Теми статей
Обрати теми

РРО, не зʼєднаний/не поєднаний з POS-терміналом: штрафонебезпечно чи ні?

Хмелевський Ігор, податковий експерт
Чи буде штраф, якщо POS-термінал не поєднаний з РРО (MINI-T 400ME)? Немає технічної можливості, відповідно немає обов’язкових реквізитів у чеку (рядки 11 — 18). Знайшла тільки виняток, якщо РРО із зовнішнім модемом, але ж тут він вбудований.

На сьогодні проблему з відображенням у чеку РРО (і ПРРО теж) так званих карткових реквізитів, тобто рядків 11 — 18 (їхню повну назву та вимоги щодо заповнення див. у табл. 2 статті «Обов’язкові реквізити чека РРО/ПРРО» // «Податки & бухоблік», 2023, № 79) вважаємо вичерпаною. Щоб переконатись у цьому, досить ознайомитися з останніми роз’ясненнями ДПСУ (зокрема, БЗ 109.18) та/або нашими свіжими публікаціями на цю тему (наприклад, «Карткові реквізити в чеку РРО: коли обов’язкові, а коли ні?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 102).

Тим не менш для остаточного розуміння ситуації додаткові пояснення будуть не зайвими. Надамо їх.

По-перше, слід розуміти, що в загальному випадку відмовитись від застосування POS-термінала і таким способом розв’язати проблему відображення карткових реквізитів ви не можете, оскільки торговці мусять забезпечити покупцям можливість безготівкового розрахунку за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів (ч. 28 ст. 38 Закону України «Про платіжні послуги» від 30.06.2021 № 1591-IX).

По-друге, п. 4 розд. ІІ Положення № 13* вимагає

відображати карткові реквізити в чеку лише в разі застосування під час проведення розрахунків з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки) платіжного термінала, з’єднаного або поєднаного з РРО

* Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затверджене наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13.

По-третє, маємо свіжу правову позицію Верховного Суду (ВС) із цього питання, сформульовану в його постанові від 03.11.2023 у справі № 640/23582/21:

діючим законодавством не встановлено обов’язку використовувати лише платіжні термінали, з’єднані або поєднані з РРО/ПРРО

А, як відомо, висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах ВС, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права (ч. 5 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII).

По-четверте, така правова позиція ВС уже знайшла своє втілення в офіційних роз’ясненнях податківців (БЗ 109.18, листи ГУ ДПС у Вінницькій обл. від 09.01.2024 № 140/ІПК/02-32-07-05-14, ДПСУ від 06.02.2024 № 603/ІПК/99-00-07-04-01 ІПК тощо).

Додатковий висновок цих роз’яснень такий:

дозволяється проводити розрахунки через РРО/ПРРО та POS-термінал, які між собою не поєднані або не з’єднані

Отже:

— навіть якщо існує технічна можливість інтеграції POS-термінала з касовим апаратом, реалізувати її чи ні, вирішує платник на свій розсуд. Тобто він має повне право без такої інтеграції обійтись;

якщо ж технічної можливості інтеграції немає, то перейматись тим, аби її неодмінно забезпечити (наприклад, вимагати від виробників доопрацювання РРО чи програмного забезпечення ПРРО або POS-термінала), платнику не потрібно.

По-п’яте, ВС і ДПСУ в унісон заявляють про відсутність відповідальності за використання РРО/ПРРО, не з’єднаного або не поєднаного з POS-терміналом.

А щодо штрафу згідно з п. 1 ст. 17 Закону про РРО за невидачу відповідного, тобто такого, що містить усі обов’язкові реквізити, розрахункового документа їхня позиція звучить так:

у разі, якщо платіжний термінал не з’єднаний/не поєднаний з РРО, платник не зобов’язаний вказувати карткові реквізити в розрахунковому документі. В такому випадку немає підстав розцінювати не відповідність (не роздрукування, не видача) розрахункового документа встановленим вимогам як порушення пп. 1, 2 ст. 3 Закону про РРО

Водночас у разі з’єднання або поєднання платіжного POS-термінала з РРО/ПРРО рядки 11 — 18 фіскального чека мають бути заповнені відповідно до п. 4 розд. ІІ Положення № 13 (ср. ).

Підсумовуючи все сказане, дамо кілька порад нашій читачці.

1. Про те, що карткові реквізити фіскального чека не заповнюються лише у випадку, якщо суб’єкт господарювання використовує РРО із зовнішнім модемом, який не може бути з’єднаний з POS-терміналом, давно варто забути. Ця вигадка головних податківців зустрічалася всього один раз у листі ДПСУ від 14.12.2021 № 4636/ІПК/99-00-07-05-01-06 і не мала під собою жодних законодавчих обґрунтувань (подробиці — в статті «З’єднаний/поєднаний РРО: фантазії фіскалів» // «Податки & бухоблік», 2022, № 5).

2. За інформацією виробника, РРО MINI-T 400ME, про який ідеться в запитанні читачки, може виконувати функції платіжного термінала (у разі підключення до ЕККА необхідного устаткування) для проведення миттєвих платежів магнітною картою (див. Посібник з експлуатації 3.021.056-01 ПЕ Апарат електронний контрольно-касовий MINI-T 400ME). Якщо це дійсно так, є сенс скористатися такою можливістю, адже це суттєво прискорить роботу касира.

3. Говоримо про це не з метою реклами моделі РРО, а для того, аби застерегти вас від помилок у майбутньому. Як ви зрозуміли з викладеного вище (див. «по-четверте»), навіть за наявності технічної можливості інтегрувати POS-термінал із касовим апаратом ніхто вас до цього не примушує. Тож

ви можете продовжувати й далі працювати без такої інтеграції на двох різних пристроях: РРО і POS-терміналі, пробиваючи фіскальний чек лише в разі успішної транзакції, проведеної через платіжний термінал

При цьому карткові реквізити в чеку можна не зазначати.

Однак якщо ви все ж скористаєтеся можливістю інтеграції, пам’ятайте, що в такому разі карткові реквізити (рядки 11 — 18 фіскального чека) стануть обов’язковими, а за їх відсутність загрожуватиме штраф згідно з п. 1 ст. 17 Закону про РРО.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі