Декларація з ПДВ: загальні правила складання і подання Починаючи з декларації за жовтень 2024 року (тобто з 01.11.2024) платники ПДВ мають звітувати за новою формою у редакції наказу Мінфіну від 09.08.2024 № 400. Зважаючи на це, щоб платникам ПДВ легше було зорієнтуватися у змінах і без проблем своєчасно подати оновлену ПДВ-звітність, представляємо покроковий алгоритм заповнення декларації та всіх її додатків. А почнемо з загального огляду новацій. Поговоримо про те, чим нова форма відрізняється від старої і як це вплине на заповнення ПДВ-звітності. Нагадаємо про строки, способи та інші особливості подання ПДВ-декларації. А вже потім перейдемо до порядкового її заповнення.
Заповнюємо нову декларацію з ПДВ Розглянемо алгоритм заповнення розділів I-III декларації з ПДВ. Покроково пройдемося по заповненню кожного рядка з урахуванням останніх змін, унесених до форми ПДВ-декларації наказом Мінфіну від 09.08.2024 № 400 (з урахуванням змін, унесених наказом Мінфіну від 28.08.2024 № 418).
Додаток 1 (Д1) З 1 листопада 2024 року (тобто починаючи з декларації за жовтень 2024 року) ПДВ-звітність подається за новими формами (у редакції наказу Мінфіну від 09.08.2024 № 400). Змінився і додаток 1 (Д1) до декларації з ПДВ. Зокрема, до його розділу І додано таблицю 1.3, призначену для розшифровки коригувань податкових зобов’язань за експортом товарів, щодо яких застосовується режим експортного забезпечення ПДВ. Зазнала змін і таблиця 2.2 (розшифровка коригувань податкового кредиту). Розберемо детально, як заповнювати оновлений додаток Д1 до ПДВ-декларації.
Додаток 2 (Д2) Разом з декларацією з ПДВ за жовтень-2024 подають новий додаток Д2 (оновлений наказом Мінфіну від 09.08.2024 № 400). На нього — особлива увага! Оскільки в ньому об’єднані колишні додатки Д2 і Д3. А також змінений підхід до розшифровування від’ємного значення (ВЗ). Поговоримо про його заповнення детальніше.
Додаток 3 (Д3) Платник ПДВ, який має намір отримати бюджетне відшкодування, та/або повернути кошти на поточний рахунок із рахунку у СЕА ПДВ, та/або передати реєстраційний ліміт при реорганізації, крім всього іншого, має обов’язково заповнити додаток Д3. Про те, як це зробити, і поговоримо далі.
Додаток 4 (Д4) Якщо платник ПДВ користується ПДВ-пільгами, здійснює постачання необ’єктних товарів / послуг і «позамежних» послуг, тобто у нього в декларації заповнений безПДВешний рядок 5, то такому платнику потрібно подавати разом із декларацією з ПДВ додаток Д4. Про те, як заповнити цей додаток, ми і поговоримо зараз.
Додаток 5 (Д5) На відміну від деяких інших додатків до декларації з ПДВ, додаток Д5 (колишній Д6) принципово не змінився. Точніше, зміни є, але вони не дуже критичні. Давайте розглянемо, як його заповнювати.
Додаток 6 (Д6) Бувають випадки, коли контрагент не бажає реєструвати податкову накладну (ПН) чи розрахунок коригування (РК) або не хоче виправляти помилки, допущені у ПН. Щоб якось змусити свого контрагента виконати покладений на нього обов’язок щодо реєстрації ПН/РК та виправлення в них помилок, платник ПДВ може повідомляти фіскалів про таку безвідповідальність через додаток Д6. Про те, як заповнити цей додаток, ми і поговоримо далі.