* zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41341
Висновок документа
Платник ЄП групи 1 чи 2, який скористався правом щодо несплати ЄП та не сплачував авансових внесків, не заповнює відповідні графи «І квартал», «ІІ квартал», «ІІІ квартал» і «IV квартал» розділів ІІ або ІІІ річної ЄП-декларації. При цьому якщо в інтегрованій картці платника обліковувалася переплата з ЄП на останнє число місяця, що передує місяцю, в якому платник скористався правом не сплачувати ЄП, то така переплата буде врахована в майбутніх періодах. Тобто автоматичної сплати ЄП груп 1 та 2 в обхід волі платника за рахунок наявної в нього переплати з ЄП не відбувається
Дивіться, з приводу чого виникло запитання.
Автоматичний залік переплати
У нас є базове правило, що коли у платника наявна переплата з конкретного податку, то вона автоматично (без заяви платника) зараховується в рахунок погашення поточних нарахувань грошових зобов’язань, які виникнуть з цього податку в наступних періодах (п.п. «а» п. 87.1 ПКУ, категорія 129.04 БЗ).
Чи стосується це ЄП? Так, повною мірою стосується. Більше деталей знайдете у статті «Алгоритм повернення переплати з бюджету» // «Податки & бухоблік», 2024, № 15.
Нарахування ЄП для груп 1 та 2
Нарахування ЄП для груп 1 та 2 здійснює не платник, а самі податківці (п. 295.2 ПКУ). І більшість платників знайомі з історію нарахування ЄП за 2022, 2023 рік всім платникам ЄП груп 1 та 2. Тобто і тим, які вирішили скористатися можливістю його несплати. А потім платникам доводилося бігати за податківцями, щоб вони їм списали міфічний податковий борг, якого в них, насправді, не мало бути (див., з цього приводу, зокрема, статтю «Податковий борг з ЄП групи 2: як позбутися» // «Податки & бухоблік», 2023, № 61).
ФОП хвилює
Тож і виникає питання: якщо податківці нарахують платнику ЄП, а він має можливість його не сплачувати і вирішив цією можливістю скористатися, то чи не направлять автоматично податківці наявну в ФОП переплату з ЄП у рахунок погашення цих нарахувань? Чи не буде вважатися, що ФОП сплатив ЄП?
Лад з нарахуваннями
Зазначимо, що на допомогу платникам ЄП свого часу прийшов законодавець, який:
— по періодах з квітня 2022 по липень 2023 у п. 12 підрозд. 8 розд. XX ПКУ прямо прописав, що податківці мають залишити нарахування з ЄП груп 1 та 2 лише за ті періоди, «за які був фактично сплачений єдиний податок, що відображені в декларації платника єдиного податку». Інші нарахування підлягають скасуванню (анулюванню);
— по періодах з серпня 2023 у п. 11 підрозд. 8 розд. XX ПКУ прямо прописав (для платників, які зберегли з 01.08.2023 можливість несплати ЄП груп 1 та 2), що «для таких платників єдиного податку, які скористалися правом не сплачувати єдиний податок, контролюючий орган не проводить нарахування авансових внесків з єдиного податку, визначене пунктом 295.2 статті 295 цього Кодексу.
Податкові зобов’язання із сплати єдиного податку нараховуються таким платникам єдиного податку за періоди, за які був сплачений єдиний податок, що відображені в декларації платника єдиного податку».
Тобто у спрощеному вигляді принцип такий:
Немає фактичної сплати ЄП (правомірної) → не має бути і нарахувань з ЄП
Судячи з відгуків з міст, податківці не одразу взяли на озброєння цей принцип, але сподіваємось, наразі вже із цим проблем бути не повинно.
Немає нарахувань, немає і проблеми
Тож виходить, що платнику ЄП групи 1 чи 2, який має право не сплачувати ЄП та за фактом його не сплачує, податківці з урахуванням наведених вище вимог ПКУ наразі не мають права нараховувати ЄП за відповідний період.
У свою чергу, якщо немає нарахувань з ЄП, то і наявна у ФОП переплата з ЄП нікуди подітися не може. Бо їй немає куди автоматично зараховуватися.
Тож і проблеми немає. Якщо ФОП не буде сплачувати ЄП, то для податківців це має бути сигналом не нараховувати такому ФОП ЄП. Тож наявна в ФОП переплата залишається у первісному стані, бо ніякого автоматичного зарахування не відбувається.
Наявність переплати не виключає можливість несплати ЄП. Тим більше, ніякої логіки типу «раз є кошти на сплату ЄП, то його слід обов’язково платити» тут немає.
Тобто
автоматичної сплати ЄП в обхід волі платника за рахунок переплати не відбувається
Відповідно і в річній ЄП-декларації комірки для відображення сум авансових внесків з ЄП у розділах ІІ або ІІІ не заповнюються (за періоди несплати).