здійснюватися за:

— курсом НБУ на будь-яку дату місяця, за який нараховується винагорода;

— курсом будь-якого комерційного банку на визначену дату;

— будь-яким іншим курсом гривні до валюти, в якій встановлено розмір винагороди. Наприклад, це може бути прогнозний курс гривні до долара США, який використовувався для формування держбюджету України на відповідний рік.

Головне — домовитися та чітко зафіксувати курс перерахунку у гіг-контракті, щоб надалі не було суперечок щодо розміру винагороди.

При цьому не рекомендуємо встановлювати курс перерахунку на дату виплати. Адже нарахування та виплата можуть відбуватися у різні дні. І в такому разі буде не зрозуміло, за яким курсом нараховувати винагороду та розраховувати суми ПДФО, ВЗ та ЄСВ.

Також зауважте, що

зручніше використовувати курс гривні до інвалюти, встановлений на перше (а не на останнє!) число місяця, за який нараховується винагорода

У такому разі не буде питань з курсом перерахунку, якщо винагорода гіг-спеціалісту нараховується не наприкінці, а в середині місяця, або виплачується авансом.

Щомісячні акти

Чи потрібно складати щомісячні акти з гіг-спеціалістами, які виконують роботи (надають послуги) за гіг-контрактом?

Закон № 1667 не встановлює обов’язку складати акти виконаних робіт (наданих послуг) за гіг-контрактами. Однак ці документи можуть стати в пригоді для визначення суми винагороди гіг-спеціалістам та відображення її в обліку. Тут має значення, що саме ви пропишете у гіг-контракті.

Нагадаємо: розмір винагороди гіг-спеціаліста може встановлюватися за період, розраховуватися виходячи з обсягу виконаних робіт (наданих послуг), кількості часу, витраченого на їх виконання/надання. Залежно від умов гіг-контракту, розглянемо, у яких випадках акти виконаних робіт (наданих послуг) краще складати, а коли без них можна обійтися.

Припустимо, гіг-контракт, по суті, є класичним цивільно-правовим договором на виконання робіт (надання послуг), згідно з яким винагорода виплачується за конкретну роботу/послугу після її виконання. В цьому випадку акт виконаних робіт (наданих послуг) складаємо після виконання роботи/послуги. Він буде підставою для нарахування та відображення в обліку обумовленої гіг-контрактом винагороди.

Зовсім інша річ, якщо на підставі гіг-контракту гіг-спеціаліст виконує функції певної посади (інженера, бухгалтера тощо). Тобто гіг-контракт за наповненням більше схожий на трудовий договір. При цьому розмір винагороди за одиницю часу (година, день чи місяць) та порядок її розрахунку визначаються гіг-контрактом. Тоді для визначення суми винагороди необхідно знати кількість відпрацьованого протягом місяця часу.

У такій ситуації можна щомісяця складати акти виконаних робіт, у яких буде відображено кількість відпрацьованого протягом місяця часу та нараховані суми винагороди. Інший спосіб — фіксувати кількість відпрацьованого часу в документі, аналогічному табелю обліку використання робочого часу найманих працівників. Такий аналог табеля, підписаний двома сторонами гіг-контракту, разом із гіг-контрактом і буде підставою для нарахування винагороди гіг-спеціалісту.

Ще один можливий варіант — встановлення розміру винагороди гіг-спеціаліста залежно від обсягу виконаних протягом місяця робіт/послуг. Тут щомісячне складання акта виконаних робіт (наданих послуг) буде цілком доречним. У ньому ви зафіксуєте обсяг робіт/послуг, виконаний гіг-спеціалістом за місяць, та суму його винагороди.

Таким чином, законодавство не вимагає від резидента Дія Сіті в обов’язковому порядку складати щомісячні акти виконаних робіт. Виходьте з доцільності та умов гіг-контракту. Які саме документи ви оформлятимете і з якою періодичністю, слід обумовити безпосередньо в гіг-контракті.

Відрядження гіг-спеціаліста

Чи можна гіг-спеціаліста направити у службове відрядження?

Почнемо з визначення терміна «відрядження». Його можна знайти в Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженій наказом Мінфіну від 13.03.98 № 59. Так, службовим відрядженням можна вважати поїздку працівника за розпорядженням керівника підприємства на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи.

Оскільки згадана Інструкція є обов’язковою лише для бюджетників, заглянемо також до ПКУ, яким мають керуватися госпрозрахункові підприємства. У ньому визначення відрядження немає. Але п.п. 170.9.1 цього Кодексу виводить з-під оподаткування суми витрат на відрядження осіб, які перебувають у трудових відносинах, а також членів керівних органів підприємств. Погоджувались із цим і податківці (див. листи ДПСУ від 21.02.2024 № 841/ІПК/99-00-24-03-03 та ГУ ДФС у Чернівецькій обл. від 18.05.2017 № 261/ІПК/24-13-12- 02-18).

Тобто, виходячи з положень наведених вище документів,

говорити про можливість направлення у відрядження можна щодо (1) працівників та (2) членів керівних органів підприємств

Гіг-спеціаліст, який виконує роботи (надає послуги) на підставі гіг-контракту, найманим працівником не є. Тому цей варіант одразу відпадає. А чи може гіг-спеціаліст бути членом керівних органів?

З положень ст. 65 та 89 ГКУ до членів керівних органів належать, зокрема, посадові особи підприємства: керівник, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її створення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту.

Гіг-контрактом може бути передбачено виконання функцій певної посади (ч. 6 ст. 17 Закону № 1667). Якщо при цьому гіг-спеціаліст стає посадовою особою, наприклад, виконуючи функції головного бухгалтера, то його, на наш погляд, можна направити у відрядження.

Важливо! Якщо гіг-спеціаліст є одночасно учасником/засновником резидента Дія Сіті, то він є членом керівного органу підприємства (загальних зборів учасників). І направитися у відрядження він може, але не як гіг-спеціаліст, а як учасник товариства.

А якщо потрібно направити до іншого населеного пункту гіг-спеціаліста, який не є членом керівних органів підприємства? Це можливо, але потрібно зважати на деякі нюанси.

Звернемося до ч. 4 ст. 20 Закону № 1667. Відповідно до цієї норми гіг-спеціаліст зобов’язаний виконувати роботи (надавати послуги) у місці, визначеному гіг-контрактом. Якщо інше не встановлено гіг-контрактом, резидент Дія Сіті має право в односторонньому порядку:

— змінювати таке місце в межах одного населеного пункту;

обирати тимчасове місце виконання робіт (надання послуг) за межами населеного пункту, в якому розташоване узгоджене сторонами місце виконання робіт (надання послуг). При цьому гіг-контрактом не може встановлюватись обмеження щодо максимальної тривалості тимчасового виконання робіт/послуг в іншому населеному пункті.

Тобто у загальному випадку резидент Дія Сіті має можливість направити гіг-спеціаліста тимчасово до іншого населеного пункту. При цьому підприємство має компенсувати гіг-спеціалісту витрати, пов’язані з переїздами та проживанням, а також сплатити додаткову винагороду у сумі, що визначена гіг-контрактом.

Чи не правда, схоже на відрядження і відшкодування витрат на нього? Але все-таки це не те саме. На відміну від витрат на відрядження, суми відшкодованих витрат на проїзд та проживання, а також додаткова винагорода гіг-спеціалісту включатиметься до його оподатковуваного доходу. Адже жодних звільняючих норм ПКУ не містить.

Сплата підвищеного розміру ЄСВ за гіг-спеціаліста

Чи може резидент Дія Сіті сплачувати від винагороди гіг-спеціаліста ЄСВ у розмірі більшому, ніж установлено ч. 141 ст. 8 Закону № 2464?

Резиденти Дія Сіті, які відповідають критеріям, установленим пп. 2 та 3 ч. 1, п. 10 ч. 2 ст. 5 Закону № 1667, від винагороди фізособам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами сплачують ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску. Це встановлено ч. 141 ст. 8 Закону № 2464. І лише у разі порушення у якомусь календарному місяці згаданих критеріїв ЄСВ сплачується виходячи із суми фактично нарахованої винагороди (але не більше максимальної величини бази нарахування цього внеску). Будь-яких інших правил сплати ЄСВ законодавство не передбачає.

Але те, що добре для резидента Дія Сіті, може бути невигідним для гіг-спеціаліста. Адже розмір майбутньої пенсії безпосередньо залежить від сплаченого за нього ЄСВ. Який вихід?

Гіг-спеціаліст може самостійно доплачувати за себе страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, щоб заробити на гідну пенсію. Таку можливість наразі надає ч. 9 ст. 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

Для цього необхідно укласти з ПФУ договір про добровільну сплату страхових внесків. Право на це мають громадяни, які досягли 16-річного віку та не належать до осіб, яким призначено пенсію у солідарній системі.

Добровільний платник самостійно визначає розмір страхових внесків, періодичність та строки їх сплати

Докладніше про це див. у статті «Як прикупити пенсійного стажу?» // «Податки & бухоблік», 2022, № 95.

Крім того, не слід забувати про систему недержавного пенсійного забезпечення. Укласти договір про недержавне пенсійне забезпечення та сплачувати внески може не лише сама фізособа, а й резидент Дія Сіті за свого гіг-спеціаліста. При цьому сума внесків за договорами недержавного пенсійного забезпечення та/або за договорами добровільного медстрахування за рахунок підприємства в межах 30 % нарахованої гіг-спеціалісту винагороди не включається до оподатковуваного доходу останнього згідно з п.п. «г» п.п. 164.2.16 ПКУ.

Звичайно, це далеко не всі питання, що виникають у резидентів Дія Сіті під час укладення гіг-контрактів. Тому ми ще не раз повертатимемося до цієї теми на сторінках нашого видання.

Висновки

  • Наявність підприємницького статусу не позбавляє особу права на укладення гіг-контракту з резидентом Дія Сіті.
  • Для гіг-спеціалістів строк випробування не встановлюється.
  • Якщо винагорода гіг-спеціалісту встановлена в іноземній валюті, у гіг-контракті необхідно обумовити, за яким курсом здійснюватиметься її перерахунок у гривню.
  • У період дії воєнного стану резиденти Дія Сіті мають право залучати іноземних гіг-спеціалістів без отримання дозволу на працевлаштування.
  • Законодавство не вимагає від резидента Дія Сіті в обов’язковому порядку підписувати з гіг-спеціалістами щомісячні акти виконаних робіт (наданих послуг).
  • Гіг-спеціаліст може самостійно доплачувати за себе страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, уклавши відповідний договір із ПФУ.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі